Bebek Bezi Nasıl Seçilir & Nasıl Bağlanır?

bebek bezi değiştirmek

Bez tercihi, bebek bekleyen ya da bebek sahibi ailelerin üzerine en çok düşündüğü konular arasında yer alıyor. Doğumdan sonra tuvalet alışkanlığı kazanana kadar her bebeğin kullandığı bezler, birçok farklı özelliği, formatı ve beden seçenekleri ile piyasaya sürülüyor. Farklı ihtiyaçları olan bebekler için çeşitli bebek bezi markaları farklı formatların yanı sıra çeşitli dokuda ve boyutta ürünler de tasarlıyor. Bu anlamda aileler onlarca bebek bezi seçeneği arasında kendi bebekleri için tercih yaparken zorlanabiliyor. Bu seçim yapılırken bebeğin kilosu, içinde yer aldığı gelişim dönemi, varsa alerji ya da cilt hassasiyetleri kadar ailenin bütçesi de öne çıkıyor.

Bebek Bezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Bebeğin kilosu: Bebek bezi seçerken öncelikli olarak bebeğin kilosunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bebek bezi bedenleri belli bir kilodaki bebeklerin ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanıyor.     
 • Bezlerin beden numaraları:  Bebek bezi numaralandırmaları genel olarak standart olarak düşünülse de markalar arasında hem kilo hem de bel ölçüsü bakımından farklılıklar bulunabiliyor. Bu nedenle ürün satın alınırken sadece numaraya değil o numaranın dahil olduğu kilo aralığına da dikkat edilmesi gerekiyor.
 • Bebeğin fiziksel özellikleri: Bebek bezi markaları, yenidoğan döneminden itibaren birbirinden oldukça farklı fiziksel özellikleri bulunan bebekler için alternatifler sunabiliyor. Bebeklerin bacaklarının ve bellerinin kalınlıkları ürünlerin yarattığı konforunu da etkiliyor. Bu anlamda geniş ya da dar bacak boşluğuna veya bel ölçüsüne sahip ürünler tercih edilebiliyor.
 • Ailenin bütçesi: Bebek sahibi ya da bekleyen ailenin bebek bezine ayırmak istedikleri bütçe de seçimler sırasında dikkate almaları gereken en temel unsurlar arasında yer alıyor. Bebek bezi fiyatları, sundukları ek özelliklere göre çeşitlenirken her bütçeye uygun bir alternatif kolayca bulunabiliyor.
bebek bezi nasıl değiştirilir

Yenidoğan Bebek Bezi Nasıl Seçilir?

Ciltleri bir hayli hassas olan ve dünyaya alışmaya çalışan yeni doğan bebekler için doğru bezi tercih etmek ailelerin en büyük endişeleri arasında yer alıyor. Ancak her bebek kendine has özellikleriyle öne çıktığı için aileler ürünleri denemeden tam olarak hangi bezin doğru bez olduğunu bilemiyor. Bazı bezler bazı bebeklerle tam bir uyum içindeyken bazı bebekleri mutlu etmeyebiliyor. Bu nedenle bebek bezi kampanya çalışmalarıyla sunulan deneme paketleri doğru tercih yapabilmek için bir şans olarak öne çıkıyor. Bu paketler hem ulaşılabilir fiyatları hem de az adetleri ile kullanıcı dostu çözümler arasında yer alıyor.

Bebeğin kilo alma hızına göre bu bezler oldukça kısa süre kullanılabileceği gibi uzun süre de kullanılabiliyor. Ancak 1 numara bebek bezi ne kadar kullanılır ise kullanılsın bebek en hassas döneminde olduğu için tercih sırasında en çok özen gösterilmesi gereken bez olarak değerlendiriliyor.

Markalar arası tasarımsal farklılıklar olsa da genel olarak ailelerin tercihleri sırasında ürünlerin;

 • Yenidoğan bebeklere özel üretilmesine,
 • Yapısının hava geçirebilir olmasına,
 • Kolay bağlanabilir olmasına,
 • İçeriğinde kullanılan materyallere,          
 • Yumuşaklığına ve konforuna,
 • Emiciliğine ve ıslaklık durumuna,
 • Islaklık göstergesinin konumuna dikkat etmesi tavsiye ediliyor.
bebek bezi

Bebek Bezi Çeşitleri Nelerdir?

 • Hassas bebekler için bebek bezleri: Özellikle yenidoğan bebekler için öne çıkan, göbek oyuntusu bulunan, ekstra yumuşaklık ve emicilik gibi fonksiyonları bulunan bezlerdir. İçerikleri genellikle tamamen organik olmalarıyla dikkat çeker.
 • Standart bebek bezleri: yumuşak ve emici, kenarlarında bulunan bantlar sayesinde kolayca giydirilebilen alışıldık bezlerdir.            
 • Hareketli bebekler için bezler: Bebeklerin hareket etmeye başladıkları dönemler için özel olarak tasarlanan, yüksek koruyuculuğa sahip bezlerdir.
 • Külot bezler: Külot şeklinde giydirilebilen ve yanlarından yırtılarak kolayca çıkartılabilen bezlerdir. Bu bebek bezi çeşitleri özellikle külot giyme alışkanlığı kazandırılmaya çalışılan bebekler ile standart bezlerle rahat hareket edemeyen bebekler için tasarlanır.
 • Mayo bezler: Bebeklerin deniz ya da havuz gibi alanlarda güvenle ve konforlu vakit geçirmeleri için dıştan içe su girmesini engelleyen özel bezlerdir.
 • Akıllı bezler: Bebeklerin idrarlarında yer alan organizmalara göre farklı renklere bürünerek aileleri uyaran özel bezlerdir.

Bebek Bezi Bedenleri Nelerdir?

Bebek bezi bedenleri bebeklerin kilosuna göre değişkenlik gösterir.

 • Prematüre bebek bezleri/ 0 beden: Zamanından önce doğan ya da düşük kilolu doğan bebekler için üretilir. Genellikle 1,5 ila 4 kilo arası için kullanılır.
 • Yeni doğan bezleri/ 1 beden: 3 ila 6 kilo arası için üretilen bu ürünler, bebeğin genellikle ilk ayı içinde kullanılır.
 • 2 numara bebek bezi: 4 ila 7 kilo arası bebeklerin kullanımı için üretilir. Genellikle bebeğin ilk ve ikinci ayı içindeyken kullanılır.
 • 3 numara bebek bezi: 4 ila 10 kiloya kadar geniş bir aralığı bulunur. Bazı markalar bu bedenden sonra mini, midi ve maksi alternatifleriyle bu aralıkları kısaltarak kullanım kolaylığı sunar. Bebeğin ikinci ve üçüncü ayında tercih edilebilir.
 • 4 numara bebek bezi: 3 numara bezlerde olduğu gibi geniş bir aralığı vardır. 7 ila 18 kiloya kadar olan bebekler için tercih edilir.
 • 5 numara bebek bezi: 9 ila 20 kilo arası bebekler için üretilir.
 • 6 numara bebek bezi: 11 ila 25 kilo arası bebekler için tercih edilir.

Markalara ve tasarımlara göre bebek bezlerinin kilo aralıkları değişiklik gösterebilir.

Bebek Bezi Numaraları Nasıl Seçilir?

Bez satın alırken bebeğin kilosu ve fiziksel özellikleri göz önüne alınmalıdır. Özellikle bebek bezi indirim ve kampanyalarından yararlanmak isteyen aileler stok yapacakları zaman bebeklerinin bezleri kullanım sürelerini ve gelişim hızlarını dikkate almaları gerekir. Bezlerin bedenleri belirtilirken kilo aralıklarına dikkat etmek ve bezlerin bel, bacak ölçülerinin göz önüne alınması doğru tercih yapılmasını kolaylaştırır.

Bebek bezi tavsiye ve önerileri değerlendirilecekse daha düşük miktarlarla satın almak ve boyutu bilinmeyen bezler için sınırlardan uzak durmak tercih edilebilir. 4-10 aralığındaki 3 numaralı bir bezi 4 ya da 10 kiloluk bir bebek için değil 6 ya da 7 gibi daha orta kilolarda yer alan bebekler için ideal olabilir.

bebek bezi değiştirme

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

 • Bebek bezi değişimi sırasında öncelikli olarak bebeğin altına bir alt açma pedi ve minderi serilerek ortamın hem koruması hem de temizliği sağlanır.
 • Bebekte bağlı olan bezin tipi standart ise kenarlarında yer alan bantlar açılır eğer külot bez ise kenar kısımları kolayca yırtılır.
 • Bebeğin altı ıslak mendil ve havlu ile temizlenerek kirli bez içe doğru katlanarak bebekten uzaklaştırılır.
 • Bebek bezi üreticileri başka şekilde önermediği takdirde yeni bezin lastik kısımları kontrol edilip esnetilerek takılmaya hazır hale getirilir.
 • Bebeğin altına bakım kremi uygulaması yapılır.
 • Bez bantların olduğu kısım arkaya gelecek şekilde bebeğin altına serilir.
 • Bezin ön yüzü bebeğin göbeğinin altında sabitlenecek şekilde bantlar kenarlara tutturulur.
 • Bebek bezi yorumları içinde sıklıkla tavsiye edildiği gibi bebeğin konforu için parmak ile göbek ve bacak kısımlarında potluk ya da sıkışıklık kontrolü yapılır.

Bebek Bezi Markaları & Özellikleri

Bebek bezi önerileri içinde sıkça adları geçen markaların her birinin farklı bir özelliği bulunuyor ve çeşitli kullanıcılarca tercih ediliyorlar.

Prima Bebek Bezi: Yıllara meydan okuyan Prima bebek bezi modelleri, yüksek emiş gücüne sahip olmalarıyla dikkat çekiyor. Özel ihtiyaçları olan bebekler için özel bezler, premium ve ekonomik ürün çeşitliliği, külot, standart ve mayo bez alternatifleri de öne çıkıyor.

Sleepy Bebek Bezi: Saf su ve bambunun kullanıldığı içeriğinin yanı sıra Sleepy bebek bezi yüksek emiciliği ve yumuşaklığı ile dikkat çekiyor. Ürünleri arasında standart bezlerin yanı sıra mayo ve külot bez de bulunuyor.

Molfix Bebek Bezi: Renkli tasarımlarıyla dikkat çeken Molfix bebek bezi, bebek bezi bedenleri için sunduğu geniş aralığı, ulaşılabilir fiyatları ve özel kampanya paketleri ile öne çıkıyor.

Goon Bebek Bezi: Nefes alan dış yüzeyi ve yumuşaklığıyla dikkat çeken Goon bebek bezi; ulaşılabilir fiyatı ve çok adetli paketleri dikkat çekiyor.

Canbebe Bebek Bezi: Doğal içeriği ve yumuşak tasarımıyla öne çıkan Canbebe bebek bezi ürünlerinin sızdırmazlığının yanı sıra hava alabilen yapısı müşterilerin ilgisini çekiyor.

Baby Turco Bebek Bezi: Yerli bebek bezlerinden olan Baby Turco bebek bezi, sızdırmaz bariyerleri ve ulaşılabilir fiyatlarıyla öne çıkıyor.

Evy Baby Bebek Bezi: Sızdırmazlığı, yumuşaklığı ve doğal içeriği ile Evy Baby bebek bezi modelleri mega fırsat paketleri ile dikkat çekiyor.

Bebek Bezi Yorumları & Önerileri

Kullanıcılar bebek bezi tercih ederken bebeklerinin içinde bulundukları dönemi göz önünde bulunduruyor. Bebeklerin en hassas olduğu yenidoğan dönemine özel bebek bezi, deniz ya da havuzda kullanılabilecek özel su geçirmeyen bezler, harekete uyum sağlayan külot bezler bu özel ürünler arasında yer alıyor. Cilde nefes aldıran, pişik önleyici özellikleri bulunan ve doğal içerikli bezler ise birçok ailenin ilk tercihi oluyor. n11’de kullanıcı yorumlarını okuyabilir ve farklı özelliklerine göre bebek bezi modellerini filtreleyerek bebeğiniz için en uygun bebek bezini bulabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı