Baby Shower Partileri İçin Fikirler

Baby Shower

Son zamanlarda anne adaylarının olmazsa olmaz etkinliği haline gelen baby shower partileri, hem annenin doğum sonrası telaşı ve yorgunluğu başlamadan herkesle bir araya gelmesini hem de doğum öncesi stresini atmasını sağlıyor. Ayrıca en yakınlarınız ve sevdiklerinizden gelen bebek hediyeleri de eksik ihtiyaçlarınızı karşılamak açısından faydalı olabilir.

Baby Shower Nedir?

Baby Shower Nedir

Herkesin dilinde dolaşıp duran baby shower aslında nedir? Baby shower; doğumdan önce anne adayının ve yakınlarının bir organizasyonla bir araya gelerek bebeğin gelişini kutladıkları partiye verilen isimdir. Annenin durumundan ötürü genellikle anne adayının bir yakını tarafından organize edilen baby shower partilerinde bir yandan gelen hediyeler açılır, yenilir içilir; bir yandan da annenin heyecanı paylaşılır.

Eğer siz de anne adayıysanız ve bir baby shower partisi düzenlemek istiyorsanız sizler için hazırladığımız fikirlerden ilham alabilir ve düzenleyeceğiniz parti için bol bol not alabilirsiniz. Tüm bu hazırlıklara başlamadan önce ilk belirlemeniz gereken şeyin parti konsepti olduğunu unutmayın. Önce kafanızda bir konsept belirleyin ve ardından aşağıda sıraladıklarımızı bu konsepte göre uyarlayın.

Baby Shower Malzemeleri

Baby Shower Malzemeleri

Aslında baby shower parti malzemeleri, partinin mekanı, organizasyonu ve mönüsü doğumun temasına ve bebeğin cinsiyetine göre farklılık gösterir. Bebeğinizin gelişini kutlamak için düzenleyeceğiniz bu partiyi eğlenceli ve sevimli dekor ve malzemelerle daha da keyifli hale getirebilirsiniz. Baby shower’da kullanılacak malzeme ve konsept tamamen kişisel tercihe dayalı olsa da sizler için bir baby shower partisinde olmazsa olmazları şu şekilde derledik:

Her Yer Rengarenk: Baby Shower Süsleri

Baby shower denince ilk akla gelen elbetteki baby shower süsleri oluyor. Parti için ayarladığınız mekanı tam bir baby shower alanına dönüştürmenizi sağlayacak olan bu süslerden bazıları; renkli balonlar, parti alanının giriş kapısına asacağınız bebek ismi yazılı kapı süsü, konsept renginize uygun peçeteler, tabaklar ve bardaklar; fotoğraf çekinmeniz için yazılı panolar ve konuşma balonları.

Olmazsa Olmaz: Baby Shower Masası

Baby Shower Masası

Baby shower partilerinin olmazsa olmazlarından biri büyükçe bir masaya ikramlarınızı, süslerinizi ve hediyeliklerinizi hazırlamak. Daha sonra hep birlikte bu baby shower masasının etrafında toplanarak fotoğraflar çekinebilir, pastanızı kesebilir ve ikramları kolayca servis edebilirsiniz.

Yemeye Kıyılmaz: Baby Shower Pastası

Baby Shower Pastası

Baby shower partilerinin en sevilen anlarından biri de kuşkusuz baby shower pastasını kesmek. Yaratıcılığınızı konuşturarak farklı bir konseptte baby shower pastası hazırlatabilirsiniz. İsterseniz minik bir bebek figürü, isterseniz hayvan figürleri, isterseniz de masal kahramanlarıyla şekillendirin. Ya da sadece mavi veya pembe. 😊

Sevdiklerinize Minik Bir Hediye

Baby Shower Hediyelikleri

Sizin için toplanan particilere de minik bir hediye ile teşekkür etmeyi unutmayın. Baby shower hediyeliklerinden bazıları; bebek magnetleri, küçük dekoratif ürünler, kokulu taşlar, badem şekeri ya da bebek çikolataları, kokulu keseler ve kolonyalardır.

Baby Shower İkramları

Baby Shower İkramları

Bir parti ikramsız olmaz elbette. Baby shower partiniz için bir yemek şirketi ile anlaşabilir ya da sevdiklerinize, yakınlarınızdan yardım alarak ikramları ellerinizle hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız yiyeceklerin bir baby shower için hazırlandığını ve konseptin ruhunu yiyeceklerde bile yansıtmanız gerektiğini unutmayın! :) Evde hazırlayabileceğiniz baby shower ikram önerileri şunlar:

Baby Shower Kurabiyesi

Baby Shower Kurabiyesi

Şeker hamurunun kurabiyeyle buluşmasının en sevimli hali olan baby shower kurabiyesi yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz ikramlardan. İster rengarenk şeker hamurlarıyla kaplayın isterseniz de bebek ayağı, bebek dişi gibi figrülü kurabiye kalıplarıyla konseptin dibine vurun. Seçim sizin!

Cupcake’siz Asla!

Baby Shower Cupcake

Baby shower ikramları arasında olmazla olmazlardan biri elbette ki cupcake’ler. İkramı da yemesi de oldukça kolay olan bu kekleri inanın hazırlamak da bir o kadar kolay. İster meyveli, ister çikolatalı isterseniz de son zamanların gözdesi orelolu.

Tuzlu İkramlar İçin Çalışsın Hünerli Eller

Elbette yalnızca kekler, kurabiyeler, pastalar olmaz baby shower’da. Biraz da tuzlu çeşit gerek. Burada ise devreye sizin maharetli elleriniz giriyor. Tuzlu kurabiye, sarma, börek, poğaça gibi yiyecekler baby shower’ların alışılmış tuzlularından. Ayrıca bu özel günde zahmete girmek istemezseniz bir yemek şirketiyle de anlaşabilir ve sadece neyin daha lezzetli olduğunu bulmaya odaklanabilirsiniz.

Yaratıcı Tuzlu İkramlar: Klişelerden Uzak Duranlara

Baby Shower Yiyecekler

Börek, sarma, poğaça, dolma gibi tuzlu klişelerine karşı çıkanlara da birbirinden yaratıcı tuzlu ikram önerilerimiz bulunuyor. Mini hamburger ekmekleriyle hazırlayıp ardından kürdan batırarak ikram edebileceğiniz mini burgerler, kreplerden hazırlayabileceğiniz kanepeler, parmesan peynire bulanmış ardından çıtır çıtır kızartılmış çubuk çubuk doğradığınız kabaklar, mısır gevreğine bulanmış çıtır tavuklar bunlardan bazıları.

Baby Shower Oyunları

Baby Shower Oyunları

Yedik, içtik, güldük eğlendik, hediyeleştik. Şimdi biraz da oyun zamanı! Baby shower partilerinde anneler çocuklaşıyor. Birbirinden keyifli oyunlarla bu partiyi daha eğlenceli ve heyecanlı kılmak hiç de fena olmaz, ne dersiniz? Ayrıca oyunların sonunda kazananlara minik hediyeler sunarak hem rekabeti arttırabilir hem de misafirlerinizde küçük anılar bırakabilirsiniz. İşte sizlere birkaç baby shower oyun önerisi:

Kaç Cm’lik Bir Göbek?: Kurdele Oyunu

Misafirlere dağıtılacak olan pembe ya da mavi kurdeleyle anne adayının karnının ölçüsü tahmin edilmeye çalışır. Ve karnın ölçüsüne en yakın olarak elindeki kurdeleyi kesmiş olan oyunu kazanır.

Farklı Tatlar Arayanlara: Mamayı Bul

Baby Shower Mamayı Bul

Küçük kaplara konulmuş çeşitli tatlardaki bebek mamaları misafirler tarafından denenir ve tat tahminleri yapılmaya çalışılır.

Biraz da Bebek Bakımı: Bebek Bezi Yarışı

Anneliğin birinci kuralı bebek bezini doğru ve nizamlı bir şekilde bağlamaktır. Bunun için bir denemeye ne dersiniz? Bu oyunda siz ve misafirler arasında bir oyuncak bebeğe bez bağlama çalışması yapılır; saniye tutulur. En kısa sürede ve en doğru şekilde bezi bağlayan oyunu kazanır.

Bu kimin bebekliği?

Misafirlerin tümünün bebeklik resimleri yan yana dizilerek numaralandırılır. Herkes hangi bebeğin, kim olduğunu kendi kağıdına yazar. En çok sayıda doğru bilmiş olan oyunu kazanır!

Gelsin Kalemine Güvenenler: Bebeğe Şiir

Bebeğin isminin baş harflerini oluşturacak şekilde akrostiş şiir yazılır. Her bir satırı bir sonraki misafir tamamlar ve kafiye tutturulmaya çalışılır.

Kimin Tahmini Daha İyi?

Baby Shower Tahmin Oyunu

Partideki arkadaşlarınızdan bebeğinizin ilkleri için tahminler toplayarak, gerçekleştiğinde onları arayıp bu günü tekrardan hatırlamak da oldukça sevimli bir anı olacaktır. Örneğin; bebeğiniz ilk adımını ne zaman atacak, ilk olarak anne mi yoksa baba mı diyecek, bebeğiniz kaç kilo ağırlığında dünyaya gelecek gibi sorularla tahmin oyununu oynayabilirsiniz.

Bu oyunlar sayesinde partiyi hem herkes için daha eğlenceli hem de daha unutulmaz kılabilirsiniz. Ayrıca bu günü unutulmaz bir anıya dönüştürmek için birkaç fikir daha!

  • Partiden önce sevimli ve şık bir anı defteri alın. Daha sonra bu defteri tüm misafirleriniz bebeğinize özel mektuplarla içini doldursun!
  • Parti esnasında bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın. Daha sonra bu fotoğraflardan seçip sevimli bir baby shower fotoğraf albümü oluşturabilirsiniz.
  • Özellikle oyun anlarını videoya çekin; her izleyişinizde çok güleceksiniz. Hatta daha sonra bunu keyifli bir kapak yaptırıp, dvd’ye basabilir ve tüm misafirlere dağıtabilirsiniz.

Bebeğin cinsiyetini hala öğrenmemiş olan anne adayları! Çin Takvimi ile bir tahminde bulunmaya ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı