Saç Nasıl Boyanır?

Saç Nasıl Boyanır?

Bazen kötü bir dönemden geçtiğimizde bir değişiklikle yenilenmek bazen yaşla beraber beyazlayan saçlardan kurtulmak için saçlarımızı boyuyoruz. Ve artık saç boyamanın kadını erkeği yok… Bakımlı her insan saçlarıyla uğraşıyor artık. Ben de bu hafta bu konuya değinmek istedim. Hem ilk defa saç boyatacaklar için hem de artık kuoförlere para saçmak istemeyip “Saç nasıl boyanır?” diye merak edip kendi boyamak isteyenler için bilgilendirici bir yazı olacağını umuyorum. Bu hafta “Beyaz saç nasıl boyanır, saç uçları nasıl boyanır, hiç boyanmamış saç nasıl boyanır, erkekler saçlarını nasıl boyar, kadınlar saçlarını nasıl boyar?” sorularının yanıtını tek tek inceleyeceğiz. Bu yazıdaki amacımız kuoför masrafları azaltmak… Hem bakımlı olmak hem tasarruf etmek.

Evde Saç Nasıl Boyanır?

Saç Nasıl Boyanır Evde?

Evde saç boyama işlemine başlamadan önce unutmamanız gereken önemli bir konu var: Alerji Testi. Kullanacağınız saç boyasının size alerji yapıp yapmayacağını görmek için öncelikle test yapmanızı öneririz. Çok az miktarda saç boyası hazırlayıp dirseğin iç kısmına veya kulak arkasına sürüyoruz ve 48 saat bekliyoruz. Eğer 48 saat bekletip yıkadıktan sonra cildinizde kızarma, tahriş, kaşıntı gibi rahatsızlıklar meydana gelmediyse saç boyasını kullanabilirsiniz. Ayrıca saç boyasının gözünüzle temas etmemesine de dikkat etmelisiniz. Son olarak; yaralı, çizilmiş, yaranın kabuk bağladığı citlerde de kesinlikle saç boyası kullanılmamalıdır.

Evde saç boyamak için gerekli ekipmanlar:

  1. Krem saç boyası
  2. Krem peroksit
  3. Boya karıştırma kabı
  4. Boya fırçası
  5. Naylon eldiven
  6. Koruyucu örtü naylonu (Siz yine de eski bir kıyafetlerinizi giyin.)
  7. Gazete (Boyanın halılarınızı mahvetmemesi için altınıza serebillirsiniz.)
  8. Naylon bone
  9. Vazelin (Kulak, alın gibi bölgelere sürülen vazelin, cildinize bulaşan boyanın kolay çıkmasını sağlayacaktır.)

Malzemeler bu kadar, malzemeleri aldıysak “Saç nasıl boyanır?” sorusunun yanıtına gelebiliriz. Şimdi en iyi sonuçları almak ve saçlarımızın zarar görmesini engellemek için izlemeniz gereken yöntemlere gelin birlikte bakalım!

Beyaz Saç Nasıl Boyanır?

Beyaz Saç Nasıl Boyanır?

Maalesef hepimiz yaşlanıyoruz ve yaş aldıkça ruhumuz genç kalsa da fiziksel olarak aynı kalamıyoruz. Ama artık her şey o kadar kolaylaştı ki, bu fiziksel değişimleri evimizde kendi başımıza bile eski haline çevirebiliriz. Saçlarımızdaki beyazlaşmadan nasıl kurtulacağımıza bir bakalım. Beyaz saçlar çoğu zaman oldukça inatçı olabiliyorlar. Aralarda kalan, bir türlü kapanmayan beyaz saçlar pek çoğumuz için can sıkıcı bir hal alabiliyor. Boyama esnasında tüm beyaz saçlardan kurtulmak için saç boyama işleminden önce ön pigmentleme yapmak en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır. Ön pigmentleme için, krem saç boyasının az bir miktarını boya kabına sıkıyoruz. Daha sonra boya kabına ılık su ilave ederek bir karışım elde ediyoruz. Karışımı saçların dip kısmındaki beyaz saçlara uyguluyoruz ve 15 dk bekliyoruz.

15 dk beklettiğimiz saçları yıkamadan boyanınn kalan bölümü karışım olarak hazırlıyor ve bu sefer saçlarımızın tümüne uyguluyoruz. 30 dk bekliyoruz, bekiyoruz, bekliyoruz…. Şampuan ve saç kremi ile yıkama işlemini de yaparak saçlarımızdaki beyazlarımıza veda ediyoruz.

Saç Uçları Nasıl Boyanır?

Saç uçlarını boyamak, “Saç rengimi beğeniyorum ama az biraz da renk gelse  ne iyi olur…” diyenler için ilaç gibi bir yöntem…  Saç uçlarını boyamak saçlarınızı tümüyle boyamak kadar riskli değildir. Peki nasıl boyanır bu saç uçları anlatalım.

Yukarıdaki gibi malzemeleri aldınız, alerji testi yaptınız ve boya karışımını hazırladınız. Önce saç uçlarınızı alttan başlayarak ayırın. Bunun nedeni üstten başladığınızda boyanmayan saçların boyanan saçlarla yapışabilmesi ihtimali. Bu durumu engellemek için alttan başlıyoruz. Daha sonra ince ince tutamlar alıyoruz. Bu da boyanın saçlara daha iyi yedirebilmesi için… Ayırdığımız ince tutamları tarıyoruz ve uygulamaya başlıyoruz. Boyanın eşit dağılması için boyalı saçı tarıyoruz ve 30 dk bekleyip, yıkıyoruz.

Daha ışıltılı saç uçları için ise krepe yöntemini kullanabilirsiiniz. Saçlarınızı tepeden toplayın, krepe tarağı yardımı ile topladğınız saçların uç kısmına krepe uygulayabilirsiniz. Boyama işlemi bittikten sonra uç kısımda kalan saçlarınıza açık renkli olana farklı boyalarda uygulayabilirsiniz.

Hiç Boyanmamış Saç Nasıl Boyanır?

Hiç Boyanmamış Saç Nasıl Boyanır?

Hiç boyanmamış bir saçı boyamanın zorluğu ne renk bir saç istediğinize, kendi saçınızın ne renk olduğuna göre değişir. Siyah saçlara sahipseniz ilk boyama sarı saçlar hatta açık kahverengileri beklemeyin. Açıcılar yardımıyla tabi ki ilk sefer de bile sarı saçlara sahip olabilirsiniz ama yine de saçlarınızın sağlığı için adım adım boyamanız daha faydalı olacaktır. Siyah saçlarınızı ilk olarak kahverengi tonlarında renklerle başlayabilirsiniz. Bir iki boyama sonrası saçlarınız istediğiniz rengi bulacaktır.

Açık renkli saçlar için saç rengi tuturmak bir nebze daha kolaylaşıyor. Ancak iki renk var ki… Bu renklere boyarken iyi düşünün. Ben bu saçı bi 5-6 sene kullanırım derseniz kalkışın bu işe. Bu renkler siyah ve  kızıl… Dönüşü çok zor ve zahmetlidir, hiç boyanmamış doğal saçları açmaktan daha da zordur. O yüzden dikkat edilmelidir.

Bunlar dışında saç boyama yöntemi diğer yöntemlerle benzerdir. Boya tüm saça yedirilir ve saç rengine göre ortalama 30 dk bekletilir ve yıkanır. Eğer,  “Sabırlıyım, istediğim saçı tuturana kadar denerim.” diyosanız kuoföre ihtiyaç duymadan kolaylıkla saçlarınızı evde boyabilirsiniz.

Erkekler Saçlarını Nasıl Boyar?

Erkeklerde Saç Nasıl Boyanır?

Erkekler saç boyasını çoğunlukla beyaz saçları kapatmak için kullanıyorlar. Bu nedenle saç boyamak isteyen erkeklerin kaş ve doğal saç renklerine yakın renkleri tercih etmeleri oldukça önemlidir. Olduğundan daha açık veya daha koyu renkler yapay bir görüntü vererek memnun kalmamnıza sebep olabilir.  Dikkat etmeniz gereken konu budur. Onun dışında yukarıda bahsettiğimiz malzemelerle benzer şekilde uygulama yaparak erkekler de saçlarını boyayabilirler.

Geçici Saç Boyama

Geçici Saç Nasıl Boyanır?

Cesur saç renkleri zaman zaman hepimizi çekiyor ama cesaret edemiyoruz. Ama artık geçici saç boyaları var. İstediğiniz o çılgın mavileri, yeşilleri, pempeleri denemenin zamanı… Geçici saç boyama diğer boyama işlemlerine göre daha kolay ve 2-3 yıkamada akıyor. Geçici saç boyasını direkt olarak saç uyguluyorsunuz ve tarıyorsunuz daha sonra beklemenize gerek kalmadan saç kurutma makinası ile saçı kurutuyorsunuz.

Evet bu haftaki yazımın birçok kişiye yardımcı olacağını düşünüyorum. Gözünüzü korkutacak bir olay yok aslında… Yeterince kaliteli malzemelerle ve doğru yöntemler uygularak herkes evde saçlarını güvenli bir şekilde boyabilir. İhtiyacınız olan tüm saç boyama aksesuarlarına kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Evde saç boyama ile ilgili merak ettiğiniz diğer detaylar yazımızda sizleri bekliyor!

Önceki YazıSonraki Yazı