Doğum Çantası Hazırlama Rehberi

Doğum Çantası Hazırlama

Doğum çantasına koyulacaklar tüm anne adaylarının hamilelik süresi boyunca aklında yeri olan konulardandır. Heyecanla ve mutlulukla o günü beklerken, o günün en sorunsuz şekilde geçmesini sağlamak için eşleriyle, ailelerinin bu konuda deneyimli olan üyeleri ile birlikte keyifle doğum çantalarını hazırlar anne adayları. Doğum çantası listesi, kişiselleştirilebileceği gibi genel hatları ile mutlaka doğum ve sonrasında gerekli olacak eşyalar her listede ortaktır. Geri kalanı detaylar olarak sıralanabilir. Bu hafta sizlerle, tüm anne adayları ile doğum çantasında olması gerekenleri paylaşmak istedim. Gelin hep beraber, fazlalıkların yer kaplamayacağı ideal bir doğum çantası hazırlama rehberi oluşturalım!

Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Öncelikle olması kesinlikle gerekli olanları sıralayalım… Doğum yapacağınız hastanenin anne ve bebek için sunduğu hizmetleri önceden öğrenmeniz, fazla eşya taşımamanız açısından önemlidir.

Kendiniz İçin Doğum Çantası Hazırlama

Anne Doğum Çantası Hazırlama

Bunlar 2-3 takım gecelik veya pijama (bebeğinizi emzireceğinizden önden düğmeli olanları tercih edilmelidir), sabahlık, çorap, terlik, bol miktarda iç çamaşırı, kişisel temizlik ürünleri (diş fırçası, diş macunu, sabun, havlu, tarak, deodorant, kolonya, vs.), küçük el aynası, bol miktarda hijyenik ped, en az iki adet emzirme sütyeni, meme uçlarını korumak için hazır satılan kompresler, meme ucunuza sürmek için krem, meme ucunuzu temizlemek için kullanacağınız mendiller, kirli çamaşır torbası ziyaretçi bekliyorsanız bir emzirme örtüsü olarak sıralanabilir.

Kişiye özel detaylar; sağlığınızla alakalı düzenli kullanmanız gereken şeyler var ise bunlardan yedekleyip o çantada hazır etmenizde fayda var. Bunların yanı sıra şunlar da aklınızda bulunsun: Lens kutusu ve solüsyonu, toka, bant, şal, telefonunuz için şarj aleti, varsa fotoğraf makineniz.

Güzel ve bakımlı görünebilmek ve de en önemlisi kendiniz için birkaç makyaj malzemenizi de yanınızda götürebilirsiniz.

Hastaneden çıkarken giyeceğiniz kıyafeti doğumdan önce hazırlayıp, doğum çantanıza koymanızda da büyük fayda var. Doğum sonrası çıkışta giyineceğiniz kıyafetin bedeninin, hamile olmadan önceki kıyafetlerinizden en az bir beden daha geniş olmasına dikkat edin veya bol elbiseleri tercih edin.

Bebeğiniz İçin Doğum Çantası Hazırlama

Bebek Doğum Çantası Hazırlama

Bebeğiniz için götürmeniz gereken birçok eşya var…

En küçük boy çocuk bezi, Islak mendil (allerjik testi yapılmış olan markalar tercih edilmelidir), Zıbın, Uzun kollu, bacaklı body (tulum) veya pijama, Başlık, Patik, Çorap, Eldiven, mevsime uygun yelek, bebek battaniyesi, yumuşak küçük havlu, süt sağma cihazı, bebe şampuanı, Hastaneden çıkarken bebeğinizi taşıyabileceğiniz bir portbebe ve bebek bakım çantası da listeye dahil edilmelidir. Hastaneden çıkarken bebeğinize giydirmek istediğiniz giysiyi de unutmayın. Bebeğiniz için doğum çantasına koyulacakların sayıları hastanede kalış sürenize bağlıdır. Genel olarak en az üçer tane hepsinden götürmeniz gerekir tabi daha uzun bir kalış yaşacaksanız sayıları arttırabilirsiniz.

Eğer bebeğinizin abi veya ablası varsa onlara da bu süreçte kendilerini unutulmuş hissetmemeleri için gerekli titizliği göstermenizi öneririm. Doğum çantası listesi hazırlarken eğer katılımda bulunacak yaşta ise ona da mutlaka fikirlerini sormalı, doğum çantasına ne koyulur? diye onunla diyaloglar kurmalısınız. Doğumdan sonra sizi ziyarete geldiklerinde onları unutmadığınızı göstermek için baş ucunuza fotoğraflarını koyabilmek için çantanıza bir tane de çerçeve ekleyebilirsiniz.

Sağlıklı ve sorunsuz bir doğum, bebeğinizle mutluluk içinde bir kavuşma diliyorum, kendinizi eksikler için strese sokmamayı lütfen unutmayın! :)

Yenidoğan ihtiyaç listesi yazımızı okumadan doğum çantanızı hazırlamayın!

Önceki YazıSonraki Yazı