Sorbe Tarifi

Sorbe Tarifi

Özellikle yaz aylarında, tatlı yemek istediğimizde çok kalorili ve ağır şerbetli tatlılar yemek yerine son dönemlerde birçok yerde yapılan sorbeleri tüketmemiz sağlığımız açısından çok daha faydalı. Üstelik kilo kontrolümüzde de bize büyük bir yardım sağlıyor. Evde yapabileceğiniz tatlılar arasında en kolay yapıma ve tarife sahip sorbelerden bahsetmek istedim sizlere bu hafta. Sorbe tarifi vermeden önce gelin ilk olarak sorbenin ne olduğuna, özelliklerine, çıkış noktasına kısaca bir değinelim:

Sorbe Nedir?

Sorbe ne demek?” diye siz de merak ediyor musunuz? Açıkçası ben bu tatlı ismini duyduğumda ilk olarak kelime anlamını merak etmiştim. Sorbe kelimesinin kökeni, şerbetin Fransızca’daki karşılığı olan ‘sorbet’ kelimesinden geliyormuş. Dilimize telaffuzu ve yazılışı ise sorbe olarak geçmiş. Fransızca ‘sorbet’ kelimesinin anlamı ise ezilmiş buz parçacıkları içeren meyve suyu imiş. En kısa tanımı ile sorbe soğuk tüketilen, meyvelerle yapılan hafif bir tatlı türüdür.

Sorbe Dondurma

Dondurma ile karıştırılan hatta sunumu da dondurma gibi yapılan sorbelere aslında bizler çocukluğumuzdan biraz aşinayızdır. Nereden mi? Elbette meybuzlardan. Meyve, meyve suyu ve meyve püresiyle hazırlanıp soğuk tüketilen sorbeler, süt ve süt ürünleri, yağ, yumurta, kıvamlaştırıcı, koruyucu kullanılmadığı için dondurmadan çok farklıdırlar. Gluten içermediği için çölyak hastalarının da güvenle tüketebileceği, ayrıca süt ve süt ürünleri içermediği için vegan beslenen kişilerin dondurma yerine keyifle tüketeceği bir tatlıdır.

Sorbe Tarifleri

Sorbe Tarifleri Sorbe Yapımı

Sorbe yapımı oldukça basittir, evde hemen yapıp tüketebileceğiniz basitliktedir hatta. Üstelik dondurma gibi yağ içermediğinden dondurmadan daha hafiftir.

Sorbe tarifinde iki tür tarif verilebilir aslında. “tatlı krizine giren ve hemen olsun hemen tüketeyim” diyenlerdenseniz, sorbe yapımı için yapmanız gereken, sevdiğiniz meyveleri dondurmak… Evet istediğiniz ve yıkayıp temizlediğiniz meyveleri ya da alınıp tüketilmiş ama artakalmış ve tüketilmezse bozulup atılacak olan meyveleri, hazır hale getirip buzdolabı poşetleri ile buzluğunuza atabilirsiniz. Eğer bunu yaptıysanız, yani evinizde hazır dondurulmuş meyveler var ise, anında sorbe yapımı tarifini uygulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken; hazırlanıp dondurulmuş meyveyi mutfak robotunda püre haline gelinceye kadar çekip üzerine çok az su, biraz limon suyu veya limon kabuğu, isteğe bağlı olarak da şeker ekleyebilirsiniz. Eğer bu aşamada şeker eklemezseniz, kalorisi varla yok arasında hafif mi hafif bir şekersiz sorbe yapmış olursunuz.

Karpuz-Kiraz Sorbe

Karpuzlu Sorbe Tarifi

Bu sorbe tarifi, “Ben ekşi yemeyi sevmem. Benim sorbem tatlı olmalı.” diyenlere gelsin.

Malzemeler:

 • Dondurulmuş 500 gr karpuz
 • Yarım su bardağı şeker
 • Yarım su bardağı kiraz
 • Yarım limonunun suyu
 • Yarım bardak su

Eğer bu tarifi gece okuyorsanız ne şanslısınız, hemen karpuzu dilimlemeye başlayın. Çekirdeklerini çıkarın. Bir kaba koyarak dolaba atın. Ertesi gün tam da istediğimiz gibi donmuş karpuz elde edeceksiniz.
Peki neden donduruyoruz? Dondurduğumuzda meyvenin özütünü daha iyi alırız ve sorbemiz sulanmaz.

Bir tencereye kirazları, şekeri ve suyu koyun iyice şekeri eritin. Kaynatmanıza gerek yok. Sonra bu karışımı süzgeçten geçirin ve parçalayıcınıza donmuş karpuzlarla birlikte koyun. Yarım limonun suyunu sıkın. Eğer parçacıklı istiyorsanız parçalayıcınızı az çalıştırın. Pürüzsüz istiyorsanız çok çalıştırın hatta sonrasında süzgeçten de geçirebilirsiniz.
Yayvan bir kaba karışımı dökün ve birer saat arayla 3 kere arada mikserle karışımı karıştırıp havalandırın.
12 saat sonra afiyetle yiyebilirsiniz.
Üstüne nane yaprağı ile servis edebilirsiniz.

İki Renkli Sorbe Tarifi: Limonlu-Angelica Erikli

Limonlu Sorbe Tarifi

Bu sorbe tarifi de ekşi ve soğuk sevenlere gelsin.

Malzemeler:

 • 2 limon
 • 3 angelika erik
 • Yarım limon suyu
 • 2 tatlı kaşığı bal

Limon ve erikleri 4’e bölün ve dondurun. Donmuş erik ve limonları ard arda çırpıcınıza koyun. Bal ve limon suyunu bölüştürün. Elinizde iki adet ekşi buzlu sorbecik olacak. Bir kabın yarısına erikli olanı diğer yarısına limonlu olanı dökün. Birer saat arayla 3 kere mikserle kabartın.
12 saat sonra ekşi ve buzlu sorbeniz artık sizindir

Reyhanlı ve Portakallı Sorbe Tarifi

Portakallı Sorbe Tarifi

Harika bir tarif. Hem ferahlatıcı hem de muhteşem bir tada sahip.

Malzemeler:

 • Yarım demet reyhan
 • 2 adet portakal
 • Bir çay bardağınının yarısı kadar şeker
 • Bir bardak sıcak su
 • Yarım limonun suyu

İki portakalı dilimleyin ve dondurun. Yarım demet reyhanın üzerine sıcak su dökün. Yaklaşık 3 saat bekletin ve sonra suyunu süzün. Reyhan suyunu bir çay bardağının yarısı olacak şekilde şekerle karıştırın. Parçalayıcınıza reyhan suyunu, dondurulmuş portakallarınızı, yarım limon suyunu koyun.

Şimdiden afiyet olsun!

Yazın içinizi ferahlatacak yaz tatlıları önerileri blog11’de!

Önceki YazıSonraki Yazı