En Akıllı Köpek Cinsleri

En Akıllı Köpek Cinsleri

Köpek sahiplenmek isteyenlerin merak ettiği birkaç nokta oluyor. Öncelikle köpeğin ev ortamı için uygun olup olmayacağı önem taşıyor. Apartman dairelerinde bakılabilir mi, adapte olabilir mi, bizlerle iyi geçinebilir mi, akıllı mıdır gibi sorular aklımızı karıştırıyor. Öncelikle şuna değinelim: Bir köpeğin akıllı olduğunu gösteren kriterler nelerdir? Kolay eğitilebilir olması köpeğinizin akıllı cinslerden olduğuna işarettir. Bunun yanı sıra odaklanabilmesi, uysal olması ve iyi bir hafızaya sahip olması da onun en akıllı köpek cinsleri arasında yer aldığını gösterir. Hem çok akıllı hem de ev ortamında beslenebilecek bir köpek arıyorsanız sizin için hazırladığımız en akıllı köpek cinsleri listesine göz atabilirsiniz.

Labrador Retriever

Labrador
thelabradorsite.com

Avlanma yetenekleri, sabırlı yapıları, yardımcı olma özellikleri, sportif vücutları ve en önemlisi dost canlısı tavırları ile Labrador en akıllı köpek cinsleri arasında. Özellikle bir çocuğunuz varsa Labrador cinsi köpekleri tercih edebilirsiniz. Çünkü onlar hem zeki hem koruyucu hem de çocuklarla çok iyi anlaşıyorlar. Bu nedenle ailelerin tercihleri arasında yer alıyorlar. Oldukça insan canlısı olan Labrador cinsi köpekler üç farklı renge sahip. Sarı, siyah ve çikolata tonlarındaki Labrador Retriever sizin için gerçek bir dost olabilir.

Golden Retriever


Golden Retriever cinsi köpekler ülkemizde oldukça iyi tanınıyor. Güler yüzlü yapısı ve enerjik tavırları ile Golden en akıllı köpek cinsleri içerisinde yer alıyor. Evde beslemek için en az Labrador cinsi kadar uygun olan Golden, zararsız ve sabırlı olarak tanımlanabilir. Kökleri İskoçya’ya dayanan Golden cinsi köpekler sahibine sadıklığı ile de biliniyor. Onunla koşuya çıkabilir, oyun oynayabilir, dost olabilirsiniz. Olumsuz yanı ise uzun tüylerinin dökülmesi:)

Border Collie

Border Collie
animaliaz-life.com

Eski dönemlerde çok iyi bir çoban köpeği olan Border Collie günümüzde en ideal ev köpeklerinden birisi. Onları zeki ve çevik olarak tanımlayabiliriz. Birlikte bol bol eğlenebileceğiniz, hareket edebileceğiniz bir köpek cinsi arıyorsanız Border Collie güzel gözleriyle size bakıyor. Onu istediğiniz gibi kolaylıkla eğitebilirsiniz, ayrıca düzenli egzersiz yaptırabilirsiniz. Siyah, beyaz, gri ve kahve rengi renklere sahip Border Collie’ler en akıllı köpek cinsleri arasında ilk sıralarda.

Poodle

Poodle
poodleforum.com

En akıllı köpek cinsleri sıralamasında Kaniş olarak bildiğimiz Poddle da yer alıyor. Siz de sevimli mi sevimli yapıları ile Poddle cinsini tercih edebilirsiniz. Sahiplerine son derece sadık olan bu köpekler eskiden kuş avında sıklıkla kullanılırmış. Süslü görüntülerinin ardından yatan zeki ve akıllı olma özellikleri de onları iyi bir dost haline getiriyor. Küçük ve büyük farklı boyutlarda Poddle cinsi köpekler bulunuyor. Hepsi birbirinden akıllı:)

Husky – Sibirya Kurdu

Sibirya Kurdu olarak bildiğimiz Husky cinsi köpekler de en akıllı köpek cinsleri arasında. Araştırmacı, çalışkan ve en önemlisi nazik ve sevecen bir köpektir. Ciddi ve oturaklı görünümlerine karşın Husky köpeğinizi iyi şekilde eğitirseniz sizin en sadık dostunuz olacaktır. Olumsuz yanı ise iyi eğitilmediği zaman başına buyruk ve inatçı olabilmesidir.

Shetland Sheepdog

Shetland Sheepdog
animaliaz-life.com

Shetland Sheepdog, Lassie olarak tanıdığımız Collie cinsi köpeklere benzerliği ile bilinir. Hatta Shetland Sheepdog sahiplenecek olan kişiler onu Lassie ile karıştırabilirler. Fakat o çok daha akıllı, hafızası çok daha iyi ve daha iyi eğitilebilen bir köpek. Tıpkı Lassie gibi arkadaş canlısı olan Shetland Sheepdog cinsi köpekler uzun tüyleri ve sevimli yapıları ile evde besleyebileceğiniz bir dost.

Pappilon

Papillon
wiki-pet.com

Evde beslemek için küçük ama akıllı bir köpek arıyorsanız Pappilon sizin en yakın dostunuz olabilir. Bu minik köpeğin en akıllı köpek cinsleri içerisinde yer alması arkadaş canlısı yapısının yanı sıra; enerjik, sosyal ve de sorumluluk sahibi olmasından geliyor. Onu kolaylıkla eğitebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuz varsa ikisinin iyi arkadaş olacağını da belirtelim.

(Görsel Kaynak: dogsaholic.com)

Şimdi de sıra en sevimli kedi cinslerinde!

Önceki YazıSonraki Yazı