Labrador Retriever

Labrador Retriever Özellikleri

Labrador Retriever yaklaşık 18. yüzyıldan bu yana var olan bir köpek cinsi. Labradorlar insanlarla en iyi geçinen köpeklerden biri. Bu nedenle çok yaygınlar. Eski dönemlerde insanlara balıkçılıkta yardımcı olan Labrador dostlarımız, bugün bize arkadaşlık ediyorlar. Arkadaş canlısı, sevimli, atletik ve enerjik olan Labradorlar hakkında bazı ilginç bilgiler de var. Sizin bir Labrador köpeğiniz varsa ya da sahiplenmeyi düşünüyorsanız bunlar ilginizi çekebilir.

1. Çocuklarla çok iyi anlaşıyor

Labrador Köpekler

Labradorlar çocuklarla en iyi anlaşan köpek cinslerinden birisi. Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, sahipleneceğiniz köpeğin sevecen ve arkadaş canlısı olması önem taşıyor. Labradorlar bu nedenle ailelerin ilk tercihlerinden biri oluyor. Çünkü çocukların adeta en yakın arkadaşı oluyorlar.

2. En akıllı köpek cinsleri arasında yer alıyor.

Evde beslenebilecek en akıllı köpek cinsleri arasında Border Collie, Golden, Husky gibi köpeklerin yanı sıra Labrador Retriever da yer alıyor. Sadıklığı, kolay eğitilebilmesi, hafızası ve cana yakın tavırlarıyla bu akıllı dostunuzu çok sevecekseniz:)

3. Labrador Retriever su geçirmiyor.

Labrador Retriever

Labradorlar su için doğmuş. Suda oynamaya, vakit geçirmeye bayılırlar. Üstelik de tüyleri su geçirmez bir yapıya sahip. Bunun sebebi ise çifte kürke sahip olmaları. Böylece hem ıslanmıyorlar hem de kolay kolay üşümüyorlar. 

4. Labrador adı nereden geliyor?

Labrador isminin kökeni biraz muamma. Çünkü Labrador cinsi köpekler Labrador kentinden değil Kanada’nın Newfoundland kentinden geliyorlar. Köklerinin 18. yüzyıla dayandığı düşünülen Labradorlar daha küçük boyutlu su köpekleri arayışı olan Newfoundland kentinde köpeklerin çiftleştirilmesi ile doğmuş. Ona St. John’s su köpeği adı verilmiş. Günümüzdeki Labradorlara oldukça fazla benzeyen bu köpekler Labradorun atası kabul ediliyor.

5. Anne Labrador 3 farklı renkte bebek doğurabiliyor.

Anne ya da babasının rengi fark etmeksizin, bir anne Labradoru doğurduğu bebekler bambaşka renklerde olabilir. Tıpkı biz insanlardaki saç renklerinin farklı olması gibi Labradorlarda da bunu genler sağlıyor. Yani aynı annenin sarı, siyah ve çikolata renkli bebekleri olabiliyor.

6. Sarı, siyah ve çikolata haricinde renkleri de var.

Gümüş Labrador

Labrador denince akla 3 renk gelmesine rağmen oldukça nadir başka bir Labrador rengi de var: Gümüş. Bu oldukça etkileyici Gümüş Labrador köpeklerin nasıl ortaya çıktığı konusunda birkaç fikir var ama kesinlik kazanmış değil. Etkileyici gözleri ve gri tüyleriyle gümüş Labradorlar çok seviliyor. Ayrıca tilki kırmızısı denen bir nadir renk daha bulunuyor. Koyu sarı tonlarında olan bu Labradorlar da çok sevimli.

En akıllı köpek cinsleri için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı