En Büyük Hayvanlar

Dünya gözle görülmez derecede küçük ve insan boyutlarına nazaran devasa sayılabilecek canlılarla dolu. Aşağıda dünyanın en büyük 11 hayvanını listeledik. Bu en büyük hayvanlar listesinde bazılarının yanında küçücük kaldığımız kesin!

1. Gelmiş Geçmiş En Büyük Memeli: Mavi Balina

Mavi Balina

Dünya üzerindeki en büyük hayvanlar arasında bir numarada mavi balina olduğu bilinmektedir. Memeliler sınıfında olan mavi balinalar cüsselerinin aksine çoğunlukla karides benzeri minik okyanus canlıları olan karideslerle beslenirler.

2. Afrika Savan Fili

Afrika Fili

Dişilerin boyu 3,5 metreye, erkeklerinki ise 4 metreye ulaşabilir. Günümüzde yaşayan ve bilinen en büyük kara hayvanı olduğu tespit edilmiştir, yani o da bir bakıma en büyük hayvanlar listesinde üst sıralarda.

3. Zürafa

Zürafa

Zürafalar upuzun boyunlarıyla ve boylarıyla ünlüdür. Yaşayan en uzun hayvan unvanı da zürafalara aittir. Boyunları, vücutlarının diğer yarısının uzunluğuyla neredeyse eşdeğerdir. 2 metrelik bir boyundan söz ediyoruz, varın gerisini siz düşünün.

4. Burun Farkıyla: Güney Deniz Fili

Deniz Fili

En büyük hayvanlar listemize deniz fili ile devam ediyoruz. Deniz filleri arasında en büyükleridir Güney deniz filleri. Dişileri 400 ila 900 kilogram arası ağırlıkta, 2,6 ila 3 metre boyundadır. Erkekler ise 4 ton ağırlığa, 6 metre boya ulaşabilir. Kaydedilen en yüksek boy ve ağırlık, 6,85 metre ve 5 ton ile bir erkek Güney deniz filine aittir. Bu iri hayvanlara fil denmesinin sebebi, erkek olanların burunlarının fillerin burunlarına benzetilmesidir.

5. Kutup Ayısı ve Alaska Boz Ayısı 

Ayı

En büyük hayvanlar deyip ayılar dememek olmaz. Kutup ayılarının cüssesini belgesellerden görünce tam olarak hayal edemiyoruz aslında. Dört ayak üstünde durduklarında omuzlarının ölçüsü 1,6 metreyi buluyor. Alaska boz ayısı da kutup ayısıyla aynı ölçülere sahip. O yüzden ikisi de dünyanın en büyük hayvanları listesinde beşinci sıraya yerleşiyor.

6. Tuzlu Su Timsahı

Timsah

En büyük hayvanlar listesinde bir timsah görmek şaşırtıcı, değil mi? Türkiye’de olmadığı için şanslı hissedebileceğimiz bu sürüngen, dişleriyle olduğu kadar boyuyla posuyla da göz dolduruyor. Dünyadaki en büyük sürüngen olarak yarışı göğüslüyor. 1 ton ağırlığına ve 6 metre boya ulaşabiliyorlar.

7. Çin Dev Semenderi

Semender
Kaynak: farmapest.com

Bildiğiniz minik semenderleri unutun. Semenderlerin şahıdır Çin Dev Semenderi. Boyu 2 metreye ulaşabilen bu canlı, Çin’deki dağlarda bulunan su birikintilerinde ve göllerde yaşıyor. Dünyanın en büyük hayvanları listesindeki tek amfibi olma özelliğini taşıyor. Ne yazık ki soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

8. Sevimli Ama Minik Değil: Dev Flaman Tavşanı

Flaman Tavşanı

Dev Flaman tavşanlarının dünyanın en büyük hayvanları listesine girmesinin nedeni, bu kadar büyümelerinin ardında yatan insan etkisi: yapay seçilim! Dev Flaman tavşanları 12 kilograma ulaşabilirler ve yetişkin bir çoban köpeği boyutlarına erişebilirler. Aynı zamanda popüler evcil hayvanlar olduklarını da ekleyelim.

9. Dracula Sanarsın: Acerodon Jubatus

Acerodon Jubatus

Türkçeye henüz şaşalı bir isimle girmemiş olması gösterişinden ve gotikliğinden hiçbir şey götürmüyor bu yarasanın. Büyük yarasalar ailesine mensup bu yarasa, 1,5 kilogram ağırlığa ve 55 cm boya ulaşabiliyor. Haşmetine haşmet katan özelliği ise açılan kanatlarının genişliği. 1,8 metre kanat uzunluğu karşısında ne yapılır bilmem. Evleri ise Filipinler’deki ormanlar.

10. Kapibara

Kapibara

Dünyanın yaşayan en büyük kemirgenleri olan kapibaralar, Güney Amerika’nın ılıman ve tropikal bölgelerinde, su kaynaklarının kenarlarında yaşarlar. Yetişkinler 100 kilo ağırlığa ve yaklaşık 1 metre boya ulaşabilirler. Vücut uzunlukları ise 1,5 metreyi bulabilir. Çok sosyal canlılardır ve kalabalık gruplar halinde yaşarlar.

11. Devekuşu

Devekuşu

Devekuşları neden kafalarını kuma gömer? Çok bilinen yanlışlarda bugün: korktukları için değil. Bu efsanenin doğrusu şöyleymiş: Devekuşları yuvalarını toprakta kazdıkları çukurların içine yapar, oraya yumurtlarlarmış. Günde birkaç sefer de kafalarını o deliğe sokarak yumurtalarını kontrol ediyorlarmış. Dünyanın en hızlı canlılarından biri olan devekuşu, tehlike anında koşmak yerine kafasını kuma gömmeyi seçseydi muhtemelen soyu şimdiye kadar tükenmiş olurdu. Gelelim dünyanın en büyük hayvanları listesindeki yerine: dünyadaki en büyük kuş devekuşudur ve boyu 2,8 metreye, ağırlığı ise 156 kilograma ulaşabilir. Hatta bir yumurtası bile neredeyse 1,5 kilogram ağırlığındadır.

Dünyanın en büyük köpek ırklarını merak ediyorsanız tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı