Anadolu Sofrası

Anadolu Sofrası

Dizilere mekan, aşklara konu olan İstanbul’un en şirin semti Çengelköy’e gidiyoruz bu hafta: Anadolu Sofrası’ndayız.

Şirin olduğu kadar en eskilerden olan semt, Boğaz’ı dik kesen bir konumdadır.

Bölgenin ismi ile ilgili birçok rivayet olsa da günümüzde akıllara en yatkın olan hikaye de şüphesiz 13. yüzyıla dayanmaktadır. İstanbul’un fethinin hazırlıkları sırasında Fatih’in Çengelköy sahillerine geldiği ve sahilde gördüğü Bizans’tan kalma gemi çengelleri (çıpalar) nedeniyle buralara ilk dönemlerde “Gemi Çengeli” şeklinde isim verildiği, ancak daha sonraları sadece “Çengelköy” olarak anılmaya başlandığı dile getirilir.

Anadolu’nun birçok yerinden göç gelmesi ile birlikte bölgenin nüfusu da hızla artmış. Böylelikle damak kültürü de o denli gelişmiş. Çengelköy’ün dünyaya ün salmış meşhur “salatalığına” ek olarak Anadolu sofrasına ait mükemmel yemekler sunan mekanlar da bölgede oldukça fazla sayıda. Onlardan biri de Çengelköy’ün tepelerinde, Anadolu Sofrası. Burada büyük emeklerle hazırlanan, damak çatlatan lezzetli Tokat Kebabı’nın eşsiz lezzetine şahit olduk. Istanbul’da Tokat kebabı yemek istediğinizde gidebileceğiniz nadir yerlerden biri Anadolu Sofrası. Çengelköy’de Nato caddesi üzerinde bulunan mekanın sahibi Adnan Bey, 45 yıldır lezzet sektöründe hizmet vermenin haklı gururunu yaşıyor. Mekandan içeri girdiğimizde duvarlardaki siyah beyaz fotoğraflar ve dekor için gösterilmiş özen, Tokat’taymış gibi bir hava veriyor. Mekanın hemen caddeye bakan dış tarafında da oturmayı tercih edebilirsiniz. Ana yol ile arasına dikilmiş ağaçlar ile şirin bir bahçe havası verilmiş.

Kebab

Aslen Tokatlı olan Adnan Bey, uzun yıllardır İstanbul’da yaşıyor. Mekanı açtığından beri Avrupa Yakası’ndan her sabah işine koşa koşa geliyor. İşini severek yaptığı belli ki tüm detaylar ile bizzat kendisi ilgilenmeyi tercih ediyor. İşte bu bakış açısı ile eşsiz Tokat Kebabı için mekana özel fırın bile yaptırmış.

Fırında özellikle meşe odunu kullanılmaya dikkat ediliyor. Zira şişlere geçirilmiş et ve diğer malzemelerin is kokmaması için meşe odunu kullanmak öneme sahip. Fırına 4 ayrı şiş yerleştiriliyor. Bir tanesine Kemer patlıcanı, diğerine sıra sıra sadece sarımsak ve diğerine de biberler geçirerek fırına dikey olarak asılıyor. Et, patates ve soğan sıralamasındaki en son şiş de hazırlandıktan sonra şişler fırında yerini alıyor. Adnan Bey her bir şişte mutlaka olması gereken kuyruk yağının şişlerde ilk sırada yer alması gerektiğini belirtiyor. Fırının taşları yivli olarak yerleştirildiğinden, iç ısısının eşit dağılması sağlanmış oluyor. Yanlardan da gelen köz ateşi ısısıyla lezzetli Tokat Kebabı tam yarım saatte pişiyor. Bu arada etin yağı, fırının ortasında bulunan hazneye akıyor ki, şişler fırından çıkıp, tabaklarda servis edilirken bu biriken yağ da sos olarak kullanılabilsin.

Tüm detaylara büyük özen gösteren Adnan Bey, malzemeleri de aynı özveri ile seçiyor; kuzu eti özellikle Balıkesir yöresinden tercih ediliyor. Patlıcanlar Kemer’den, sarımsaklar Niksar’dan, patates Afyon yöresinden geliyor. Yılın her günü aynı lezzette Tokat Kebabı bulabileceğiniz Anadolu Sofrası’nda, siparişinizi gelmeden önceden vermeniz iyi olacaktır. Zira pişme süresini de hesaba katmalısınız. Fırında, şişe geçirilmiş etin iyice kızarması için en az 30 dakika beklemelisiniz. Ancak emin olun ki, bu lezzeti beklemeye fazlasıyla değiyor.

Pide

Mekana gitmeden önce telefon ile arayıp siparişinizi vermeniz, zaman kazanma açısından faydalı olacaktır. Mekan cadde üzerinde olduğu için kolaylıkla bulabilirsiniz. Park sorunu olmadığını da bir İstanbul’lu olarak özellikle belirtmek isterim. Burada sadece Tokat Kebabı değil, ayrıca lezzetli Karadeniz Pidesi, tuzda tavuk, Kilis Tava ve et sote gibi lezzetli yemekler de deneyebilirsiniz. Samimi ve sıcak ortamıyla kendinizi alışık olduğunuz bir ortamda gibi hissedeceksiniz. Evlere paket servisi de var. Belki Tokat Kebabı için değil ama diğer yemekler bir telefon kadar yakınınızda.

Şimdiden afiyet olsun!

Adres: Zübeyde Hanım Mah. Trafo Sok. No:2/A Çengelköy, Üsküdar Istanbul
Telefon: 0216 202 1008

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

İstanbul’da pizza yiyebileceğiniz en güzel yerler için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı