Harry Potter’ın Yeni Kitabı Hakkında İlginç Bilgiler

Harry Potter'ın Yeni Kitabı

Harry Potter’ın sekizinci kitabı 31 Temmuz 2016 tarihinde yayımlandı. Dünyanın pek çok yerinden Harry Potter hayranları tarafından heyecanla beklenen yeni kitabın adı Harry Potter and the Cursed Child, yani Harry Potter ve Lanetli Çocuk. Ancak bu bildiğimiz türden bir kitap olmadı. Harry Potter and the Cursed Child aslında bir tiyatro oyunu olarak tasarlanmıştı ve bu yüzden sekizinci kitap da bir roman değil, aslen bir senaryo. Türkiye’deki Harry Potter hayranları için ise Yapı Kredi Yayınları, 1 Ağustos 2016 tarihinde beklenen müjdeyi verdi.

YKY Yayınları

Henüz yeni kitabın Türkçede ne zaman okunacağı meçhul, ancak herkesin gözü de yayınevinin üzerinde. Heyecanla beklenen Harry Potter’ın yeni kitabına dair ilginç bilgiler derleyelim dedik önceden. Spoiler içerecektir kuşkusuz. Eğer “Ben spoilerlara karşı çelik yeleğimi kuşandım, kimse irademi delip geçemez,” diyenlerden değilseniz, yazımız kitaba duyduğunuz merakı bir nebze olsun hafifletecektir. En kötüsü, kitabı okuduktan sonra geri gelirsiniz. Şimdiden iyi okumalar!

1. Hermione Sihir Bakanı Olmuştur!

Hermonie Granger

Hermione’nin belalı bir cadı, doğal bir lider ve bir akıl küpü olduğundan da hiç şüphemiz yok. Güçlü ve zeki bir karakter olduğunu hepimiz biliyorduk zaten. Aslında şaşırdık mı? Pek değil. Hermione’ye de bu yakışırdı zaten!

2. Ron ve Hermione’nin Aşkları Hâlâ İlk Günkü Gibi!

Ron ve Hermonie

Kulağımıza çalınanlara göre Ron ve Hermione birbirlerine ilk günkü gibi âşıklarmış. “Harry ile Hermione” aşkının tarafında olan okurlara üzülerek bildiriyoruz bu haberi elbette ama böylesi kendisini tazeleyen, kendisine yepyeni ufuklar açmada istekli olan bir başka aşk mümkün olabilir miydi, bilmiyoruz.

3. Draco, Elbette Harry’den Nefret Ediyor!

Draco Malfoy
20 yıl geçmiş olmasına karşın Draco’nun Harry nefreti asla sönümlenmek bilmemiş. Sürekli Harry ile bir kavga dövüş halinde olan Draco, yer yer bayağı sert kelimeler de kullanmaktan geri kalmıyor.

4. Harry Potter’a Dair Ayrıntılar…

Harry Potter

Olayların geçtiği sene 2020 ve Harry 37 yaşında bir 3 çocuk babası. Elbette, sadece bununla bitmiyor. Harry Sihir Bakanlığı’nda sizlere de sürpriz olacak yüksek bir pozisyonda çalışıyor. Harry Potter, resmen ününe ün katmış durumda.

5. Harry Potter Nasıl Bir Baba?

Harry Potter Nasıl Bir Baba

Harry Potter’ın oğlu Albus ile olan karmaşık ve çalkantılı ilişkisi kitaba damgasını vuruyor. Karşılıklı beklentilerin boşa çıkarılması ya da karşılanamaması üzerine kurulu olan bu baba-oğul ilişkisi teması kesinlikle gözden kaçmayacak bir ayrıntı olarak okura sunulmakta.

6. Kitaplar Silah Olabiliyor!

Kitaplar Silaha Dönüşebiliyor

Harry Potter’ın yeni kitabı, kütüphanesindeki kitapları silaha dönüştürme yeteneğine sahip bir karakter de barındırıyor. Hem kitaplığını hem de kitapları ölümcül nesnelere dönüştürebilen bu karakter de okurlar tarafından sıklıkla tartışılacağa benziyor.

7. Bahsedilen Lanetli Çocuk Kim?

Lanetli Çocuk Kim

Harry Potter’ın sekizinci kitabına adını veren Lanetli Çocuk, Voldemort’un kızı. Voldemort’un kızı bir Ölüm Yiyen tarafından büyütülmüş ve yetiştirilmiş. Çataldili (parseltongue) konuşmayı öğrenen kız, aynı zamanda babası gibi süpürge olmadan da uçabilme yeteneğine sahip. Delphi olarak tanınıyor ve Amos Diggory’nin yeğeniymiş gibi rol yapıyor. Albus ve Severus’un zamanın akışını değiştirmesini sağlayarak Karanlık Lord’un hükümdarlığını geri getirme hedefinde.

8. Zaman Dönüştürücüler Ortaya Çıkıyor!

Zaman Dönüştürücü

Harry Potter’ın yeni kitabı aynı zamanda zaman dönüştürücülere de fazlasıyla yer veriyor. Azkaban Tutsağı’nda Harry ile Hermione’nin geçmişe yolculuk yaptığı araçlar olan zaman dönüştürücüler, Harry Potter and the Cursed Child kitabında yeniden karşımıza çıkıyor.

Kitap hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Kitap okumayı sevenlerdenseniz, Türkiye’de en çok okunan kitapları görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı