Dünyanın En Pahalı Arabaları

Dünyanın En Pahalı Arabaları

Kısacık insanlık tarihimizde ilk arabanın icadı 1768 yılına denk düşer. Tahmin edileceği gibi Fransız mucit Nicolas-Joseph Cugnot’ın icat ettiği ilk araba öyle pek konforlu değildir, buharla çalışır ama en önemli görevini yerine getirmiş midir? Evet. “Ayağımızı yerden kessin, yeter.” Yıllar, yüzyıllar geçti ve artık otomobillerin hangi teknolojilerle donatıldığını takip etmek bile zor. Hele lüks, teknoloji ve sağlamlık birleştiğinde, böyle arabaların fiyatları önünde saygıyla eğilmekten başka hiçbir şey yapamıyoruz haliyle. Aslında pahalı arabalarda artık en önemli olan şey gösteriş çünkü arabalar artık statü sembolü haline gelmiş durumda.

Hiç dünyanın en pahalı arabaları hangileridir acaba diye düşündüğünüz oldu mu? Peki ya hiç dünyanın en pahalı arabaları hangileridir diye düşündünüz mü? Sizin için bir liste hazırladık ve dünyanın en pahalı 11 arabasını derledik. Her biri birbirinden güzel, göz alıcı, adeta rüya, adeta hayal… Üstelik rakamları görünce gözleriniz yuvalarından fırlayabilir, bizden söylemesi. Başlıyoruz!

11. Zenvo ST1 (1.2 Milyon Dolar)

Zenvo ST1
Kaynak: hiconsumption.com

Zenvo ST1, lüks, ayrıcalık ve performans üçlüsünü bir araya getiriyor. Danimarka’da üretilen Zenvo ST1, saatte 269 kilometre yapabiliyor.

10. Ferrari LaFerrari (1.4 Milyon Dolar)

Laferrari
Kaynak: jalopnik.com

Elektrikli otomobillerin bir türü olan hibrit otomobillerden biri olan Ferrari LaFerrari, bir spor arabadan daha fazlası. Ferrari sahibi olmanın prestiji yüzyıllar geçse de değişmeyecek gibi.

9. Pagani Huayra (1.4 Milyon dolar)

Pagani Huayra
Kaynak: jalopnik.com

Dünyanın en pahalı arabaları listesinde mitolojik bir tanrı! Adını İnka uygarlığının rüzgâr tanrısı Huayra’dan alan Pagani Huayra, estetik tasarımının yanı sıra hızıyla da ün kazanmış. Rüzgâr gibi hızlı bir araba demek istemiş olmaları muhtemel. O kadar beğenilmiş ki bütün arabalar tükendikten sonra insanlar markayı yeniden üretim için sıkıştırmışlar.

8. Aston Martin One-77 (1.4 Milyon Dolar)

Aston Martini One
Kaynak: en.wikipedia.org

Süper arabalar dünyasında 1.4 milyon dolar sıklıkla görülen bir fiyat. Aston Martin One-77 de bu süper arabalar arasında. Sofistike görünüşünün yanı sıra performansıyla da yürekleri hoplatıyor. 3.5 saniyede saatte 96 kilometre hıza ulaşabiliyormuş. Duyduk ki Dubai polisi araç filosuna bir tane de Aston Martin One-77 eklemiş.

7. Koenigsegg One:1 (2 Milyon Dolar)

Koenigsegg One 1
Kaynak: koenigsegg.com

Koenigsegg One:1 dünyanın en pahalı arabaları listesinde yedinci sırayı kapıyor. Dünyanın ilk mega arabası olarak da ün yapmış. Koenigsegg One:1’i biricik kılan özelliklerinden biri de 20 saniyede saatte 400 kilometre hıza ulaşabilmesi. Bu özelliği, onu aynı zamanda dünyanın en çabuk hızlanan arabalarından biri yapıyor.

6. Lamborghini Sesto Elemento (2.2 Milyon Dolar)

Sesto
Kaynak: lamborghini.com

Asaletinden sual olunmaz bu Lamborghini’den yalnızca 20 adet üretilmiş. Dış görüşü kadar, iç tasarımı da oldukça minimalist ve kendine has.

5. Aston Martin Vulcan (2.3 Milyon Dolar)

Aston Martini Vulcan
Kaynak: astonmartin.com

İngiliz üretimi bu paletli araç, 800 beygir gücünde. Aston Martin Vulcan özel arabalardan biri. Dünya üzerinde yalnızca 24 adet Aston Martin Vulcan var ve bu nadirlik onu dünyanın en pahalı arabalarından biri yapmaya yeter de artar bile.

4. Ferrari F60 America (2.5 Milyon Dolar)

Ferrari F60 America
Kaynak: autoblog.com

Ferrari’nin Amerika’daki 60. yıldönümünü kutlamak amacıyla sınırlı sayıda üretilen bu muhteşem araba, şok edici güzelliği ve fiyatıyla dünyanın en pahalı arabaları listemizde 4. sırada.

3. McLaren P1 GTR (3.1 Milyon Dolar)

Mclaren
Kaynak: roadandtrack.com

Dünyanın en pahalı arabaları listesinde, aynı zamanda dünyanın en hızlı arabaları listesine girebilecek bir harika: McLaren P1 GTR. Her haliyle tam bir yarış arabası. Ancak tuhaf olan, bu arabalar henüz hiçbir yarışa katılmamış.

2. Mansory Vivere Bugatti Veyron (3.4 Milyon Dolar)

Bugatti Veyron
Kaynak: wcmcars.com

Dünyanın en pahalı arabaları listesinde zirveye yaklaşırken, ikinciliği Mansory Vivere Bugatti Veyron kapıyor. Kalite ve sağlamlık açısından olduğu kadar estetik açısından da oldukça tatmin edici durmuyor mu?

1. Lykan HyperSport (3.4 Milyon Dolar)

Lykanhypersport
Kaynak: roadandtrack.com

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ürettiği ilk süper otomobil olma özelliğini taşıyan Lykan HyperSport, aynı zamanda ünlü bir araba. Hızlı ve Öfkeli 7’de oynayan Lykan HyperSport, birçok video oyununda da görünmüş. 2.8 saniyede 100 kilometre hıza çıktığı söylenmekte.

Belki dünyanın en pahalı arabası değil ama arabalarımızı seviyoruz. Arabanız için ihtiyaç duyduğunuz pek çok ürüne n11.com otomotiv & motosiklet kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Arabalar hakkında fikirleriniz varsa yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

1950’lerin klasik araba modellerini görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı