Olta Balık

Balıkçı

Bilindiği gibi Eylül ayı itibariyle av yasağı kalktı ve balıkçılar ağlarını ‘’rastgele’’ diyerek denize atmaya başladılar. İşin biz lezzet severleri ilgilendiren, güzel ve akılda kalıcı kısmı ise bu sene denizlerimiz hayli bereketli. Kayıklar balık dolu. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin zenginliklerinden olan balık, sağlığımız için de önemli bir yere sahip. Yalnızca ayda yılda bir kere değil, haftada 3 kere yememiz gerekiyor. Hele ki İstanbul gibi her tarafı deniz olan şehirlerde yaşayan insanların doğanın mucizesi deniz mahsüllerini çok daha fazla ve severek tüketmesi gerek. Oltasını kapan Boğaz kenarına koşuyor. Oltalara en çok takılan balıklar arasında palamut, lüfer, mezgit, gümüş ve hamsi bulunuyor. Balık bereketli olunca fiyatlar da gayet makul seviyelere de inmiş oluyor. Böylelikle balık mevsiminin açılması ile sofralar balık menüleri ile şenleniyor. Bu hafta salaş ama bir o kadar tadından yenmeyen bir lezzet turundaydım. Lezzetli balık ve deniz ürünü mezeleri ile eşsiz bir yolculuğa çıkmak için kolları sıvadım ve balıkçılar sokağı ile ün salmış Küçükyalı’da soluğu aldım: Olta Balık’ta.

İstanbul’un yeni gelişen semtlerinden olan Küçükyalı, Maltepe ilçesinin şirin bir semti. Küçükyalı, sahil kenarı olmasından dolayı da deniz ürünleri konusunda hayli zengin. Hemen merkezinde irili ufaklı birçok balıkçı restoranı bulmanız mümkün.

Ana caddeye doğru yol aldığınızda, Minibüs caddesi üzerinde bulunan Olta Balık Restoran’ı göreceksiniz. Yıllardır misafirlerine en taze ve mevsimsel balıkları sunuyor. Mekanın, ana caddeye bakan tarafında bir bahçesi var. İçeri girdiğinizde, mekanın balıkçı restoranına uygun dekorasyonunu fark edeceksiniz.

Balık

Dolapta sunulan balıklardan istediklerimizi seçerek güler yüzlü çalışanların yönlendirmeleri yerimize geçiyoruz. Balık restoranlarının bu güzel “balık ve meze seçme” ritüelini her zaman çok sevmişimdir.

İşin güzel tarafı, Olta Balık Restoran’da sunulan balıkların hepsi mevsimine uygun. Ayrıca ara sıcaklardan, kalamar, karides tava ve midye de tercih edebilirsiniz. Sezona uygun palamut ızgara ve hamsi ızgara favorilerimiz oluyor. Denizlerimizde bol miktarda bulunan bu iki balık çeşidini mevsiminde yakalayınca kaçırmamak gerek. Balıklar yanında yeşillik, soğan ve limon ile servis ediliyor. Bana kalırsa balığa limon sıkmak balığın lezzetine yapılan bir hakaret. Onu ancak yanındaki yeşillikler için kullanıp, balığın kendi deniz tuzlu tadına varmak gerekli.

Kıvamında kullanılmış mısır unu ile servis edilen hamsi ızgaranın oldukça lezzetli, ayrıca porsiyonların da gayet doyurucu olduğunu belirtmek gerek. Her şeyden önce gözümüz doyuyor!

Balık

Kararında kızartılan palamutun da hamsiden kalır yanı yok, bir o kadar lezzetli. Fileto şeklinde servis edilen palamut ızgaranın ikiye ayrılmış parçaları tek tek servis ediliyor. Bu şekilde diğer parçasını da soğumadan yiyebiliyorsunuz. Mevsimine uygun balık çorbası da bulabileceğiniz mekanda yemek servisi öğle saatleri itibariyle başlıyor.

Her bütçeye uygun, kaliteli balığı en hesaplı şekilde yiyebileceğiniz nadir yerlerden biri Olta Balık. Kendi halinde salaş bir balıkçı olmasına rağmen balığın lezzeti 10 numara!

Rezervasyona gerek olmayan mekanda, ana cadde üzerinde olması sebebi ile park sorunu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle mekana yakın ara sokaklarda yer bulmanızı öneririm. Minibüs Caddesi’nden Kadıköy – Maltepe dolmuşlarıyla yaklaşık 40 dakika içerisinde mekana ulaşıyorsunuz. Ayrıca E-5’i tercih ederseniz de, aracınızla Küçükyalı çıkışından çıkıp , Minibüs Caddesi’ne ulaştıktan sonra direksiyonu Maltepe istikameti kırmanız yeterli olacaktır.

Olta Balık, şirin ortamı, sıcak misafirperverliği ve damak çatlatan lezzetleriyle balık severleri bekliyor!

Adres: Çınar Mah. Bağdat Cad. No:191 Küçükyalı Maltepe Istanbul
Telefon: 0216 41744 85

Balık yemeyi seviyorsanız, Kıyıda Bir Balıkçı: Kandilli Suna’nın Yeri yazımıza göz atmayı unutmayın!

Önceki YazıSonraki Yazı