Minecraft Oyunu

Minecraft

Dünyaca ünlü bir bilgisayar oyunu ve artık bir mobil oyun olan Minecraft, oyuncularına kaynak bulup bina inşa etmeyi sağlayan, bazen de canavarlarla savaşılan sınırsız bir dünya yaratıyor. Ama aslında o, bir oyundan da öte. Üç boyutlu dünyada birçok beceri kazanmanızı sağlıyor.

Minecraft Nedir?

Minecraft oyunları ilk olarak masaüstü bilgisayarlar için çıktı. Başta da belirttiğimiz gibi temel olarak yeni binalar inşa ederek yeni bir dünya yaratmanıza olanak tanıyor ve ara sıra da çeşitli canavarlarla savaşmanız gerekiyor. 16 milyondan fazla satılan bu oyun, basit grafiklerine rağmen hala popüler. Bunda mobil cihazlar için tasarlanan Minecraft PE’nin de (Pocket Edition, yani Cep Versiyonu) etkisi büyük.

Neden Minecraft Oynamalısınız?

1. Çocuğunuzla Oynayabilirsiniz

Çocuğunuzla Oynayabilirsiniz

Minecraft oyunlarını çocuğunuzla oynamamak için açıkçası bir neden yok. İsterseniz onun neler yaptığını izleyebilirsiniz, isterseniz de çoklu oyuncu modunda çocuğunuzun yanında oyuna katılabilirsiniz. Takım halinde hareket etmeniz de mümkün.

2. Oyunu Gizli Tutabilirsiniz

Çocuğunuzun kimlerle oynadığını merak ediyorsanız veya yanlış kişilerle karşılaşmasından endişe ediyorsanız onun Minecraft oynama modunu tek kişi olarak ayarlayabilirsiniz. Bütün oyuncularını tanıdığınız bir sunucuya katılmanız veya kendi sunucunuzu yaratıp çocuğunuzla oynaması için sadece tanıdığınız insanları davet edebilirsiniz.

3. Minecraft İle Çocuğunuzun Yaratıcılığı Gelişir

Minecraft

Minecraft sadece kutuları yerleştirip kaldırmaktan ibaret değil. Çocuklarınızı okulda öğrendikleri şeyleri inşa etmeleri için teşvik edebilirsiniz. Örneğin, dünyanın yedi harikasından biri olan Mısır piramitleri. Elbette, tamamen kendi hayal güçlerinin ürünü olan bir dünya yaratmaları konusunda da teşvik edebilirsiniz.

4. Minecraft Oyunlarını Şiddetten Uzak Tutabilirsiniz

Minecraft oyunlarının barışçıl modu var. Çocuğunuzun enva-i çeşit canavarla savaşmasını istemezseniz bu modu açarak onun sakin sakin oynamasını ve sadece yaratıcılığını konuşturacağı binalar inşa etmesini sağlayabilirsiniz.

5. Çocuğunuz Başka Bir Dili Öğrenebilir

Minecraft

Çocuğunuzun dil öğrenmesini istiyorsanız Minecraft oyunları kadar idealini bulmanız zor. Minecraft’ın menüsündeki dil ayarlarından İngilizce, Almanca, Çince gibi bir dili seçerek çocuğunuzun belli başlı ibarelerin yabancı dildeki karşılıklarını öğrenmesine yardım edebilirsiniz.

6. Çocuğunuz Yararlı Beceriler Geliştirebilir

Minecraft

Minecraft oyuncularının birçoğu kazandığı becerileri ileride işlerinde kullanabiliyor veya kazandığı beceriler seçecekleri mesleği doğrudan etkileyebiliyor. Örneğin, çocuğunuzu Minecraft modları programlamaya, bina inşa ederken mimarlığın inceliklerini keşfetmesine, elektrik ampulü bağlamak veya yaklaşırken kapıyı açma yolları bulmak gibi mühendislik işlerine teşvik edebilirsiniz.

7. Minecraft Aslında Ucuz Sayılabilecek Bir Oyun

Oyunun kendisinin fiyatı çok yüksek değil, hatta Minecraft Android ve iOS versiyonları 20 liranın da altında. Çocuğunuz bu oyunu çok istiyorsa ona harçlıklarını biriktirip almasını da söyleyebilirsiniz. Böylece bir yandan bütçe hesabı yapmayı da öğrenebilir. Oyunun grafikleri basit olduğundan onu çalıştırmak için aşırı pahalı bir bilgisayara da ihtiyacı olmayacak. Mobil versiyonlarda ise bir Android veya iOS telefon yeterli.

8. Çocuğunuzun Canı Kolay Kolay Sıkılmaz

Minecraft

Minecraft oynanıp biten bir oyun değil. Keşfedilecek sonsuz sayıda dünya var. Tek bir dünya bile keşfetmekle bitmiyor. Başka bir dünya aramasanız veya bulmasanız bile kendi dünyanızı yaratıp onda keşfe başlayabilirsiniz. Anlayacağınız, çocuğunuzun yapacak çok işi var.

9. Çocuğunuz Stratejik Bir Şekilde Düşünmeyi Öğrenebilir

Minecraft’ta bir şeyleri nasıl inşa edeceğinizi öğrenmeniz lazım. Bunlar, bir barınak inşa etmek gibi basit şeyler de olabilir, koca bir köyü inşa etmek gibi karmaşık şeyler de. Çocuğunuzun, hangi malzemeleri bir araya getireceğini öğrenmesi ve görevleri tamamlayabilmesi için envanteri yönetmesi gerekir.

10. Minecraft Oyunları Legolardan Daha İyi

Minecraft

Küçükken Lego oynadığınız zamanları hatırlıyorsanız onlardan ne kadar keyif aldığınızı da muhtemelen hatırlıyorsunuzdur. Legolar da size bir şeyler inşa etme, sonra onları bozup başka şeyler inşa etmenize olanak tanır. Bu mantığın 21. yüzyıla uyarlandığını düşünün, Minecraft’ın çocuğunuzu nasıl hissettirdiğini anlayacaksınız.

Minecraft oynuyorsanız fikirlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz. :)

Son yılların en popüler araba oyunlarının neler olduğunu öğrenmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı