Emzirme Ürünleri

Emziren Annelere Kolaylık Sağlayacak Ürünler

Dört gözle ve heyecanla beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra artık sizin için yeni bir dönem başlıyor. Artık bir anne adayı değilsiniz, annesiniz. Bebeğinizin beslenmesi bir süreliğine sadece sizin vücudunuza bağlı olarak ilerleyecek. İlk aşama, bebeğinizi emzirmek. Emzirme doğal bir fenomen olabilir ancak anneler emzirme konusundaki asıl tecrübelerini birebir yaşadıkları yoluyla kazanırlar. Dolayısıyla bebeğinizle karşılıklı olarak kazanacağınız yeni bir yetenektir emzirmek. Eğer ilk emzirme deneyimlerinizde birtakım sıkıntılarla karşılaştıysanız, hemen moralinizi bozmayın. Sadece biraz yardıma ihtiyacınız var. Bu yazımızda, emzirme deneyiminizi keyifli ve kolay hale getirecek emzirme ürünlerini derledik. Emziren annelerin mutlaka edinmesi gereken bu ürünleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

1. Emzirme Yastığı

Emzirme Yastığı

Bir yandan bebeğinizi kucağınızda güvenli bir biçimde tutup bir yandan da emzirme işlemini halletmeye çalışırken şekilden şekle giriyorsanız, emzirme yastığı imdadınıza yetişiyor. Emzirme yastığı ile hem bebeğiniz daha rahat, hem de türlü vücut ağrılarını engellemek adına kendiniz için bir adım atmış oluyorsunuz.

2. Emzirme Önlüğü

Emzirme Önlüğü

Bebeğinizin acıkma saatlerine çoğu zaman siz değil, kendisi karar verir. Dolayısıyla çantanızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz bir emzirme önlüğü ile kendinizi her ortamda rahat hissederek bebeğinizi emzirebilirsiniz. Ayrıca kamusal alanda bebeğinizi dilediğiniz gibi emzirme özgürlüğünüzün olduğunu söylememize gerek yok elbette. Kimse size bebeğinizi emzirirken saklanmak zorunda olduğunuzu söylememeli.

3. Göğüs Pedi

Göğüs Pedi

Göğüs pedi kullanımı emziren anneler için oldukça yaygındır çünkü memelerinizden sızan süt giysilerinizde leke yapabilir ve sık sık üzerinizi değiştirecek kadar boş vaktiniz olmayacağını hatırlatalım. Meme uçlarınıza tam olarak oturan göğüs petlerini kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.

4. Göğüs Kalkanı

Göğüs Kalkanı

Emzirmenin size acı verdiği durumlarda kullanabileceğiniz bir emzirme ürünü olan göğüs kalkanı, tahriş olmuş meme uçlarınızın iyileşmesinde yardımcı olacaktır. Göğüs kalkanı yalnızca meme uçlarını değil meme uçlarınızı çevreleyen bölgeyi de sarıp koruyacağı için emzirirken acı çekmenizi engeller.

5. Göğüs Ucu Koruyucu

Göğüs Koruyucu

Bütün kadınların memelerinin aynı şekilde olmasını beklemek biraz naifçe olur. Meme uçları ve çevresi farklı yapılarda olan (özellikle meme ucu içe çökük gibi) emziren anneler için göğüs ucu koruyucuları bebeklerinin daha rahat süt emmesini sağlayacaktır.

6. Emzirme Sutyeni

emzirme-sutyeni
Bebeğinizi istediğiniz zaman emzirebilmeniz için edinmeniz gereken bir başka ürün ise emzirme sutyenidir. Emzirme sutyeni modelleri sentetik ve pamuklu modeller olmak üzere ikiye ayrılır. Pamuklu olan modelleri seçmeniz meme uçlarınızın daha fazla tahriş olmasını önleyecektir.

7. Emzirme Atleti

Emzirme Atleti

Emzirme atleti de emzirme sutyeni gibi bebeğinizi kolayca emzirebilmeniz için tasarlanmış, emziren anneler için en uygun ürünlerden biridir. Farklı renklerde bulabileceğiniz emzirme atletlerinden birden fazla edinmeniz tedariksiz yakalanmamanızı sağlar.

8. Göğüs Pompası

Göğüs Pompası

Göğüs pompası ya da süt pompası modelleri, yalnızca çalışan annelerin evde kalan bebeklerine anne sütü bırakması için değil, yeni doğum yapmış ve uykusuzluktan zor duran anneler için de en iyi emzirme ürünlerinden biri. Elektrikli ya da pilli modelleri olan süt pompalarıyla sütünüzü sağın ve siz uyurken bebeğinizi eşiniz doyursun.

9. Anne Sütü Saklama Kabı

Anne Sütü Saklama Kabı

Süt pompasıyla sağdığınız sütünüzü saklayacak tamamen steril bir kap arayışı içindeyseniz, emziren anneler için özel olarak üretilen anne sütü saklama kaplarından mutlaka edinmelisiniz.

10. Göğüs Kremi

Meme Kremi

Eğer meme uçlarınız çatladıysa ve bebeğinizi emzirirken çok acı çekiyor ve zorlanıyorsanız, içeriğiyle bebeğinizin sağlığına hiçbir olumsuz etkide bulunmayacak bir göğüs kremi satın almalısınız. Çare bu kadar basitken neden acı çekesiniz ki?

11. Süt Artırıcılar

Süt Arttırıclar

Eğer sütünüzün yetersiz olduğu konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuza mutlaka danışarak sütünüzün hangi takviyelerle artabileceğini öğrenebilirsiniz. Ardından süt artırıcı çaylar gibi içecek ve benzer fonksiyondaki yiyecekleri tüketmeye başlayabilirsiniz.

Sizin emzirme deneyimleriniz nasıldı? Hangi emzirme ürünlerini kullandınız? Yorumlar bölümüne yazmayı unutmayın! :)

Bebeğinizin beslenmesi kadar uykusu da önemli. Çocuğunuzun Güven Dolu Uyuması İçin 11 İpucu adlı yazımızı okumayı ihmal etmeyin!

Önceki YazıSonraki Yazı