Anne ile Bebek Arasındaki Bağı Güçlendirme

Anne Bebek Arasında Bağ Kurma

Anne ile bebek arasındaki duygusal bağın sağlıklı bir biçimde kurulup güçlenmesi bebeğinizin geleceğini ilgilendiren bir meseledir. Anne ile bebek arasındaki bağ ne kadar erken ve ne kadar güçlü kurulursa, bebeğin gelecekteki insan ilişkileri o ölçüde sağlıklı olacaktır. Aslında bebekle kurulan bağ meselesini sadece ve öncelikle anne odaklı ele almak babayı çocuk yetiştirmede pasif bir role yerleştireceği ve görünür kılmayacağı için burada bir not düşmemiz gerekli: Çocuk bakımı ve çocukla kurulan ilişkilerin annenin ve babanın eşit sorumluluğu olduğu bilincini oturabilmeliyiz. Öte yandan, bu yazı bu bakış açısıyla yazılmış ancak odağına şimdilik anne ve bebek arasındaki duygusal bağı yerleştirmiştir. Bu yazımızda, annelerin bebekleriyle olan ilişkilerini güçlendirmeleri için birtakım ipuçları sunacağız sizlere.

1. İletişim Olmazsa Olmazı: Dokunmak

Bebeğinize Dokunun

Dokunmak, sadece bebek iletişiminde değil insan iletişimi açısından da çok önemli bir yer tutar. Anne ve bebek arasındaki iletişim açısından ise dokunmanın önemi inkâr edilemez. Dokunmak bebeklerin geliştirdiği ilk dil olarak adlandırılabilir. Anne ve bebek arasındaki ten teması ilk zamanlarda bağ güçlendirici olan en önemli faktördür. Bebeğiniz dokunulmaktan hoşlanır ve dokunulmak bebekleri rahatlatır ve kendini güvende hissetmelerini sağlar. Sağlıklı bir büyüme ve gelişim için ilk önce bebeğinizle sık sık ten teması kurmalısınız. Bu durum, anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirmenin en faydalı yollarından biridir.

Üstelik dokunarak iletişim kurmanın depresyonu hafifletmek ve stres hormonunu azaltmak gibi de etkileri olduğundan bu, sizin için de rahatlatıcı olacaktır. Ayrıca çocukta dil gelişimi, zeka düzeyi ve duygusal zekanın gelişmesinde de dokunma büyük rol oynar.  Unutmayın ki bebeğinizle kurduğunuz iletişim ne kadar sağlamsa onun sonraki dönemlerdeki gelişimi de o kadar sağlam olacaktır. Dolayısıyla bebeğinizin ileride mutlu ve güçlü bir yetişkin olarak yaşaması ancak sağlam ve tam doyum veren bir anne bebek ilişkisi ile mümkün olabilir.

2. Bütün İlgi ve Dikkatinizi Ona Verin

Dikkatinizi Bebeğinize VerinDikkatinizi Bebeğinize Verin

Birçok anne bebeği ile arasındaki bağın doğumun hemen ardından başlayacağını düşünür. Ancak durum tam olarak böyle değildir. Bir anne doğumun ardından bebeğinin ne zaman “kendinin” olduğunu tam anlamıyla benimserse bebek ile anne arasındaki bağ bundan sonra kurulmaya başlar.

Bunun ardından yapacaklarınızla bebeğiniz ile aranızda kurulan bağı daha da kuvvetlendirebilirsiniz. Öncelikle bebeğinizle birlikte geçirdiğiniz her dakika boyunca bütün dikkatinizin onda olmasına özen göstermelisiniz. Günlük dertlerinizi bir kenara bırakarak bebeğinizle bilinçli bir biçimde ve isteyerek ilgilenin. Onun bütün mimiklerini takip edin, ne istediğini çözmeye çalışın, onunla konuşun. Bebeğiniz ona yönelen ilgi ve dikkatinizin farkında olacaktır ve bu da aranızdaki bağı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

3. Bebeğinizin Duygularını Anlamayı Öğrenin

Bebeğinizi Anlayın

Bebeğiniz ile aranızdaki bağın kuvvetlenmesi, iletişimin iyileşmesinden geçer. Doğru iletişim kurabilmek için de bebeğinizin duygularını çözmeye gereksiniminiz vardır. Çünkü, anne ve bebek arasındaki bağ, çoğu zaman bebeklerin seslerinden ve yüz ifadelerinden anlaşılmaya çalışılan duygularla kurulur. Aynı şekilde bebekler de sizin yüz ifadenizi okumaya çalışırlar. Bu karşılıklı duyguları anlama çabası içinde bebeğinizin hangi duygular içinde olduğunu anlamak, bebeğinizin ihtiyaçlarını anlamak anlamına gelir.

İhtiyaçları doğru ve hızlı karşılanan bebeklerin anne ile kurdukları bağ her zaman daha güçlü olacaktır. Ancak bazı zamanlar bebekler durmadan ağlamaya ve rahatsızlıklarını duyurmaya çalışırlar. Bütün ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra hâlâ ağlamaya devam eden bir bebeği -eğer bir sağlık sorunu yoksa- rahatlatma biçimleriniz de anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirmede etkin rol oynar.

4. Bebeğinizle Oyunlar Oynayın

Anne ve Bebek Oyunu

Bebekle oyun oynamak hatta spor yapmak aranızdaki bağı güçlendirmek için en eğlenceli yollardan biridir. Bebek anne etkinliği ve jimnastiği ile bebek annesini daha yakından tanır. Bu sayede sizin kokunuzu da daha çok hissetmeye başlar ve böylece size olan ruhsal bağı artar. Ayrıca bebeğiniz ile spor yaparken ya da oyun oynarken hem minik yavrunuzla eğlenceli vakit geçirir hem de doğum kilolarınızdan doğal yollarla kurtulursunuz.

Bebek bakımının asla ihmal edilmemesi gereken bir yönü ise eğlencedir. Eğlenmeden, öğrenmeden ve denemeden bebek büyütmek gerçekten imkânsız olabilir. Bu nedenle, bebeğinizle geçirdiğiniz zamanlar boyunca hem kendiniz hem de bebeğiniz için mutlaka eğlence yaratın. Yeni oyunlar keşfedin, interaktif iletişim ve eğlence biçimleri bulun ve bebeğinizin size verdiği neşeli tepkilere mutlaka karşılık verin. Anlık deneyimlerinize odaklanın ve bebeğinizle bağ kurmanın tadını çıkarın. Bu hem sizi hem de bebeğinizi rahatlatacaktır.

5. Öncelikle Kendinizi İyi Hissetmeniz Gerektiğini Aklınızdan Çıkarmayın

Güçlü Anne

Pek çok anne, önce bebeğine adanmak ve mükemmel anne rolünü hakkıyla yerine getirmeye çabaladıkları için kendilerini ihmal etmeye meyillidir. Bunu yapmamalısınız. Anne ile bebek arasındaki bağın sağlıklı kurulabilmesi için ideal anne nasıl olmalı efsanelerine değil sizin özgün annelik deneyiminize odaklanmalı ve anne olan kendinizi sevmelisiniz. Ayrıca, pek çok annenin doğum sonrası depresyon belirtileri gösterebildiği bilinen bir gerçektir. Eğer doğum sonrası depresyon belirtileri gösterdiğinizi düşünüyorsanız, vakit geçmeden yardım almanızı tavsiye ederiz çünkü kendisini iyi hissetmeyen bir anne ile bebek arasındaki bağın sağlıklı kurulması pek mümkün görünmemektedir.

Spor yaparken bebeğiniz de yanınızda olsun istiyorsanız koşu bebek arabası tam size göre, görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı