2 Yaş Oyunları

2 Yaş Oyunları

Çocuğunuz, ikinci yaş günü kutlandıktan sonra sizi şaşırtacak bir hızda zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal açıdan gelişmeye başlayacaktır. Bu gelişim ve değişimler keşif yapmasına ve etrafındaki dünyaya anlam kazandırmasına olanak sağlar. Ebeveynler de bu geçiş sürecinde onları yönlendirerek hal, tavır, davranış ve düşüncelerini daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Uzman psikologlar ve çocuk gelişimi uzmanları, 2-3 yaş döneminin büyüme ve gelişim açısından en verimli dönem olduğunu savunuyor. Yine uzmanlara göre bu dönemden maksimum faydayı alabilmek için anne-babaya düşen görev büyük. Sevgi, ilgi ve gözlem üçlüsü ile birlikte çocuklarına yol gösterme görevini üstlenen anne-babalar, çeşitli yöntem ve araçlardan da faydalanarak bu süreci hem eğitici hem eğlendirici bir hale getirebilirler. 2 yaş döneminin en eğitici ve eğlendirici araçları ise tabii ki çocuk oyunları! 2 yaş oyunları, bir yandan çocuğunuzun keyifli zaman geçirmesini ve sıkılmayı önlemesini amaçlarken, diğer yandan zihinsel ve fiziksel gelişimini önceliklendirerek eğitim temelinin oluşturulmasında kilit rol oynuyor. Bu doğrultuda hazırladığımız listedeki 2 yaş oyunları hem pedagoglar, hem anne-babalar tarafından test edildi ve onaylandı :)

Giysi Oyunu

2 Yaş Oyunları

İhtiyacınız olanlar: Eski giysiler, çocuk kostümleri
Nasıl oynanır: Çocuğunuzla giysi oyunu oynamak için tek yapmanız gereken eski kıyafetlerinizden bir yığın yapmak ve onu kıyafetleri giyip çıkartırken izlemek. Siz de onunla birlikte kıyafet denemesi yapabilirsiniz, ancak uzmanlar bu oyunun aynı yaş grubundan 3-4 çocukla daha verimli geçeceğini belirtiyor.
Neyi geliştirir: Yaratıcılık, hayal gücü, konuşma becerileri ve sosyal gelişim

Oyuncak Bebek Oyunu

İhtiyacınız olanlar: Oyuncak bir bebek ya da peluş bir oyuncak
Nasıl oynanır: 2 yaş oyunları arasında belki de en popüleri ve masrafsızı olan bu oyunu oynamak çok basit. Tek yapmanız gereken çocuğunuza oyuncak bir bebek vermek ve onu giydirmesi, onunla konuşması ve canlandırma yapması için çocuğunuzu teşvik etmek. Bunu yapmanın en etkili yolu ise oyuncağın kendisiymişsiniz gibi konuşmak.
Neyi geliştirir: Sosyal gelişim, konuşma ve dil becerileri, ince motor becerisi, hayal gücü

Oyuncaklarla Saklambaç

2 Yaş Oyunları

İhtiyacınız olanlar: Herhangi bir oyuncak
Nasıl oynanır: 2 yaş oyunları arasında belki de bir klasik. Evin bir yerine bir oyuncak saklayın ve çocuğunuzun onu bulmasını isteyin. Onunla birlikte keşfe çıkarak “sıcak” ve “soğuk” gibi ipuçları kullanabilirsiniz. Arama yaparken fener kullanabilir ya da birkaç oyuncağı aynı anda saklayabilirsiniz.
Neyi geliştirir: Dinleme, problem çözme, sosyal beceriler ve hafıza

Mektubunuz Var

İhtiyacınız olanlar: Boş ayakkabı kutusu, eski mektuplar
Nasıl oynanır: Eski ve boş bir ayakkabı kutusunu süsleyerek onu minik bir posta kutusuna çevirin. Ardından üst kısmından bir kesik açarak içerisini eski mektup, zarf ve faturalarla doldurun. Çocuğunuz zarfları ve içinde bulunan kağıtları açarken bir yandan ince motor becerilerini geliştirecek, bir yandan boyut, şekil ve renk gibi en temel kavramlarla karşılaşacak. O açtıkça ona hangi rengin ne olduğunu gösterebilir, şekil isimlerini söyleyebilir ve boyut karşılaştırması yapabilirsiniz.
Neyi geliştirir: Temel kavramları anlama, ince motor becerisi

Yolcu Kalmasın!

2 Yaş Oyunları

İhtiyacınız olanlar: Büyük bir havlu ya da battaniye
Nasıl oynanır: Çocuğunuzu havluya ya da battaniyeye oturtun ve kumaşın ucundna tutarak onu yavaşça yerde sürükleyerek gezdirin. Kumaşın bir tren ya da gemi olduğu numarası yaparak hayvanat bahçesi ya da dondurmacı gibi farklı duraklarda duruyormuş gibi yapın. 2 yaş oyunları arasında oldukça popüler olan bu oyun sayesinde hem çocuğunuz eğlenecek, hem de siz az çok spor yapmış olacaksınız, fena mı?
Neyi geliştirir: Denge, rol yapma

Vücut İzi Çıkartma

İhtiyacınız olanlar: Büyük bir kağıt parçası, keçeli kalem
Nasıl oynanır: Çocuğunuzu kağıdın üzerine yatırın ve kalemleri kullanarak vücudunun izini çıkartın. Çocuk siz izini çıkartırken kıpırdamadan durmak zorunda olduğu için otokontrol güdüleri ile tanışacaktır. İzi çıkarttıktan sonra burun, göz ve ağzının nerede olduğunu ona gösterin. Çocuğunuz resmi boyamak isterse bunu yapmasına izin verin; onu hiçbir şeye zorlamayın.
Neyi geliştirir: Kendinin farkına varma, otokontrol, vücudunu tanıma

Kendini İfade Etme

İhtiyacınız olanlar: Dergiden kesilmiş yüz hatları, kağıt, yapıştırıcı
Nasıl oynanır: Eski dergilerinizi kullanarak burun, kulak, göz, dudak ve saç gibi yüzün farklı hatlarını kesin. Ardından bir kağıt ve yapıştırıcı ile birlikte onları çocuğunuza verin ve kağıda yapıştırmasını isteyin. Direktif vermek yerine çocuğunuza “acaba” soruları sorarak onu yapıştırmaya ve ortaya komik suratlar çıkartmaya teşvik edin: “Acaba bu burnu buraya yapıştırırsak ne olur?”, ya da “Acaba neden yapıştırıcı masaya bulaşıyor?” gibi. Çocukluk yeni bilgiler öğrenerek onları teorilerde kullanmaktan ibarettir, bu oyun da teori oluşturma konusunda başarılı bir oyun.
Neyi geliştirir: Konuşma, dil, yaratıcılık, neden-sonuç ilişkisi

En Sevdiğin Şarkıyı Çizme

2 Yaş Oyunları

İhtiyacınız olanlar: Renkli kalem, kağıt
Nasıl oynanır: Siz çocuğunuzun en sevdiği şarkıyı söylerken şarkı sözlerinde bahsedilen olayların basit bir resmini çizin. Ardından şarkı söylemeye devam ederek kalemi çocuğunuza verin ve ondan da çizmesini isteyin. Şarkı bitene ya da çocuğunuz sıkılana kadar buna devam edebilirsiniz.
Neyi geliştirir: Dil, yaratıcılık, hikaye anlatma

Mısır Gevreği Oyunu

2 Yaş Oyunları

İhtiyacınız olanlar: Şekilli mısır gevreği, bölmeli kap
Nasıl oynanır: İki yaş oyunları arasında en lezzetlisi! Farklı şekillerde bir avuç mısır gevreğini çocuğunuzun önüne koyun ve aynı şekilleri bölmeli bir kapta birleştirmesini isteyin. Şekil ve boyut kavramlarını ön planda tutan bu oyun yardımıyla çocuğunuzun ebat ve görecelik kavramları gelişecektir.
Neyi geliştirir: İnce motor becerisi, şekillendirme, benzetme, hafıza

2 yaş deyip geçmemek lazım. 2 yaş sendromu nedir, biliyor musunuz?

Önceki YazıSonraki Yazı