Tembel Hayvanlar Hakkında Hiç Bilmediğiniz 11 Bilgi

Tembel Hayvanlar

Sevimlilikleriyle de ismiyle de büyük ilgi ve merak toplayan tembel hayvanlar ile ilgili hiç bilmediklerinizi öğrenmeye hazır mısınız? En yavaş hayvanlar olarak bilinen bu hayvanlar aynı zamanda uykuya da bir hayli düşkünler. Hayvanlar aleminin en ilgi çekici türlerinden olan tembel hayvanlara ülkemizdeki birçok Hayvanat Bahçesi’nde rastlamanız mümkün. Ağır hareketlerinden ötürü görür görmez tanıyacağınız bu hayvanlar hakkında ilginizi çekecek 11 bilgi için haydi buyurun.

1. Günde 15-20 saat uyurlar.

Eee boşuna dememişler tembel hayvan diye. Tembeller günün tam 15 ila 20 saatini uyuyarak geçirirler. Kalan kısa zaman dilimini ise yalnızca yemek yemek ve tutundukları ağaç dalını dğeiştirmek için kullanırlar.

2. Doğaya en az zararı olan hayvanlardır.

Tembel hayvanlar çok fazla yemek yemezler ve hatta su içmezler. Dolayısıyla da doğaya en az zararı olan hayvanlar arasında başı çekmeyi başarırlar.

3. Yere sadece ağaç değiştirmek ve boşaltım gerçekleştirmek için inerler.

Tembel Hayvanlar Boşaltım

Tembel hayvanların ağaçlarda yaşadığını bilmeyeniniz yoktur elbette. Öyle ki tembeller, sadece boşaltım ihtiyaçlarını gidermek için yere inerler. Ki bu sürenin ne kadar aralıklı olduğunu birazdan göreceksiniz. Bu hayvanların hayat biçimleri olağanüstü şekilde ağaçlarda yaşamaya uyum sağlamıştır. Ayrıca tembeller ağaçlarda asılı olarak ve çoğunlukla hiç hareket etmeden dururlar.

4. İç organlarının yerleri diğer memelilerden farklıdır.

Tembeller sürekli ters asılı olduklarından iç organlarının yerleri diğer memelilerden farklıdır. Üstelik diğer memeli hayvanlar ile arasındaki fark yalnızca bununla da sınırlı kalmıyor. Tembel hayvanların tüyleri diğer memelilere göre ters yöne uzamaktadır.

5. Oldukça büyük bir mideye sahip bulunurlar.

Tembel hayvanlar bilindiği gibi hepçil hayvanlardır. Küçük sürüngenleri, bazı böcekleri ve leşleri yiyen tembeller aynı zamanda tomurcuklar, filizler, yapraklar ve temel olarak Cecropia ağaçlarıyla da beslenirler. Bu hayvanların midesi, yaprakları bile sindiren simbiyotik bakterilerin bulunduğu kısımlara ayrılmış, özelleşmiş ve yavaş sindiren bir yapıdadır. Bunun yanı sıra tembellerin midesi oldukça büyüktür. Hatta iyi beslenen bir tembel hayvanın vücut ağırlığının tam üçte ikisini mide ve içindeki ağırlığı oluşturmaktadır.

6. Tembel hayvanların yavruları beş haftalık olana kadar annelerine sarılarak yaşarlar.

Tembel Hayvanlar Yavru

Tembel hayvanların gebelik süreleri altı aylık bir süreçtir. Dünyaya gelen tembel hayvan yavrusu yaklaşık beş haftalık olana kadar annelerine sarılarak yaşamlarına devam ederler.

7. Yalnızca ayda bir defa boşaltım gerçekleştirirler.

Yukarıda tembellerin yalnızca boşaltım ihtiyaçları ve ağaç değiştirmek için aşağı indiklerinden bahsetmiştik. Bu süre onların yavaşlığına yaraşır bir şekilde elbette ki çok uzun. Çünkü tembel hayvanlar ayda sadece bir defa boşaltım gerçekleştirirler. Zira tembel hayvanın midesindeki bir besini sindirebilmesi bu süreye tekabül etmektedir.

8. İki parmaklı tembel hayvanlar üç parmaklı tembellerden daha hızlı hareket ederler.

Günümüzde yaşayan tembel hayvanlar iki parmaklı tembel hayvanlar (megalonychidae) ve üç parmaklı tembel hayvanlar (bradypodidae)’dır. Yaşayan tüm tembel hayvanlar aslında üç ayak parmaklıdır ancak iki parmaklı tembel hayvanlar iki adet el parmağına sahiptirler. Bunlardan iki parmaklı olanlar üç parmaklı tembellere göre daha hızlı hareket ederler.

9. Dakikada 2 metre ve saatte 0,12 km yol alabilirler.

Tembel hayvanlar isimlerinin hakkını veriyorlar. Zira oldukça yavaş hareket eden bu hayvanlar dakikada sadece 2 metrelik bir yol katedebilirler.

10. Sloth olarak da bilinirler.

Tembel Hayvanlar Sloth

Çoğu insan zaman zaman –tembel hayvanlar nelerdir– yanılgısına düşerler. Oysa bu tembel hayvanlar isimlerini yavaşlıklarından alarak dilimize tembel hayvan olarak yerleşmiştir. Yani tembel hayvanlar aslında tıpkı “kedi, köpek, kuş” gibi bir hayvan türünün adıdır. Ancak tembeller birçok insan tarafından “sloth” olarak da bilinir.

11. Ölüm sebepleri temel olarak elektrik telleri ve kaçak avcılardır.

Tembel hayvanlar nerede yaşar” sorusu da birçok insan tarafından cevap bekleyen bir sorudur. Tembel hayvanlar Orta ve Güney Amerika’da yaşarlar. Ayrıca Kosta Rika’da yaşayan tembellerin temel ölüm sebebi çoğunlukla elektrik tellerine takılmalarıdır. Bunun yanında kaçak avcılar da ana ölüm sebepleri arasında yer almaktadır.

Hayvanlar hakkında daha önce hiç duymadığınız 11 bilgiyi öğrenmek için tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı