Yaz Aktiviteleri

Aktiviteler

Türkiye yaz aylarının doya doya yaşanabildiği bir ülke olduğu için bu mevsimde açık havada yapılabilecek aktiviteler de neredeyse sınırsız. Evde oturmaktan sıkıldıysanız ve yaz aylarını hangi aktivitelerle geçireceğinizi bilemiyorsanız bize kulak verin.

1. Yaz Deyince İlk Akla Gelenlerden: Festivallere Katılmak

Aktiviteler Festival

Hem İstanbul’da hem de birçok ilde düzenlenen yaz festivallerine katılmak yaz aylarında yapılabilecek en güzel aktiviteler arasında yer alıyor. Çok sayıdaki festival etkinliklerinden hem gönlünüze hem de bütçenize uygun olanını seçerek bu yazı unutulmaz kılabilirsiniz. İster yeme içme etkinlikleri, ister müzik festivalleri isterseniz de kültür sanat oluşumları… Tercih sizin!

2. Hem Sportif Hem Eğlenceli Aktivite: Bisiklete Binmek

Aktiviteler Bisiklet

Bisiklete binmek, yine piknik kadar klasik hem de onunla birleştirebileceğiniz bir aktivite. Aslında bisiklete binmek, düzenli olarak yapıldığında bütün vücudunuzun egzersiz ihtiyacını karşılar. Dolayısıyla aktivitiler arasında en sağlıklısıdır da. Bu aktivite yazın kuru havalarında daha rahat yapılabilir, terlemek ise işin şanındandır.

3. Doğayla İç İçe Aktivite: Trekking

Aktiviteler Trekking

Her gün şehir içinde düzenli yürümenin yararları bile anlatmakla bitmez. Bir de bu aktiviteyi doğanın içinde yaptığınızı düşünün. Dağlar, tepeler, şelaleler, yokuşlar… Hayvanlarla ve bitkilerle iç içe anlar. Trekking yapmaya niyetliyseniz aktiviteden bir süre önce kondisyonunuzu artırmaya bakın ve sağlam bir trekking ayakkabısı giymeden bu aktiviteye girişmeyin.

4. Küçük Ama İçi Dopdolu Aktivite Günü Birlik Turlar

Aktiviteler Turlar

Günü birlik turlar veya daha genel manada hafta sonu etkinlikleri, yaz aylarının tadını çıkarmanın en keyifli yollarından biri. İster kendi arabanıza atlayıp şehrinize yakın yerleri dolaşın, ister bir tatil şirketinden tur satın alın. Her iki türlü de bol bol gezme ve yeni yerler tanıyıp yeni bilgiler edinme fırsatınız olacak.

5. Yazın Demirbaş Aktivitesi: Yüzme

Aktiviteler Yüzme

Yaz ayları aktivileri demişken yüzmeyi es geçmek olmaz. Bazı insanlara göre, içinde yüzme yoksa yaz tatilinin de bir anlamı yoktur. Siz buna katılıyor musunuz bilmiyoruz ama bizce yazın hiç olmazsa birkaç kere yüzerek tuzunuzu ve stresinizi atmanızdan zarar gelmez. Bu aktivitede iki seçeneğiniz var: tuzlu su ve doğal olanı seviyorsanız deniz, tatlı su ve az risk seviyorsanız açık havuz.

6. Rengarenk Bir Aktivite: Paintball

Aktiviteler Paintball

Outdoor aktivitelerinin en keyiflilerinden birinde sıra. Paintball özellikle arkadaş gruplarıyla takım halinde oynanabilen bir oyun, müthiş bir eğlence fırsatı. Paintball etkinlikleri için özel hazırlanan alanlarda belli bir ücret karşılığında bir saat kadar boyalar arasında mücadele edebilirsiniz.

7. Aktivitelerin Aktivitesi: Ata Binme

Aktiviteler Ata Binme

Ata binme nispeten daha pahalı aktiviteler arasında yer alıyor ama yüzyıllardır insanlığın dostu olmuş atlarla bu yakınlaşmanın olumlu etkilerini üstünüzde hemen hissetmeye başlayacaksınız. Usta bir binici değilseniz bir eğitmenin atı aşağıdan yönlendirmesi gerekir. Biraz ivme kazandığınızda rüzgarın yüzünüzü sıyırıp geçtiğini hissedebilirsiniz.

8. Kontrolün Sizde Olduğu Bir Aktivite: ATV Turu

Aktiviteler Atv

ATV aktivitesi genelde safari turlarıyla özdeşleşmiştir ama uygun ülkede bulunsanız bile yaz aylarında üstü açık araçlarla çölü geçmek pek iyi bir fikir olmayabilir. Ama ATV’ler daha gölge yerlerde, mesela yolu elverişli olan ormanlık alanlarda da kullanılabiliyor. Biraz dikkat şartıyla eğlence dorukta.

9. Hayatı Yavaşlatan Aktivite: Kamp

Aktiviteler Kamp

Kamp yapmak, trekking gibi doğayla iç içe bir aktivite. Hızlı yaşamı bir kenara bırakıp yavaş yaşamaya başlamanız için bulunmaz bir fırsat aynı zamanda. Bir kamp alanında çadırınızı kurup gece yarısı ağaç hışırtıları eşliğinde yıldızları seyretmenin yarattığı hissi hangi sözcükler anlatabilir?

10. Yamaç Paraşütü

Aktiviteler Yamaç Paraşütü

Biraz masraflı biraz da adrenalin dolu bir outdoor aktivitesi olan yamaç paraşütü, Türkiye’de Baba Dağı gibi birçok noktada gerçekleştiriliyor. Yüksek bir hızla aşağı düşmenin etkisiyle kalbiniz yerinden çıkacakmış gibi atarken muhteşem manzaraların tadını çıkarmayı unutmayın.

11. Modası Hiç Geçmeyen Aktiviteler: Piknik ve Tabi ki Mangal

Aktiviteler Piknik

Alım gücümüz gitgide düşerken “Bende bu aktivitelere ayıracak para ne gezer” diyorsanız endişe etmeyin. Ama yaz aylarını da tamamen gözden çıkarmayın. Hem aileler hem de arkadaş grupları için piknik oldukça ideal bir aktivite. Piknik için hangi şehirde yaşarsanız yaşayın merkezden biraz uzaklaşmanız ve kafa dinleyebileceğiniz doğal alanları bulmanız şart. Pikniğe çıkarken size tavsiyemiz yanınızda götüreceğiniz şeyleri abartmamanız. Ayrıca, eriyebilecek veya bozulabilecek şeyler için soğutucu sepet almayı ihmal etmeyin.

Yazın yapabileceğiniz bir diğer güzel aktivite de evde yaz tatlıları hazırlamak. Pratik yaz tatlıları tariflerini görmek için tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı