Mangal Nasıl Yakılır?

Mangal Nasıl Yapılır

Tüm yıl, ama en çok da havaların ısındığı aylarda, keyifle yaptığımız, bir araya getirici özelliğe sahip, nostalji kokan en önemli aktivitelerimizden biridir piknik ve piknikte mangal yapmak. Aile ya da dostlara hoş vakit geçirmek, leziz yemekler yemek ve bunları açık alanlarda, bahçe ve parklarda sahil ve ormanlarda yapmak bizler için oldukça önemli ve keyifli bir aktivitedir. Her ailede mutlaka, mangal yakma ve yapma konusunda iyi olduğunu iddia edenler vardır, güzel mangal yapmak çünkü bizler için bir sanattır. Peki, gerçekten güzel mangal nasıl yapılır, kusursuz bir mangal nasıl yakılır?  Bununla ilgili bazı detaylar ve ipuçlarını bilmemiz bizi o en iyi mangal yapan kişi mertebesine ulaştırabilir. :) 

Mangal Nasıl Yakılır?

Mangal Nasıl Yapılır

Mangal nasıl yakılır sorusunun ilk adımı kaliteli iyi bir mangal kömürü bulmak ikinci adım ise bu kömürleri doğru malzemeler ile yakmaya çalışmaktır. Bunun için ideal ve sağlıklı olan ise, küçük ağaç dalları, gazete kağıdı, kozalak, çam pirleri (pürleri). Çıra gibi doğal tercihlerde bulunmalıyız. .Kömürlere ateşleri yavaş yavaş ekleyip onların da tutuşması sağlanarak mangal yakabiliriz. Kömürler yanmaya başladığında fazlaca çıkan dumanın etrafa çok yayılmasını önlemek için soba bacası kullanılabilir.

Mangal Nasıl Yapılır

Kömürleri yanmasını hızlandırmak için ara sıra kömürler bir gazete, mangal yelpazesi ya da ona benzer başka bir malzeme ile yellenmelidir ki bu mangal yakan kişi için en nostaljik olmazsa olmaz eylemlerden biridir, zevkle yapılır.

Pişirme Sırasında Dikkat Edilecekler

Mangal nasıl yakılır sorusunun püf nokta niteliğinde cevabına geldi sıra: Izgara telinize pişirdiğiniz etlerin yapışmasını engellemesi açısıdan, etler yerleştirilmeden önce tellerde soğan gezdirilmesi tavsiye edilir. Buna ek olarak pişirdiğiniz ete hoş bir koku ve lezzet bırakması için ızgara tellerine soğanın yanında limon da sürülebilir.

Mangal Nasıl Yakılır

Kömürler bir süre sonra sarı ve turuncuya çalar bir renge dönüştüğünde pişireceğimiz şey her ne ise mangalda yavaştan yerini almaya başlayacaktır. Kömürlerin bu korlaşmış hali görülmeden üzerine konan yiyecekler kısmen yanacağından bunun olmamasına dikkat edilmelidir zira bu sağlımız açısından zarar teşkil eder, bizlere gıda zehirlenmesi dahi yaşatabilir.

Mangal Nasıl Yapılır

Bundan sonraki kısmı elinizde bir maşa ile etlerin başında bekleme kısmıdır. Pişiren için oldukça zevkli bir bekleyiştir. Tamamen kişinin eti ne kadar pişmiş sevdiğiyle alakalı olarak uzayıp kısalan bir süreçtir. Kömürlerin korları çok şiddetli ısı veriyor, ve siz etinizi kısa bir sürede pişirmek değil de uzun süren bekleme ile yavaş yavaş pişirmek mangal tadını daha çok, eti daha yumuşak istiyorsanız, korların verdiği ısı derecesinin azalması bekleyebilirsiniz.

Mangalda et pişirme közüne, folyoya sarılıp atılmış, patlıcan sarımsak ile servis edilmesi ve işte mükemmel bir mangal yapma sonrası damakta kalacak lezzetler.

Mangal Nasıl Yapılır

Mangal Malzemeleri Nelerdir?

  • Mangal: İstediğiniz ebatlarda mangalları birçok yerden temin edebilirsiniz, taşınabilirliği kapasitesi açısından size uygun olanı seçebilirsiniz. Geniş bir bahçeniz ve sabit olarak kullanabileceğiniz bir bahçeniz var ise, ayaklı büyük barbekü tipi mangallar ideal olacaktır, piknik alanlarına rahatça götürülebilecek portatif mangal tipleri de oldukça fazladır
  • Mangal kömürü: Kaliteli mangal kömürü bulmak ,o kömürleri tutuşturmak için oldukça önemlidir.
  • Mangal çırası: marketlerden bulabileceğimiz küçük poşetlerdeki çıralar, kömürleri doğal şekillerle yakmamızı kolaylaştıracak yardımcı bir üründür
  • Mangal yelpazesi: Yanan kömürlerimi harlamak için, oldukça pratik ve el yormayacak bir üründür.
  • Izgara: mangalımız Ebatlarına göre alacağımız ızgaraların kaliteleri de önemlidir zira yiyeceğimiz etler veya sebzeler ile doğrudan temas eden malzeme, ızgaramızdır.

Mangal Nasıl Yakılır

Kusursuz bir piknik için ihtiyaç duyacağınız piknik malzemeleri burada!

 

Önceki YazıSonraki Yazı