Kedi ve Köpek Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

kedi köpek ağız bakım

Evcil hayvan bakımının en önemli noktalarından biri de ağız ve diş bakımına dikkat etmek. Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlar açısından da ağız ve diş sağlığı büyük bir öneme sahip. Özellikle evlerde en sık bakılan evcil hayvanlardan olan kedi ve köpeklerin ağız ve diş bakımları, hayvanlarınızın çok daha sağlıklı ve mutlu yaşamasını destekliyor. Kedilerin ve köpeklerin ağız bakımları, birkaç farklı rutin ile kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Bunun için kedi ve köpek ağız bakım ürünlerinden de destek alabilirsiniz. 

kedi ağız bakımı

Kedi Ağız Bakım Ürünleri Nelerdir?

Kedi ağız bakımı için geliştirilmiş birçok farklı ürün bulunuyor. Bu tür ürünlerin kullanımları için mutlaka bir veterinere danışmanızda fayda var. Hem evcil hayvanınızın temel ağız bakımı için hem de eğer varsa mevcut ağız ve diş rahatsızlıkları için veterinerinizin kontrolünde ağız bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Kedi ağız bakım ürünleri arasında en dikkat çekenlerden biri diş fırçaları ve diş macunları oluyor. Kedi diş fırçası ve diş macunları ile düzenli fırçalama yaparak bazı diş eti problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Kedilerde ağız kokusu da yaygın görülen bir problem. Bu problemin önüne geçmek için kedi gargarası veya kedi ağız bakım suyu olarak bilinen ürünler üretiliyor. Kedilerin suyuna karıştırılarak verilen gargaralar, düzenli kullanımda kedilerde görülen ağız kokusunu engelleyebiliyor. Bunun yanı sıra kedi ağız bakım malzemeleri arasında birçok ağız ve diş bakım ürününü bulabilir ve kedinizin ağız bakım rutinini oluşturabilirsiniz.

köpek ağız bakımı

Köpek Ağız Bakım Ürünleri Nelerdir?

Köpek ağız bakımı ürünleri, köpeklerin ağız ve diş sağlıklarının korunmasını destekliyor. Diş eti iltihaplarının ve dişlerde plak oluşumunun önüne geçmek için köpek diş macunları ve diş fırçaları bulunuyor. Bu ürünler yardımıyla düzenli olarak fırçalama yapmak, dişlerin temiz kalmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda köpeklerde ağız bakımı için aromalı diş oyuncakları da büyük avantaj sağlıyor. Köpeğinizin ilgisini çekecek olan bu oyuncaklar, aynı zamanda ağız bakımı için faydaları beraberinde getiriyor.

Köpek ağız bakım ürünleri arasında yer alan ağız bakım suları, tıpkı kedilerde olduğu gibi ağız kokusunu gidermeye yardımcı olan ürünler arasında. Evcil dostlarınızın sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olması için kullanabileceğiniz ağız bakım ürünleri, onların ağız anatomisine uygun olarak geliştirilmesi yönünden de büyük öneme sahip. Diş temizleme mendili ve jeller, spreyler, diş kaşıyıcılar ve diğer tüm köpek ağız bakım ürünleri ile köpeğinizin de ağız bakım rutinini oluşturabilirsiniz.

kedi ağız bakımı

Kedi Ağız Bakımı Nasıl Olur?

Düzenli ve tutarlı bir diş bakım rutini, kedi diş hastalıklarıyla savaşmanın en önemli yolu. Genelde 4 yaşın üzerindeki pek çok kedinin diş hastalığının bulunduğunu göz önüne alırsanız, ağız bakımına kediniz yavruyken başlamanın ne denli önemli olduğunu da anlayabilirsiniz. Kedinizin diş sağlığını destekleyen 3 önemli unsur şu şekilde:

 1. Beslenme şekli
 2. Düzenli profesyonel diş muayeneleri
 3. Evde diş bakım rutini

İlk madde olan beslenme şeklinde kedinize hangi mamayı vermeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Dengeli, sağlıklı bir kedi maması, kedinizin sağlığını korumaya yardımcı olurken aynı zamanda ağız ve diş bakımı için de büyük öneme sahip oluyor. Bunun dışında düzenli ve profesyonel diş muayeneleri ile olası hastalıklara karşı önlem almak da önemli. Kedinizin yaşına, genetiğine, diyetine ve genel sağlığına bağlı olarak, veterineriniz yılda bir veya yılda iki kez diş muayenesi önerebilir. Diş muayenelerinde kedinizin ağız yapısı detaylı bir biçimde inceleniyor ve kapsamlı muayene sonucunda nasıl ilerlemeniz gerektiği konusunda size bilgi veriliyor.

Veterinerinizin yaptığı bilgilendirme doğrultusunda kediniz için evde diş bakım rutini oluşturabilirsiniz. Burada en önemli aşama ise kedilerde diş fırçalama. Evde yapabileceğiniz iyi bir diş bakımı rutini, kedinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamayı kapsadığından bu aşamayı es geçmemeniz gerekiyor. Kedinizin dişlerini fırçalamak, koruyucu ağız bakımının altın standardı olarak kabul ediliyor ve haftada en az üç kez yapılması öneriliyor.

Kedinizin dişlerini fırçalamak, onun için son derece ürkütücü olabilir. Daha rahat bir fırçalama için şunları deneyebilirsiniz:

 • Bir kedi diş fırçasına ve diş macununa sahip olmanız gerekiyor. İnsanlar için üretilen diş macunlarını ve fırçalarını kullanmamanız son derece önemli.
 • Veterinerinizden, kedinizin dişlerini doğru şekilde nasıl fırçalayacağınızı size göstermesini isteyebilirsiniz.
 • İlk aşamada parmağınıza bir miktar diş macunu koyarak kedinizin onu yalamasını sağlayabilirsiniz. Kediler için aromalı diş macunları, onların her zaman ilgisini çekiyor.
 • Diş fırçalamayı evcil hayvanınızın normal rutininin bir parçası haline getirmek için uygun günleri belirleyebilirsiniz.
 • İlk aşamada edinizin dudaklarını yavaşça ve nazikçe geri çekin ve diş fırçasıyla dişlerine dokunun. Bunu birkaç gün boyunca tekrar ederek kendisini rahat hissetmesini sağlayabilir ve diş fırçalamaya alıştırabilirsiniz. Kedinizin dişlerini fırçalamak için, kılları dişlere 45 derecelik bir açıyla uygulayın ve hem diş yüzeyine hem de diş eti kenarının hemen altına ulaşmaya çalışın.

Bu diş fırçalama rutinine veterinerinizin belirlediği periyotlarla ağız bakım suyu da ekleyebilir ve böylece diş sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

köpek ağız bakımı

Köpek Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Periodontal hastalıklar köpek dostlarınız için bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu nedenle yeterli ağız hijyeni sağlamak önemli. Tıpkı kedilerde olduğu gibi köpeklerde de ağız bakımı için bazı rutinlere uymak önemli. Beslenme şekli, düzenli profesyonel muayeneler ve uygun bir ağız bakım rutini oluşturarak köpeğinizin ağız sağlığını koruyabilirsiniz. Köpek ağız bakımı ve diş fırçalama rutini için şunlara dikkat edebilirsiniz:

 1. Köpeğinizin dişlerini köpek diş macunu ile fırçalayın. Bu diş macunları, kediler için üretilen diş macunlarında olduğu gibi onların seveceği şekilde lezzetlendiriliyor.
 2. Büyük köpekler için normal bir insan diş fırçası kullanabilirsiniz. Küçük köpekler için bebek diş fırçası veya parmak ucu fırçası kullanmak en iyisi.
 3. Köpek diş fırçalama rutini için diş macunu, normal bir fırça ve parmak ucu fırçası içeren bir köpek diş fırçalama seti satın alabilirsiniz.
 4. Tıpkı kendi dişlerinizi fırçalarken olduğu gibi köpeğinizin dişlerini fırçalarken de fırçayı bir miktar ıslatmanız gerekiyor. Daha sonra diş fırçasına bir kat diş macunu sürüp işleme başlayabilirsiniz.
 5. Köpeğiniz dişlerinin içini fırçalamanıza izin vermiyorsa kediler için olan macunu yalama ve diş fırçasını hafifçe değdirerek alıştırma rutinlerini uygulayabilirsiniz.
 6. Fırçalamayı bitirdikten sonra diş macununu ağızlarından çalkalamanıza da gerek olmadığından işlem sonrasında dostunuzu, ağzını çalkalaması için zorlamayın.

Köpekler için üretilen ağız bakım ürünlerinden faydalanarak daha detaylı ağız bakım rutini oluşturabilirsiniz. Bu ürünleri kullanmak için profesyonel muayenelerinizde mutlaka veterinerinize danışmanız önemli. Veterinerinizin tavsiyeleri doğrultusunda ağız bakım suyu, diş taşı ve tartar temizleme tozu gibi ürünleri, diş bakım rutininize ekleyebilirsiniz. 

Son olarak, Bazı köpeklerin her yıl, bazılarının ise birkaç yılda bir diş temizliğine ihtiyacı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Köpeğinizin cinsine ve ona evde sunduğunuz ağız bakım rutinine göre veterinerler tarafından önerilen periyotlarla profesyonel diş temizliğini ihmal etmemelisiniz.

Kedi ve köpekleriniz için uygun diş fırçaları, diş macunları ve diğer ağız bakım ürünleri ile siz de dostlarınız için uygun rutinleri kolayca oluşturabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı