Duvar Boyası Nasıl Seçilir?

duvar boyası nasıl seçilir

Bir evi baştan aşağı yenilemek pek mümkün olmasa da duvar boyası çeşitleri arzulanan değişim için estetik fırsatlar sunuyor. Doğru seçilmiş bir duvar boyası ile yapısal kusurları gizlemenin yanı sıra yenilenmiş bir ambiyans da yaratabilirsiniz. İç cephe boyaları arasından en doğru seçimi yaparak evinizin havasını değiştirmek istiyorsanız, bu rehberdeki püf noktalardan yararlanabilirsiniz. 

Duvar Boyası Çeşitleri Nelerdir?

Evinin duvarlarını boyamak isteyen hemen herkesin aklına ilk olarak renk seçenekleri geliyor; ancak duvar boyaları temizlik, görünüm ve uygulama anlamında çeşitli özellikler sunan farklı malzemelerden yapılıyor. 

yağ bazlı boya

Yağ Bazlı Boya

Suya dirençli ve dış etkilere karşı dayanıklı yapısı nedeniyle ressamların vazgeçilmezi olan yağlı bazlı boyalar, iç cephe boyası olarak da kullanılıyor. 

Yağ bazlı boyaların özellikleri şu şekilde:

 • Diğer boyalara göre daha iyi yüzey penetrasyonu sağlıyor.
 • Kuruması uzun sürdüğü için ikinci katı atmak için ertesi güne kadar beklemek gerekiyor.
 • Yağlı duvar boyası nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, temizlemesi oldukça zor olan bu tip kimyasalları çıkarmak için terebentin, tiner ve alkollü çözücüler kullanılıyor. 
 • Çok fazla uçucu organik bileşik (VOC) içerdiği için sağlığa zararlı olabilen kimyasal kokular yayıyor. 
 • Duvar üzerinde dayanıklı bir katman oluşturduğu için banyo ve mutfak gibi yüksek nemli yerlerde tercih ediliyor.
 • Yağlı boyalar duvarlarda daha az tercih edilirken genellikle paslanabilen metaller, kusurlu ahşaplar ve kirli yüzeylerde kullanılıyor.
su bazlı boya

Su Bazlı Boya

Genellikle silikon katkılı formüllerden oluşan su bazlı boya çeşitleri yağlı boyalara kıyasla daha az dayanıklı olmasına rağmen vazgeçilmez avantajlar sunuyor.

Su bazlı boyaların özellikleri şu şekilde: 

 • Düşük orandaki uçucu organik bileşik (VOC) içeriği sayesinde daha az koku yayıyor.
 • Uygulama sırasında duvarlara fırça ve rulo izi bırakmıyor.
 • Elastik yapısı sayesinde en küçük bir boşluğu bile kapatabiliyor.
 • Çabuk kuruduğu için aynı gün içinde birkaç kat boya atabilme fırsatı sunuyor.
 • Toz partiküllerini çekmediği için leke ve iz görünümünü en aza indiriyor.
 • Biraz sabun ve biraz su kullanılarak kolay bir şekilde temizleniyor.
 • Çatlama, şişme, sararma ve solma gibi dezavantajlı özellikler taşımıyor. 
mat duvar boyası

Parlaklığına Göre Duvar Boyası Çeşitleri

Seçeceğiniz duvar boyası evin tüm bölümlerinde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle duvar boyası seçerken renklerin karakterini doğrudan etkileyen parlaklık faktörünü de dikkate almak gerekiyor.

 • Düz/Mat Boya: Genellikle su bazlı içerikler kullanılarak üretilen mat boyalar, kadifemsi dokusu ve düşük parlaklığıyla biliniyor. Bu özellikleri sayesinde duvardaki kusurları en iyi şekilde gizleyebiliyor. Mat boyalar diğerlerine kıyasla daha fazla renk derinliği yaratarak pürüzsüz bir görünüm sunuyor. Yatak odası ve yemek odası başta olmak üzere evin birçok yerinde kullanılabilen düşük parlaklığa sahip duvar boyaları lüks bir dokunuş katmayı da ihmal etmiyor. 
 • Saten Boya: İç cephe boyaları arasında popüler bir seçim olan saten boyalar daha fazla parlaklık sunarak pürüzsüz ve kadifemsi bir görünüm yaratıyor. Hem aşırı parlak hem de mat bir görünümden kaçınmak isteyenlerin tercih ettiği bu boya çeşidi aynı zamanda kolayca temizlenebilen dayanıklı bir yapı gösteriyor. Saten boyalar evin her bölümünde kullanılabileceği gibi genellikle salon, banyo ve mutfak gibi alanlarda tercih ediliyor.  
 • Yarı Parlak ve Parlak Boya: Işığı mükemmel bir şekilde yansıtan parlak boyalar duvarları aynaya dönüştürüyor. Yine de yüksek parlaklığın kusurları daha görünür hale getirdiğini unutmamalısınız. Temizliği oldukça kolay olan parlak boyaların evlerdeki kullanımı sınırlı olsa da oturma odasında göz alıcı bir etki yaratmak isteyenlerin favorileri arasında yer alıyor.  
renkli tavan

Duvar Boyası Renkleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüzlerce farklı renk alternatifi içeren bir duvar boyası kataloğu ile karşılaştığınızda karar vermekte güçlük çekebilirsiniz. Bu nedenle duvar boyası rengi seçerken bazı püf noktalara ihtiyacınız olabilir.

 1. Duvar boyası renk kartelası sayısız seçeneklerle geliyor; ancak evinizde ahenk yaratmak için mobilya ve eşyalarınızla uyumlu bir renk şeması oluşturmayı deneyebilirsiniz. Halı, kırlent veya perdelerinizden birer renk tonu seçerek bu renk şemasının her bir üyesine uyum sağlayan ortak bir ton seçmek akıllıca olabilir. 
 2. Yemek odası, mutfak ve oturma odası gibi sosyal alanları nergis sarısı, mercan veya kızılcık gibi sıcak tonlarla renklendirebilirsiniz. Banyo, tuvalet, yatak odası ve çalışma alanı gibi bölümlerde ise adaçayı yeşili, menekşe veya gök mavisi gibi soğuk tonlar kullanabilirsiniz. 
 3. Yatak odasında sakinleştirici bir etki oluşturmak istiyorsanız, kullanacağınız duvar boyası kum beji ve sarı tonlarından oluşabilir.
 4. Dar alanları daha geniş ve ferah göstermek için canlı beyaz renkleri veya samimiyet duygusu yaratan sıcak tonları kullanabilirsiniz.
 5. Bir duvarı köşeden köşeye aynı renkle boyama fikri sıkıcı geliyorsa, iki ya da üç rengi bir arada kullanarak çapraz, çizgili ve oval şekiller içeren duvar boyası desenleri oluşturabilirsiniz.
 6. Tavan boyası olarak klasik beyaz rengin dışına çıkmak istiyorsanız, duvar boyasının daha açık tonlarını kullanabilirsiniz. Bu sayede kontrastı azaltarak daha büyük görünen bir odaya kavuşabilirsiniz.
 7. Dengeli bir ışık yansıması elde etmek için iç duvar boyası seçiminde mat ve saten bitişli renkleri, tavanda ise yarı parlak boyaları kullanabilirsiniz. Böylece duvarlarda kadifemsi bir doku yaratırken ışık yansımaları sunan yüksek bir tavan elde edebilirsiniz.
 8. Evinizin dekorunu sık sık değiştirmiyorsanız, aynı odada iki farklı rengi kullanarak cesur bir adım atabilirsiniz. Örneğin, kitaplık veya yemek masasının arkasındaki duvarı, odanın diğer duvarlarında kullandığınız rengin daha açık veya koyu tonlarına boyayarak bu bölgeleri vurgulayabilirsiniz. 
silinebilir duvar boyası

Duvar Boyası Seçiminde Püf Noktalar

Mevcut boya çeşitleri arasından seçim yapmadan önce boyamak istediğiniz odayı, ihtiyacınız olan dayanıklılığı ve diğer hususları göz önünde bulundurmalısınız. 

 • Kalite: Yüksek pigmentli kaliteli boyalar herhangi bir yüzeyi tek kat atarak boyama olanağı tanıyor. Kaliteli ürünlerin yüksek reçine oranı boyaya daha fazla dayanıklılık kazandırıyor. Bu sebeple, kaliteli boyalar hem performans hem maliyet açısından önemli avantajlar sunuyor.
 • Temizlik: Özellikle çocuklu aileler boya seçerken temizliği kolay ve silinebilir seçeneklere yönelmeli. Silikon boya olarak da bilinen silinebilir boyalar genellikle parlak renklerden oluşuyor. Ayrıca geniş alternatifler sunan silikon duvar boyası renk kartelası ile mat ve yarı mat tonları da deneyebilirsiniz.
 • Işık ve Dekoratif Detaylar: İç duvar boyası seçmeden önce mobilyalardan dekoratif ögelere kadar evinizdeki her detayı gözden geçirmelisiniz. Ayrıca boya seçimini evinize giren ışığın kalitesine göre yapmanız gerekiyor. Örneğin, kullanmak istediğiniz duvar boyası gri tonları ve koyu renklerden oluşuyorsa odanızın yeterince ışık aldığından emin olmalısınız. 
 • Maliyet: Duvar boyası markaları her bütçeye uygun çeşitli seçenekler sunsa da maliyetin kaliteyle doğru orantılı bir şekilde arttığını belirtmekte fayda var. Bununla birlikte duvar boyası fiyatları geniş bir aralıkta seyrediyor. Boyama yapacağınız metrekare alanı yüksekse bütçenizi zorlamayacak seçeneklere yönelmeyi deneyebilirsiniz.

Kısacası, yaşam alanınızı yeni bir atmosfere kavuşturmak için evinizin duvarlarını düzenli aralıklarla boyamanız gerekiyor. Evinizin boyasını yenilerken renk tercihlerinizi de değiştirerek eskisinden daha canlı ve kucaklayıcı bir ambiyans yaratabilirsiniz. Duvar boya seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri de öğrendiğinize göre artık kişisel zevklerinizi evinize taşımak için önünüzde hiçbir engel bulunmuyor.

Önceki YazıSonraki Yazı