Ayakkabı Vurmasına Ne İyi Gelir?

En şık kıyafetlerinizi bir çift yeni ayakkabıyla kombinlerken acaba ayağımı vurur mu endişesi taşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Hevesle alınan yeni ayakkabılar henüz ilk kullanımda parmak uçları, tarak bölümü ve arka ayak bileğine baskı yaparak tahriş edebiliyor. Tahammülü zor acılara ve yara izlerine neden olan ayakkabı vurmasına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız, doğal çözüm yöntemleri ve önleyici tedbirleri bu yazıda bulabilirsiniz.

acıtan ayakkabı

Ayakkabı Vurmasına Çözüm için En Etkili 10 Doğal Yöntem

Yorucu bir günün ardından ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra kısa bir rahatlama yaşayabilirsiniz. Peki, ya sonrası? Her geçen dakika artan ayak sızılarını hafifletmek için bir şeyler yapmanız gerekebilir.  

Ayakkabı vurmasına ne iyi gelir diyorsanız, en etkili 10 yöntem şu şekilde:

 • Aloe Vera: İyileştirici, yatıştırıcı ve iltihap önleyici özellikleriyle çeşitli cilt sorunlarına çözüm olarak kullanılan aloe vera aynı zamanda kaşıntıları önleyerek serinletici bir etki yaratıyor. Ayağınızın etkilenen bölgelerine aloe vera jeli sürdükten sonra cildiniz tarafından emilmesini bekleyin. Ayakkabı vurması izi nasıl geçer diye merak ediyorsanız, aloe vera bakımını düzenli olarak gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Patates: Antioksidanlar açısından zengin olan patates sebzesi iltihap önleyici özellikler de taşıyor. Ayakkabı vurmasını rahatlatmak için harika etkiler yaratan patates uygulaması için kalın dilimler halinde kestikten sonra topuk ve bilek bölümlerinde 2-3 dakika bekletmeyi deneyebilirsiniz. Alternatif olarak, patatesin suyunu çıkararak pamuklu çubuk yardımıyla tahriş olan bölgelere uygulayabilirsiniz. Ayrıca patates suyu, nane yağı ve zerdeçal tozundan oluşan bir karışım hazırlayarak daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. 
 • Hindistancevizi Yağı: Bitkisel yağ uygulamaları cilt sorunları tedavisinde binlerce yıldır kullanılıyor. Ayakkabı vurması çözüm yöntemlerinin başında gelen Hindistan cevizi yağı uygulaması de ağrı ve tahrişi gidermek için faydalı özellikler sunuyor. Pamuklu çubuğa bir miktar yağ ekledikten sonra ayaklarınıza sürerek hızlı bir rahatlama elde edebilirsiniz. 
 • Vazelin: Ayaklarınızdaki hassas cilt yapısını korumak için çantanızda her zaman bir kutu vazelin bulundurmanızda fayda var. Tahrişi rahatlatmak için ayağınızı iyice yıkadıktan sonra yaralı bölgeye bol miktarda vazelin sürün. Emilmesi için yeterince bekledikten sonra ayakkabınızı rahatlıkla giyebilirsiniz. Eğer kabarcık ve şişme gibi belirtiler varsa vazelin sürdükten sonra ayaklarınızı bir gece boyunca dinlendirin.
 • Buz: En pratik ev çözümlerinden biri olan buz kompresi ayakkabı vurmasına çözüm için de kullanılıyor. Bir restoranda veya otelde olsanız dahi bir miktar buz edinerek ağrılı bölgeyi uyuşturabilir, kaşıntı ve yanma hissini rahatlatabilirsiniz. Buz uygulaması su toplaması ve şişme belirtilerini de yatıştırmaya yardımcı oluyor. 
 • Limon: Ev temizliğinden cilt problemlerine kadar mucizevi etkiler sunan limonlar, doğal antiseptik özelliği sayesinde kaşıntıları azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca ayakkabı vurmasından kaynaklanan yara izi olasılığını da azaltıyor. Pamuklu bir çubuk kullanarak etkilenen bölgeye limon suyu uygulayın, kurumasını bekleyin ve ılık suyla durulayın. Sonuçları görmek için bu uygulamayı yaklaşık bir hafta boyunca günde iki kez yapmanızda fayda var.
 • Bal: Cilt problemlerini çözmede binlerce yıllık bir şöhrete sahip olan bal, ayakkabı vurması için faydalı etkiler gösteriyor. Yorucu bir günün ardından ayaklarınızdaki ağrı ve tahrişi yatıştırmak için zarar gören bölgelere ham ve organik bal sürerek anında rahatlama sağlayabilirsiniz. Bal uygulaması yaptıktan sonra evden çıkmayacağınızdan emin olmalısınız; çünkü toz parçacıklarını çektiği için ağrıları daha da azdırabilir. 
 • Diş Macunu: Hemen her evde bulunan diş macunlarının mentol, hidrojen peroksit ve karbonat gibi bileşenleri iyileştirici etkiler gösteriyor. Ayakkabı vurmasına çözüm için tahriş olan bölgeye jel bazlı olmayan beyaz diş macunu sürebilirsiniz. Daha hızlı sonuçlar almak için yaklaşık 30 dakika boyunca bekleterek ılık suyla yıkayabilirsiniz.
 • Talk Pudrası: Ayakkabılar bazı durumlarda aşırı terlemeye neden olarak tahammül edilmesi zor acılar yaşatıyor. Bu durumda ayaklarınızı kuru ve serin tutmak için bir tutam talk pudrası kullanabilirsiniz. Talk pudrası aynı zamanda yanma ve karıncalanma hissini de azaltmaya yardımcı oluyor.
 • Tereyağı: Tereyağı iyi bir nemlendirici olmasının dışında kaşıntı, yanma ve ayakkabı vurmasından kaynaklanan ağrıların giderilmesine de yardımcı oluyor. Bir yemek kaşığı tereyağını erittikten sonra etkilenen bölgeye kalın bir katman şeklinde sürün ve 4-5 dakika bekletip yıkayın. Daha hızlı sonuç almak için bu uygulamayı günde 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.
ayakkabı vurması

Ayakkabı Vurmasını Önlemek için 10 İpucu

Önlem almanın çözüm aramaktan daha kolay olduğunu defalarca kez duymuş olabilirsiniz. Ayakkabı vurmasına ne yapılır diye kara kara düşünmek yerine, aşağıdaki önleyici yöntemleri uygulayarak adımlarınızı daha konforlu bir şekilde atabilirsiniz.

Ayakkabı vurması nasıl önlenir diye merak edenler için 10 pratik ipucu:

 1. Her şeyden önce yeni bir ayakkabı satın almadan önce mutlaka deneyin. Tabii bu durum online alışveriş yapmanıza engel değil, çünkü birçok marka ayakkabı boyutlarını belirten tablolar kullanıyor.
 2. Ayakkabınızın kenarına veya ayağınıza yara bandı yapıştırarak doğrudan sürtünmeyi engelleyebilir ve tahriş oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Aynı şekilde ayakkabı vurması için bant seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.
 3. Ayakkabılarınız yeniyse ve tam oturmadıysa, kalın bir çift çorap veya cildinizle uyumlu ayak sağlığı ve tabanlık ürünlerini kullanabilirsiniz. Ayakkabı vurması önleyici olarak işlev gören silikon topukluk ürünleri çatlama ve ağrılara karşı da rahatlatıcı etki gösteriyor.
 4. Yeni ayakkabılarınızı giymeden önce arka arkaya üç gece boyunca Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı sürerek sert bölgelerin yumuşamasını sağlayabilirsiniz.
 5. Dar ayakkabıların kalıbını genişletmek ve dolayısıyla tahrişin önüne geçmek için kilitli bir poşete su doldurup ayakkabıya yerleştirin. Ardından buzdolabında dondurarak kalıbı genişletebilir ve ayakkabılarınızı daha rahat bir şekilde giyebilirsiniz.
 6. Ayakkabının sıkı ve kenarlarının sert olduğunu hissettiğiniz bölümlerine bal mumu sürerek nemlendirici ve kayganlaştırıcı bir etki elde edebilirsiniz. Bal mumu uygulaması ayakkabı ve cilt arasındaki sürtünmeyi azaltarak vurmaların önüne geçiyor.
 7. Özellikle kadınlar uzun süre boyunca topuklu ayakkabı giydiğinde tahrişler kaçınılmaz hale geliyor. Bu durumu önlemek için ayak bileğinin arkasına yerleştirilen ve ayakkabı tabanına benzer koruyucu pedler işe yarayabilir. 
 8. Su toplamaya yatkın bir ayak parmağı anatomisine sahipseniz, mükemmel bir buluş olan parmak koruyucuları deneyebilirsiniz. U şekline sahip burun koruyucu ürünler hafif yumuşak bir yastıklamayla ayakkabı vurması ve su toplaması için en etkili yöntemlerin başında geliyor. 
 9. Koşu ve yürüyüş için geliştirilen spor ayakkabıları tercih etmeden önce ayak parmaklarınızı sıkıştırmayan ürünlere yönelmenizde fayda var. Koşu sırasında ayaklarınıza hareket payı bırakmak için gerçek numaranızdan biraz daha büyük veya buçuklu numaraları tercih edebilirsiniz.
 10. Son olarak ayakkabı seçiminde konforun estetik özelliklerden daha önemli olduğunu unutmamalısınız.

Çoğu zaman çorap giymenin bile çare olmadığı ayakkabı tahrişleri için en etkili çözüm yöntemlerini sizin için listeledik. Evdeki basit malzemelerle uygulayabileceğiniz hızlı ve pratik çözüm yöntemleri işe yaramıyorsa ve yara, kabarcık, şişlik ve su toplaması gibi uzun süreli belirtiler gözlemliyorsanız, en kısa sürede bir doktora başvurmanızda fayda var. 

Bu içerik hoşunuza gittiyse “Kazaklarda Tüylenme Neden Olur, Nasıl Giderilir?” yazımız da ilginizi çekebilir!

Önceki YazıSonraki Yazı