Kazaklarda Tüylenme: Neden Olur, Nasıl Giderilir?

kazaklarda tüylenme

Hevesle aldığınız kıyafetler birkaç kullanımdan sonra hayal kırıklığına neden oluyorsa yalnız değilsiniz. Özellikle kazaklar hassas dokularından dolayı tüylenme gibi problemler yaratıyor. Bu gibi durumlarda ne yapacağınızı bilmiyorsanız hiç endişelenmeyin; çünkü yün kazak tüylenmesi için uygulanan birçok çözüm yöntemi var. Tüylenen kazak nasıl temizlenir ve kazaklarda tüylenmeyi önleyen ipuçları nelerdir sorularının cevabı bu rehberde sizi bekliyor.

tüylenmiş kazak

Kazak Tüylenmesi Neden Olur?

Kazaklarda tüylenme ve tiftiklenme olarak adlandırılan yüzey kusurları kumaş dokusundaki liflerin topaklanarak dışarı çıkmasıyla meydana geliyor. Başlangıçta tüy oluşumu şeklinde basit bir deformasyon olarak ortaya çıkan lifler, altında yatan sebepler devam ettikçe kalıcı yıpranmayı beraberinde getiriyor. 

Kazak tüylenmesi neden olur diye merak ediyorsanız, topaklanmanın meydana geldiği bölgelere bakarak bunu anlayabilirsiniz. Kazağın yan bölümleri, koltuk altı kısmı ve çanta kullanımına bağlı olarak sırt tarafında oluşan tüylenmeler aşırı sürtünme sonucu ortaya çıkıyor. E tabii, bununla birlikte kalitesiz kumaş kullanımı, üretici talimatlarına uygun olmayan yıkama ve kurutma işlemleri de kazak tüylenmesinin diğer nedenleri arasında yer alıyor.

Tüylenmiş Kazak Nasıl Temizlenir?

Tüylenmiş kazaklarınız kullanılmayacak kadar deforme olmadıysa geri dönüş hala mümkün. Aşağıdaki basit tekniklerle kazak tüylenmesine çözüm bulabilirsiniz.

  • Tıraş Bıçağı Yöntemi: Tek kullanımlık tıraş bıçakları veya usturalar kazakların gevşek liflerini çıkarmak için eski bir metot olarak uygulanıyor. Bunun için kazağı düz bir zemine sererek tüylenmiş yerlerin üzerinden keskin bir jiletle nazikçe geçmek yeterli. Kazağa zarar vermemek için tıraş bıçağını kumaş liflerinin tüylendiği yöne doğru açılı bir şekilde tutmalısınız.
  • Makasla Temizleme Metodu: Kazak tüylerini çıkarmak için daha güvenli bir arıyorsanız, topaklanmış iplikleri keskin bir makas kullanarak temizleyebilirsiniz. Bu yöntemde tiftiklenmiş bölgeleri tek tek kesmeniz gerektiği için biraz vaktinizi alabilir.
  • Tiftik Temizleme Makinesi: Kazak tüylenmesine çözüm olarak pratik ev gereçleri kullanmayı da deneyebilirsiniz. Keskin çelik bıçaklara sahip tüy ve tiftik temizleme cihazları kumaşlara zarar vermeden yüzey deformasyonunu hızlı bir şekilde ortadan kaldırıyor. Genellikle pille çalışan tiftik temizleme makineleri tüy birikintilerini boşaltılabilir haznesinde topluyor.
tiftiklenmiş kazak

Tüylenen Kazaklar İçin Püf Noktalar

Sürtünmeye maruz kalan kazakların kolayca tüylendiğini artık biliyorsunuz; ancak yine de işinizi garantiye almak için önemli püf noktalara ihtiyacınız olabilir. Kazak tüylenmesini önlemek için şunları yapabilirsiniz:

  1. Kumaş dokularına zarar vermemek için kazaklarınızı yıkarken toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanın. Toz deterjanlar çözündüğünde açığa çıkan parçacıklar kazak liflerine zarar verebiliyor. Ayrıca giysilerinizi ters çevirip yıkamaya da özen göstermelisiniz.
  2. Kazaklarınızı hassas veya yün yıkama programında yıkayarak zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Böylece sadece tüylenmenin değil sarkmaların da önüne geçebilirsiniz. 
  3. Giysilerinizi yıkarken ipliklerini zayıflatabilecek yumuşatıcı, ağartıcı ve diğer kimyasallardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Bunun yerine hassas giysiler için üretilmiş deterjanları kullanabilirsiniz.
  4. Yünlü kazakların sürtünmesini azaltmak için çamaşır makinesinin 1000 ve üzerindeki sıkma devirlerini kullanmakta yarar var. Bu sayede tambur duvarına yapışan kazakların birbiriyle etkileşimi en aza indirilmiş oluyor.
  5. Kazaklarınızı kurutma makinesinde değil, açık havada kurutmalısınız. Ayrıca uçlarından mandalla asmak yerine çamaşır telinin üzerine katlayarak gevşek kumaşın sarkmasını da önleyebilirsiniz. 
  6. Yeni bir kazak alırken polar, yün ve fanila gibi tüylenmeye meyilli kumaşlar yerine sıkı dokunmuş kumaşları tercih edebilirsiniz. 

Kısacası kazak tüylenmesi çözümsüz gibi görünen, ancak ortadan kaldırılması oldukça basit bir problem. Kazaklarınızı uzun yıllar boyunca kullanabilmek için kusurlar derinleşmeden tiftikleri temizlemeli ve sonrasında uygun bakım talimatlarını takip etmelisiniz. 

Bu konu ilginizi çekti mi? “Eski Kazaklar Değerlendirme Yöntemleri” yazımız da ilginizi çekebilir!

Önceki YazıSonraki Yazı