Türkiye’deki Tarihi Kentler

Türkiye'nin tarihi kentleri

Türkiye’nin üzerinde konumlandığı topraklar binlerce yıl boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yaptı. Bu uygarlıkların bugün üzerinde yaşadığımı topraklara katkılarından ne yazık ki çoğu günümüze dek gelemese de, hâlâ büyüleyici tarihi dokusunu koruyan tarihi kentler var. Türkiye’nin tarihine ve çok kültürlü yapısına doğrudan kendiniz tanık olmak isterseniz, aşağıda sizin için listelediğimiz 11 şehri mutlaka gezip görmelisiniz.

1. Şanlıurfa

GöbeklitepeDünyanın ilk tapınağı olarak kayda geçen Göbeklitepe’nin bulunduğu şehrimiz Şanlıurfa, medeniyetlerin cömert davrandığı yerler arasında. Türkiye’nin tarihi kentleri arasında en bereketli olanlardan biri olan Şanlıurfa’da bulunan mağaralar, tarihi çarşılar, Balıklıgöl, antik kentler şehri turistik bir cazibe merkezi haline getiriyor.

2. Konya

Konya

Türkiye’nin tarihi kentleri deyince Konya’yı saymadan geçmek olmaz. Aynı zamanda ülkemizin yüzölçümü bakımından en büyük ili olan Konya’da gezip görülecek pek çok tarihi eser ve doğal güzellik bulunuyor. Selimiye Camisi, Sırçalı Medrese, Eflatun Pınarı ve Meram Bağları onlardan sadece birkaçı.

3. Bursa

Bursa

Bursa, Türkiye’nin tarihi kentleri içinde en ünlü olan şehirlerimizden biri. Koza Han, Cumalıkızık, Saltanat Kapısı, Yeşil Türbe, Ulu Camii, Tirilye gibi tarihi yerlerin yanı sıra Uludağ gibi bir doğal güzelliğe de sahip olan Bursa’ya henüz gitmediyseniz, biletlerinizi alın.

4. Mardin

MardinMardin, dillere destan bir şehir. Mardin’in tarihi evleri görenleri büyülemekle kalmıyor, aynı zamanda kültürlerin bir aradalığı ve barış içinde bir yaşam hakkında da özlemlerimizi harekete geçiriyor. Dara Harabeleri, Altunboğa Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı, Savurkapı Medresesi ve kentin kendi dokusu ve havası sizi sarmalayacak.

5. Batman

Batman

Batman’ın tarihi dokusu da insanı gördüğü anda ele geçiren cinsten. Özellikle bir değeri var ki Batman’ın kesinlikle yok edilmemesi gerekiyor: Hasankeyf. Dünyaca ünlü bir yerleşim olan Hasankeyf’in tarihi 10000 yıl öncesine dayanıyor. Aynı zamanda Malabadi Köprüsü de Batman’da.

6. İstanbul

istanbul

Son dönemdeki yapılaşmanın arasında belki küçük bir bölge olarak kalan İstanbul’un tarihi yerleri, her şeye rağmen yine de görenleri etkisi altına alıyor. Ayasofya, Topkapı Sarayı, Kapalıçarşı, Yerebatan Sarnıcı, kısacası Tarihi Yarımada’yı arşınladığınızda koskoca bir tarihin kollarına düşeceksiniz.

7. Adana

AdanaYontma Taş Devri’nden bugüne yerleşim yeri olma özelliğini asla kaybetmeyen Adana, hem bereketli toprakları hem de tarihi dokusuyla sizleri çağırıyor. Ulu Camii, Büyük Saat, Taş Köprü, Ramazanoğlu Konağı, Mestanzade Hamamı gibi pek çok yer görülmeyi bekliyor.

8. Karabük

Karabük

Safranbolu ilçesi ile turizm açısından oldukça popüler olan Karabük de Türkiye’nin tarihi kentleri arasındadır. Günümüze dek korunmuş olan Klasik Osmanlı mimarisini görmek istiyorsanız, mutlaka Safranbolu’yu ziyaret etmelisiniz. UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan Safranbolu evleri kesinlikle vakit ayırıp ziyaret etmeye değer. Hıdırlık Tepesi, Bulak Mağarası, Hadrianapolis Antik Kenti de Karabük’te bulunan diğer tarihi yerler arasında yer alıyor.

9. Edirne

Edirne

Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserim” diyerek övündüğü Selimiye Camii, Edirne’nin adeta kent simgesi haline gelmiştir. Edirne, aynı zamanda köprüleri ile ünlü tarihi bir kentimizdir. Saray Köprüsü, Tunca Köprüsü, Gazimihal Köprüsü, Beyazid Köprüsü ve diğerleri de mutlaka görülmesi gereken eserler arasında yer alıyor.

10. Nevşehir

Kapadokya

Nevşehir hem Türkiyeli hem de Türkiye dışından turistleri çeken önemli tarihi kentlerimizden biridir. Dünyaca ünlü Kapadokya, Ürgüp, Göreme, Avanos, Nevşehir il sınırları içinde bulunur. Peri bacaları ile ünlü olan Kapadokya’nın sihirli atmosferini tatmadan bu dünyadan göçmeyin.

11. Antalya

Antalya

Türkiye’nin tarihi kentleri yazımızı Antalya ile bitiriyoruz. Kaleiçi haricinde şehir merkezinin çevresinde konumlanmış olan tarihi yerler arasında Magydos Antik Kenti, Rhodiapolis Antik Kenti, Korydalla Antik Kenti ve Teimiussa Antik Kenti sayılabilir. Aynı zamanda doğal güzellikleri ile de insanı büyüleyen Antalya, her kesimden turisti ağırlamaya her zaman hazır.

Önceki YazıSonraki Yazı