iPhone X ve iPhone 8 Karşılaştırması

iPhone X

Herkes iPhone 8 ve iPhone 8 Plus‘ı heyecanla bekleyip fütüristik özellikleri hakkında spekülasyonlarda bulunurken Apple adeta sağ gösterip sol vurmayı seçti ve piyasaya bir telefon daha süreceğini açıkladı: iPhone X.

iPhone XApple akıllı telefonlarının 10. yılının şerefine tasarlanan iPhone X, radikal tasarımı ve içerisinde barındırdığı yenilikçi teknolojiler ile dikkatleri üzerine çekmeyi ve iPhone 8’i gölgede bırakmayı başardı bile. Çerçevesiz ekranı, tuşsuz ön yüzü ve yüz tanıma özelliği ile Apple’ı sektörde yeniden bir adım öne taşıyan iPhone X önümüzdeki dönemde bolca konuşulacağa benziyor. Dilerseniz önce herkesin aylarca tahminler yürüttüğü iPhone 8 özelliklerini hatırlayalım ve büyük kardeşi iPhone 8 Plus’tan bahsedelim, sonrasında da iPhone X’e daha yakından bakalım cihazları karşılaştıralım.

iPhone XiPhone 8

Geçtiğimiz günlerde yapılan resmi tanıtımında iPhone 8, tamamen cam tasarımı ile ön plana çıkıyor. Bununla birlikte iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın önceki iPhone modellerine kıyasla göze çarpan en önemli diğer özelliği de kablosuz olarak şarj edilebiliyor olması. Görünüşe bakılırsa marka sürekli şarj etme derdinden yakınan kullanıcılarını bu yenilik ile bir nebze de olsun rahatlatmayı düşünmüş; tabii kablosuz şarj özelliği ilerleyen dönemlerde beklenmedik sıkıntılar yaratır mı, gözlemlemek lazım. iPhone 8’in ebatları 4.7 inç iken (11 santim) abisinin ebatları 5.5 inç (13 santimetre) olarak açıklandı. iPhone 8 Plus’ın da ufak tefek geliştirme ve eklentinin dışında iPhone 8 ile aşağı yukarı aynı özelliklere sahip olduğunu vurgulamak gerek. Doğrudan iOS 11 yazılımı yüklü olarak gelen cihazlar için bu yazılım güncellemesinin 19 Eylül’de çıkması bekleniyor.

iPhone X

iPhone 8’in teknik özelliklerine bakacak olursak: İlk kayda değer detay, telefonun özellikle performansını güçlendirecek A11 bionic işlemci ile çalışıyor olması. Bu yazılımın özellikle cihazın hızını olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Söz konusu kamera özellikleri olduğu zaman iPhone 8’de 12 megapiksellik ana kamera ve 7 megapiksellik ön kamera olduğunu belirtmeden geçmeyelim. iPhone 8 Plus dual lens özelliği sayesinde ise çok daha zengin bir kamera deneyimi sunuyor demek mümkün. Diğer teknik özellikler göz önünde bulundurulduğunda aslında bu cihazın iPhone 7’nin bir üst versiyonu olduğunu söyleyebiliriz. Teknoloji tutkunlarının iPhone 8’e “iPhone 7S” lakabını takmış olmalarına şaşmamak lazım.

Tasarımsal açıdan baktığımız zaman iPhone 8 özellikle altın renk kasası ile kullanıcıların beğenisini topluyor.

Teknoloji guruları, özellikle iPhone 6 Plus kullananların telefon değiştirmek için iPhone 8’i beklemeleri gerektiği konusunda ısrarcı. Öte yandan iPhone 7 kullanıyorsanız ve istisnasız her modele sahip olmak isteyen ölümüne bir Apple fanı değilseniz iPhone 8 satın almazsanız pek bir şey kaybetmeyeceksiniz gibi görünüyor.

iPhone X

iPhone X

Apple her zaman yaptığı gibi kitlesini yine şaşırtmaktan geri kalmadı ve sadece iPhone 8’in tanıtılması beklenen lansmanda markanın 10. yıldönümüne özel iPhone X’i de tanıttı. 5.8 inçlik (14 santimetre) OLED ekranı, sadece ekrandan oluşan ön yüzü ve dudak uçuklatan fiyatı ile iPhone X gerçekten de yıldönümüne yakışır bir cihaz olduğunu kanıtlıyor.

iPhone X

Tasarımın en dikkat çekici özelliği tabii ki Apple’ın ikonik Home tuşuna bu modelde veda etmiş olması. Markaya göre bu değişikliğe ekranı daha ferah ve geniş gösterme amacı çerçevesinde gidilmiş. Lansmandan bu yana iPhone X ile ilgili çok konuşulan bir diğer özellik de Face ID yazılımı. Kullanıcılar yüzlerini bir defaya mahsus yazılıma tanıttıktan sonra telefon kilidini sadece ekrana bakarak açabilecek. Face ID aynı zamanda Apple Pay ödemelerini gerçekleştirmek ve iOS’a özel yeni “animoji”leri kişiselleştirmek için de kullanılabilecek. Bu yüz tanıma özelliğinin özellikle sosyal medyada acımasız eleştirilere de maruz kaldığını belirtelim.

iPhone X Ne Zaman Gelecek ve Fiyatı Ne Olacak?

iPhone X

iPhone X’in hızla yayılan namı sebebiyle fiyatının da en az kendisi kadar etkileyici olacağını tahmin ediyorsunuzdur. iPhone X’in 27 Ekim’de piyasaya sürülmesi, 64 GB’lık versiyonunun 1000 dolar olması ve çok sınırlı sayıda üretilmesi bekleniyor.

En popüler iOS uygulamaları için buraya.

Önceki YazıSonraki Yazı