Eyeliner Nasıl Sürülür?

Eyeliner Nasıl Sürülür

Haydi itiraf edelim: Kaçımız mükemmel bir şekilde eyeliner süreyim derken panda gibi gözlere sahip oldu? Tabii ki pandalar da sevimli ve güzel hayvanlar, ancak şık bir düğüne, önemli bir organizasyona ya da romantik bir akşam yemeğine giderken bu sevimli yavrular gibi görünmek istemediğinize eminiz. Çarpıcı, göz alıcı ve dört dörtlük bir göz makyajı için eyeliner nasıl sürülür, öğrenmek şart. Neyse ki pratik ipuçlarımız, altın değerinde tüyolarımız ve başka hiçbir yerde bulamayacağınız eyeliner sürme tekniklerimiz ile karşınızdayız. Şimdi mükemmel bir şekilde eyeliner nasıl sürülür, hep birlikte öğrenme zamanı.

Eyeliner Nasıl Sürülür?

Eyeliner Nasıl Sürülür

Adım 1: Gözlerinizi hazırlayın.

Eyeliner nasıl sürülür diye merak eden hanımlar eyeliner fırçası veya kalemi kullanmanın inceliklerine öylesine yoğunlaşıyor ki çoğu zaman en temel adımları atlayıveriyor. Eyeliner sürmeye başlamadan önce göz çevrenize ince bir tabaka göz nemlendiricisi sürmeli ve prematüre kışıklıkları yok etmelisiniz.

Eyeliner Nasıl Sürülür

Adım 2: Baz atın.

Eşit ve temiz bir baz elde etmek için göz altına, çevresine ve göz kapağına primer sürün. Roll-on tarzı mini kapatıcı stick’ler bu işlem için idealdir. Eyeliner uygulamadan önce primer sürmenin avantajı cildi pürüzsüzleştirmesidir, böylece göz üzerine uygulayacağınız her türlü makyaj malzemesi çok daha kolay sürülür.

Eyeliner Nasıl Sürülür

Adım 3: İlk eyeliner katını atın.

Şimdi işin zor kısmına geldik: Gözünüzün tam ortasından, kirpiklerinizin bittiği yerden ince bir çizgi çekmeye başlayın. Tek bir çizgi çekmek yerine ufak ve kısa çizikler atmaya ve onları birleştirmeye özen gösterin. Ortaya doğal bir görünüm çıkacaktır. Tatmin olduğunuzda aynı işlemi diğer gözünüze de uygulayın.

Eyeliner Nasıl Sürülür

Adım 4: Kanatlandırın!

Üçüncü adımda eyelinerı sadece göz kapağınızın bittiği yere kadar çektiniz. Ardından dördüncü adımda ise kirpik hattınızın doğal çizgisini takip ederek daha önce çektiğiniz eyeliner çizgisini yukarı doğru uzatın. Burası önemli: Önce içi boş bir üçgenimsi köşe oluşturun, ardından da içini doldurmaya geçin.

Eyeliner Nasıl Sürülür

Adım 5: Son rötuşları atın.

Başarılı bir şekilde eyeliner çizginizi kanatlandırdıktan ve kendinizi tebrik ettikten sonra sivri uçlu bir göz kalemi ile aralarda kalabilecek boşlukları doldurun. Dilerseniz göz makyajınızı ince bir katman maskara ile tamamlayabilirsiniz. Eyeliner nasıl sürülür eğitimimiz tamam!

Eyeliner Çeşitleri Nelerdir?

Jel eyeliner: Bu tip eyelinerlar genellikle makyaj konusunda profesyonel olmayan insanlara ilk etapta korkutucu gelebiliyor, ancak eliniz alıştığında ve kullanma tekniklerini çözdüğünüzde ortaya gerçekten muazzam sonuçlar çıkabiliyor. Kadifemsi kıvamı sayesinde özellikle “kedi gözü” görünümü için ideal olan jel eyeliner dilediğiniz incelikle bir göz hattı çizgisi çekmenize olanak sağlıyor.

Likit eyeliner: Likit eyeliner ise genelde güzellik dünyasında en sık tercih edilen çeşit oluyor. Çoğu zaman kendiliğinden fırçalı, mini tüplerde satılan bu likit eyeliner, özellikle makyaj ile yeni yeni haşır neşir olmaya başlayan, “Eyeliner nasıl sürülür?” sorusunun cevabını arayan hanımlar için ideal bir seçim.

Kalem eyeliner: Çoğunlukla keçe uçlu kalemleri andıran bu eyeliner aslında ergonomik açıdan büyük kolaylık sağlayan bir model. Kalem eyeliner sürmek, aslında deftere yazı yazmak kadar kolay ve natürel bir süreç Ancak likit ya da jel eyeliner kadar koyu kıvamlı olmadığı için kalem eyeliner kullanırken aralarda oluşan boşlukları doldurmak zamanınızı alacaktır. Eğer buğulu göz makyajı efekti yaratmak istiyorsanız eyeliner seçiminde birinci tercihiniz bu kalemler olmalı.

Eyeliner Sürerken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Eyeliner sürdüğünüz esnada önünüzde ya da yanınızda dirseklerinizi dinlendirebileceğiniz bir alanınız olduğuna emin olun. Bu şekilde hem dilediğiniz zaman kolunuzu dinlendirebilir, hem de gereksiz titremeleri önleyerek ellerinizin daha stabil durmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın, kusursuz eyeliner sürme tekniğinin bir numaralı düşmanı titreyen ellerdir. Eğer bir makyaj masanız varsa eyelinerı mutlaka onun üzerinde sürün.
  • Büyük boy aynası kullanmak yerine yuvarlak makyaj aynalarından kullanın, hatta mümkünse aynanın büyüteçli tarafına bakarak eyeliner sürme işlemini gerçekleştirin. En ince detayları ve kıvrımları görmek çok daha düzgün hatlı ve hatasız bir eyeliner çizgisi ortaya çıkartmanıza vesile olacaktır.
  • Eyeliner uygularken her daim aşağıya bakın. Gözlerinizi aşağıya doğru eğdiğiniz zaman göz kapağınızın en net ve en gergin halini elde etmiş olacaksınız, bu da sürme işleminizi kolaylaştıracaktır.
  • Bununla birlikte eyeliner sürerken en sık düşülen hata eyeliner kanadını uzatırken göz kapağına gerdirmektir. Eğer göz kapağınızı gerdirerek eyeliner ucunu uzatmaya kalkarsanız gözünüz eski formunu aldığında eyelinerınız dağılır ve ortaya çirkin bir görüntü çıkar.
  • Bunun yerine kanadı uzatmak için göz kapağı kenarınıza 45 derecelik açı ile şeffaf bant yapıştırabilir ve onun hattını takip ederek sivri bir eyeliner ucu elde edebilirsiniz.
  • Maskarayı daima eyelinerdan sonra, göz farını ise daima eyelinerdan önce uygulamanız gerek.
  • Eyeliner sürerken dikkat etmeniz gereken şeyler bir yana; bir de eyeliner sürdükten sonra kıyafet kombinlerinizde dikkat etmeniz gereken püf noktalar da yok değil. İstediğiniz kadar kusursuz bir eyeliner çizgisi çekin; eğer bu ağır makyajı eşofman ve sweatshirt ile kombinlerseniz şık yerine komik görünmekten kaçamazsınız. Eyeliner sürdüğünüzde bunu kaldıracak bir kombine sahip olduğunuza emin olun.
  • Uzun süre kullanılmayan eyelinerlar bazı durumlarda kuruyabilir ve bitmiş havası verebilir. Bu gibi durumlarda bir su bardağının yarısı sıcak su ile doldurun ve eyeliner şişesini bardağın içinde 15 dakika kadar bekletin. Bu işlem tüpün içinde kuruyan eyeliner sıvısının çözülmesine ve tekrar akışkan bir kvam almasına yardımcı olacaktır.

Dört dörtlük bir şekilde eyeliner sürmeyi öğrendik, şimdi sıra de sıra kırmızı ruj sürme rehberinde!

Önceki YazıSonraki Yazı