Sıcak Günlerde Makyaj Nasıl Yapılmalı?

Yaz Makyajı

Yaz sıcaklarında makyaj yapmak ne kadar zor değil mi? Uzun uğraşlarla yaptığımız makyajın kısa sürede terleyerek bozulması, akması yazın makyaj yapmanın en zor yanlarından biri. Sizler için hazırladığımız tüyolar sayesinde hem hafif ve doğal bir yaz makyajı yapmak hem de güzelliğimizi korumanız mümkün. Haydi buyurun!

Sıcak Havalarda Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Kullanılacak Ürünlerin Kalitesi

Kaliteli Ürün

Kullanacağınız makyaj ürünlerinin kalitesi aslında her zaman için önemlidir. Ancak güneşe maruz kaldığınız günlerde bu konuda biraz daha titiz davranmanız gerekir. Yaz makyajı yaparken öncelikle güneşten koruyucu kremler kullanmaya özen gösterin. Özellikle hassas ciltler için bu oldukça önemli bir konudur. Kullanacağınız güneş ürünlerinin kalitesi de en az makyaj ürünlerinin kalitesi kadar önemli bir konudur.

2. Antialerjik Ürünlerin Önemi

Antialerjik

Antialerjik ürünler tercih etmek aslında pek çoğumuzun gözden kaçırdığı bir özellik. Antialerjik ürünü tespit etmek için, kozmetik ürün satın alırken ürünün bir miktarını bileğinize sürün ve bir süre bekleyerek vücudunuza alerjik bir etkisi olup olmadığını tespit edin. Alerjiniz olan bir ürünü bir de yoğun güneş ışınları altında kullandığınızda hiç de istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

3. Suya Dayanıklı Makyaj Malzemeleri 

Suya Dayanıklı

Çok fazla terlediğimiz sıcak yaz aylarında, makyajınızın akmaması için suya dayanıklı makyaj malzemeleri kullanmalısınız. Ürün paketlerinde “waterproof” ibaresini ararsanız yaz makyajı konusundaki sıkıntılarınızı büyük ölçüde çözmüş olursunuz.

4. Makyaj Bazı Atlanmamalı

Makyaj Bazı

Yaz makyajı konusunda en çok şikayet edilen durum, makyajın kalıcılığının az olmasıdır. Terleme ve yağlanmaya karşı bir makyaj bazı kullanmanız, makyajınızın terleyerek akmasını önemli ölçüde etkiler. Bu yüzden hem günlük hem de özel davete katılacağınız bir yaz makyajında cildinize makyaj bazı uygulamayı ihmal etmemelisiniz.

5. Fondöten Kullanımını Azaltmalı

Fondöten Azaltın

Yaz makyajında mecbur kalmadıkça fondöten kullanımına yer vermeyin. Eğer özel bir gün için kullanmak isterseniz de silikon bazlı, hafif formüllü fondötenler tercih edebilirsiniz. Daha da kalıcı bir yaz makyajı için ise uzun süre dayanıklı ve pudralı fondötenler kullanabilirsiniz.

6. Fondötene Alternatif Diğer Ürünlere Yönelmeli

Alternatif

Hem güneşten korunup hem de hafif ürünlerle rahat hissedeceğiniz bir yaz makyajı yapmak istiyorsanız son yılların trendi olan renkli nemlendiriciler, BB krem veya CC krem kullanabilirsiniz. Bunların fonfötenler kadar yoğun kapatıcılığı olmasa da hem cildinizin nefes almasını sağlar hem de renk eşitliği konusunda yardımcı olur.

7. Yaz Renklerini Göz Ardı Etmemeli

Yaz Renkleri

Yıl boyunca kullandığımız koyu renk rujların, buğulu göz makyajı yapmak için kullanılan koyu renk farların yerini, yaz makyajı ile birlikte açık ve daha doğal renk rujlar, hafif parıltılı, açık renk farlar almaya başlıyor. Yaz döneminin rengini ve eğlencesini kozmetik ürünlerinize de yansıtmayı ihmal etmeyin. Ayrıca far tercihinizi toz yerine krem farlardan yana yaparsanız, göz kapağında birikme yapmayacağından makyajınızda daha mükemmel bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

8. Pudra Tercihi Transparanlardan Yana Olmalı

Pudra

Yaz makyajınızı sabitlemek için renkli pudralar yerine transparan pudralar tercih ederseniz makyajınızda daha iyi ve daha doğal sabitleme yapabilirsiniz. Yaz makyajı açısından en önemli husus doğal bir görünüm sağlamak olduğundan ince yapılı ürünler kullanmaya dikkat edin. Transparan pudralar, renkli pudralara oranlara daha ince bir yapıya sahiptir.

9. Bronz Görünüm Tüyoları

Bronz

Yaz makyajının olmazsa olmazı bronz görünümü, bronz allıklar ve bronz pudralar ile sağlayabilirsiniz. Bu ürünleri kullanırken dozunu kaçırmamak gerekir. Yaz makyajı yaparken yüz ile vücut arasında renk farkı olmasını engellemek için vücudun görünen yerlerine de bronzlaştırıcı pudrayı hafifçe dokundurmak daha mükemmel bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır.

10. Diğer Makyaj Ürünlerinin Kullanımı

Rimel, Eyeliner

Makyajın vazgeçilmez parçası, gözleri ortaya çıkartan rimeller, göz kalemleri ve eyeliner’lar yaz makyajında da önemini koruyor. Yazın şikayet ettiğimiz bir durum olan rimel, eyeliner ve kalemlerin göz kapağına bulaşmasını engellemek için suya dayanıklı ürünler kullanabilirsiniz. Yine bunları seçerken de üzerinde waterproof ifadesinin bulunmasına dikkat etmelisiniz.

11. Nemlendiricisiz Asla!

Nemlendirici

Nemlendiriciler yaz kış sağlıklı ve canlı bir görünüm için olmazsa olmazlardan. Üstelik yalnızca ellerinizi ve yüzünüzü değil vücudunuzu da nemlendirmelisiniz. Özellikle yaz aylarında meyve kokulu vücut nemlendiricileriyle yaz makyajınıza son noktayı koyabilir, mükemmel görünümünüzü uyumlu yaz kokunuzla bütünleştirebilirsiniz. Kırmızı meyveler, hindistan cevizi, kavun ya da kivi özlü vücut nemlendiricileriyle yaz gibi kokabilirsiniz.

Kusursuz görünmek için makyaj malzemeleri kadar makyaj fırçalarının önemi de büyük. Makyaj fırçaları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı