Kedi Kumu ile İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey

Kedi Kumu

Evdeki minik dostunuz kediler için sahip olmanız gereken bazı kedi bakım ürünleri bulunmaktadır. Kedi kumu da bu ürünlerin başında gelmektedir. Pek çok pet markasının kedi kumu olduğunu düşünecek olursak ilk kez kedi sahibi olanlar için kedi kumu seçmek hayli zor bir süreçtir, diyebiliriz. “Doğru kedi kumu nasıl olmalıdır, iyi bir kedi kumunun özellikleri nelerdir, kedi kumu ne işe yarar?” gibi soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kedi Kumu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kedi kumları genellikle bentonit, sepiolite ve diatomit madenlerinden üretilen kedi ürünleridir. Kedi kumu minik dostunuzun tuvalet ihtiyacını hijyenik bir ortamda güvenle gerçekleştirebilmesi için sahip olmanız gereken bir üründür. Kedilerin tuvalet alışkanlığı kazanması ve daha hijyenik bir ortam için son derece gerekli olan kedi kumu farklı markalar tarafından farklı özelliklerde üretilmektedir. İlk kez 1940’lı yıllarda emici kil kullanımıyla yaygınlaşan kedi kumu günümüzde kedi olan her evde bulunması gereken bir ürün haline gelmiştir. Peki doğru kedi kumu nasıl seçilir?

Kedi Kumu Nasıl Olmalıdır?

Kedi Kumu Nasıl Olmalı?

Kedi kumu nasıl olmalıdır?”sorusu özellikle ilk defa kedi bakacak insanların en çok merak ettiği sorulardan biridir. Eğer siz de ilk kez kedi kumu alacaksanız ya da kullandığınız kedi kumundan memnun değilseniz ve yeni bir kedi kumu arayışındaysanız doğru kedi kumu seçimi için şu kriterlere dikkat etmelisiniz:

  • İyi bir kedi kumu topaklanmalıdır: Unutmayın iyi topaklanan bir kedi kumunun temizliği çok daha kolaydır. Günde en az bir kere idrar/kaka temizliği yapacağınızı düşünürsek temizliğin kolay olması son derece önemli bir konudur.
  • Kedi kumu antibakteriyel olmalıdır: Alacağınız kedi kumu kesinlikle antibakteriyel olmalıdır. Antibakteriyel kedi kumları zararlı bakterileri yok ettiğinden hijyeni uzun süre muhafaza edebilmenize olanak sağlar.
  • İyi bir kedi kumu suyu iyi emmelidir: En az topaklanma kadar önemli bir diğer husus da kedi kumunun suyu iyi emmesidir. Kedi kumu suyu iyi emerse hem kedinizi rahatsız etmez hem de etrafa kötü koku yayılmamış olur. Ayrıca daha sonra kürekle temizlemek çok daha kolay olur.
  • İyi bir kedi kumu toz çıkarmaz: Toz konusu da hem kedinizin sağlığı hem de hijyen açısından son derece önemli bir konudur. Zira toz nefes yoluyla minik dostunuzun ciğerlerine kadar nüfuz edebilir. Ayrıca eğer kedi kumu mama ve su kabına yakınsa toz onların içine de girebilir. Bu nedenle alacağınız kedi kumunun tozlu bir yapıda olmamasına dikkat etmeniz gerekir.
  • Kedi kumu doğal olmalıdır: Kedi kumu alırken doğal olmasına yani içinde hiçbir kimyasal madde bulundurmamasına da dikkat etmenizi öneririz. Çünkü minik dostunuzun kendini temizlerken bu kimyasalları vücuduna alabilir. Bu da istenmeyen hastalıklara yol açabilir.
  • Kedi kumu ne çok ince ne çok kalın olmalıdır: İyi bir kedi kumu ne çok ince ne de çok kalın olmalıdır. Çünkü ince taneli kumlar idrar kesesine, solunum yollarına ve hatta minik dostunuzun gözlerine zarar verebilir. Çok kalın ve büyük taneli kumlar ise eşinmesini engellemenin yanı sıra patilerine de zarar verebilir. Ayrıca çok kalın taneli kumlar tam anlamıyla idrar ve kakayı topaklayarak ememez. Bu yüzden orta kalınlıkta kedi kumu seçmeye özen göstermelisiniz.
  • İyi bir kedi kumu kokuyu hapseder: Kedi kumunun kokuyu hapsetme özelliği de oldukça büyük önem taşır.
  • Sivri yapıda olmamalıdır: Son olarak doğru bir kedi kumu seçmek istiyorsanız kedi kumunun sivri yapıda olmamasına da dikkat etmeniz gerekir. Köşeli ve sert yapıdaki kedi kumları özellikle yavru kedilerin patilerinin zarar görmesine neden olmaktadır.

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Yine kedi bakmaya yeni başlayanların en çok merak ettiği konulardan biri de kedi kumu temizlemedir. Kedi kumu temizliği, doğru bir kedi kumu seçildiğinde aslında son derece kolaydır. Topaklaşan ve suyu iyi emen kedi kumlarını basit bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kedi kumu temizliği için ihtiyacınız olan tek şey minik bir kedi kumu küreğidir. Kedi kumu küreği ile topaklaşan kumu kolayca alabilirsiniz. Temizlik sırasında dilerseniz eldiven kullanabilirsiniz. Kumu temizlediğinizde eğer kum azalırsa yeni kum eklemeniz gerekecektir. Kedi tuvalatinin temizliğini ise ayda bir düzenli olarak gerçekleştirebilirsiniz. Kedi kumu kabında yer alan kumu tamamen boşaltarak kabı güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra tekrar kum ile doldurabilir ve kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz kedi tuvaleti yıkama sıklığını azaltmak için bu tuvaletler için özel olarak üretilmiş olan ipli poşetlerden kullanabilirsiniz. Bu poşetlerin kullanımı da son derece basittir. Poşeti kum kabına geçirin ve ardından kum 6-7 cm yüksekliğe ulaşana kadar kaba doldurun.

Patico Kedi Kumu

Patico bentonit kedi kumu, n11.com’un da önerdiği bir kedi kumudur. Çok iyi topaklanan bu kedi kumu %99 tozdan arındırılmıştır. Bu yüzden minik dostunuzun sağlığı için bu anlamda bir tehdit barındırmaz. %100 doğal çevre ürünü olan Patico kedi kumu içerisinde hiçbir kimyasal içermez. Süper topaklanma özelliği ve toz yapmaması sayesinde temizliği son derece kolay olan Patico kedi kumu aynı zamanda kabı daima kuru ve temiz tutar. Ayrıca ekonomik tüketim sağlayan bu kedi kumunu minik dostunuz da siz de çok seveceksiniz. Patico kedi kumuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yavru kedi bakımında ihtiyacınız olabilecek ürünleri görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı