Hanedan Çeşme: Leziz Bir Kahvaltı Durağı

Hanedan Çeşme

İzmir Çeşme Otoyolu’nun Zeytinler çıkışında bulunan Hanedan Restaurant Çeşme bilenin gittiği, yıllarca vazgeçemediği mütevazı bir kahvaltı durağı. Aslında burada sadece kahvaltı yok ancak yıllar itibariyle kahvaltısı ile ünlenmiş. İzmirliler için Çeşme yoluna giderken uğranan kahvaltıcı, benim kelimelerimle ise “paçanga böreğini yeniden icat eden mekân”. Uzunkuyu Mahallesi sınırları içinde yer alan Hanedan Çeşme oldukça sade, abartısız ve gösterişsiz bir köy restoranı. Masalarında her daim beyaz örtüler serili. Taş duvarlar ve yüksek tavanlı ahşap çatısı altında, geniş bir oturma alanı var. Kışın giderseniz hafta sonu kahvaltınıza ayrıca keyif katmak için şömine önlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca geniş de bir bahçesi var. Burası yaz, kış, bahar her ay güzel! Özellikle hafta sonları sabah saatlerinde yer bulmanın zor olduğu mekân ne kadar kalabalık olsa da geniş olduğu için sizi boğmuyor.

Hanedan Restaurant Çeşme

Mekânın kurucusu Salih Soybaş 2001 yılından beri işlettikleri restoranlarını müşterilerinin desteği ve motivasyonu ile yıllardır çizgilerini bozmadan işlettikleri için mutlu. Kendisini hafta sonları elinde adisyon defteri ile hızla mutfağa girip çıkarken ve masaları dolaşırken görebilirsiniz.

Salih Bey buralı, yani Uzunkuyu Köyü’nden. Mekân her ne kadar İzmir-Çeşme otoyolunun Zeytinler çıkışında bulunmasından ötürü Zeytinler’de yer alıyor sanılsa da aslında Zeytinler’in yan köy olduğunu ve buranın Uzunkuyu olarak geçtiğini öğreniyoruz Salih Bey’den. Burada sadece kahvaltı yok, hatta Hanedan aslında etçi olarak açılmış. Salih Bey’in babası kasap, kendisi de yıllarca kasaplık yapmış. Etin en güzel yerlerini kendisi seçiyor. “Ben hiçbir işte iddialı değilim ama et konusunda kendime çok güveniyorum, müşterilerimden de hep bu şekilde geri dönüş aliyorum” diyor.

Hanedan Çeşme Menü

Kahvaltı menüsü tercih ettiğiniz kişi sayısına göre serpme olarak sunuluyor. Sirkülasyonu fazlasıyla yüksek ve köy içindeki bir kahvaltı restoranından bekleneceği üzere tüm ürünler taze ve lezzetli. Peynir çeşitleri, domates, salatalık, bal, kaymak, zeytin gibi klasik kahvaltılıklar bile fazlasıyla kaliteli. Menemen ve yumurta seçeneklerinin yanı sıra burada esas öne çıkan iki lezzet var ki tekrar tekrar gelmenize neden oluyor: paçanga böreği ve çi börek!

Konusu açılınca meşhur paçanga böreğinin sırrını sormadan geçmedim tabi ki. Mekânın açıldığı günden beri menüde olan paçanga böreğini yapan tek bir kişi olmadığını, mutfaktaki herkesin yapabildiğini öğreniyoruz. Sırrının ise tamamen içindeki malzemelerin kalitesinde olduğunu söylüyor. Başka yediğimiz paçanga böreklerinde börek gibi kapalı ürünlere iyi mamul koymayabildiklerini söylüyor Salih Bey. Fakat onlar örneğin düz pastırma koymak yerine sıfır bonfileden veya antrikottan yapılan pastırma koyduklarını belirtiyorlar. Paçanga böreğinin içine konulan domatesin çekirdeği ayıklanıyor, çünkü çekirdekleriyle konulursa sulanacağı için yine bu lezzeti yakalayamayacaklarını söylüyor. Biberin de aynı şekilde tohumları ayıklanıyor.

Çeşme Hanedan Kahvaltı Salonu

Artık marketlerde bile iyisini bulmanın çok zor olduğu kaşar peynirinin de en iyisi kullanıyorlar. İyi malzeme konulunca işte böyle farklı ve bu satırları yazdıran bir yemek ortaya çıkıyor. Dışarda yediğim birçok paçanga böreğine göre boyut olarak da oldukça bonkör, büyük bir börek. Çiğ börek de en az paçanga kadar güzel. İlk olarak Salih Bey’in annesi yapıp başlatmış, şu an eşi yapmaya devam ediyor.

Hanedan Çeşme Kahvaltı

Aile lokantası olarak işletilen Hanedan Çeşme Salih Bey’in, eşi, oğlu, gelini ve yeğenlerinin çalıştığı bir mekan. Evleri de restoranın biraz ilerisinde bulunuyor. Sabah 8.30’dan akşam 11, 12’ye kadar açıklar. Müşteriye hoş geldin demek çok kolay ama ne zaman kalkacaksın diye sorulmaz. Müşterimizin keyfi bitince biz ancak dükkânımızı kapatır ve eve döneriz diyor.

Yazın ve kışın hafta sonları çok hareketliler. Cumartesi ve Pazar’ın birbirinden farkı yok. Yalnızca kışın hafta içleri yaza göre daha hafif geçiyor.

Yemeğiniz bittiğinde otoparktan çıkmadan önce mekânın önündeki yerli satıcılara da göz atabilirsiniz. Köylüden sofranıza çok güzel mamuller sergileniyor.

Adres: Uzunkuyu Mahallesi, Eski Çeşme Yolu 5. Km., 35430 Urla, İzmir

Telefon: 0232 762 60 68

Çeşme’de harika bir otel. Amare Çeşme Otel hakkında bilmeniz gerekenler burada!

Önceki YazıSonraki Yazı