Moto Z3 Play Ürün İncelemesi

Moto Z3 Play
8.1 / 10
Artılar Şık tasarım, fiyatına göre yüksek performans, kullanışlı ve orijinal Moto Modlar Eksiler Hayal kırıklığı yaratan batarya ömrü, ekran parlaklığındaki eksikler Özet Çılgın Moto Modları ve şık, ince tasarımı ile Motorola Z serisinin şimdiye kadarki en iyi cihazı olsa da yeni Moto Z3 Play, üst seviye bir oyun oynayan akıllı telefon piyasası ile yarışabilecek niteliklere sahip olup olmadığı konusunda kafalarda soru işaretleri oluşturuyor.

Modüler tasarım geri döndü: Motorola, Moto Z serisinin modüler ve fonksiyonel tasarımına sadık kalarak Moto Z3 Play‘i yakında piyasaya sürmeyi planlıyor. Yeni işlemcisi ve çift kamera özelliği sayesinde Z serisinin bu yeni jenerasyon modeli üzerinde beklentiler oldukça yüksek. Bu beklentilerin karşılanıp karşılanmayacağına ise hazırladığımız değerlendirmeyi okuduktan sonra siz karar verin.

Moto Z3 Play Özellikleri Neler?

Her şeyden önce ince ve zarif yapısı ile dikkatleri üzerine toplamayı başaran Moto Z3 Play, modern bir 2:1 ekran ve dar çerçeveler ile tamamlanan bir tasarıma sahip. Cihazın parmak izi sensörü yan tarafa kaydırılmış; bununla birlikte akıllı telefona yeni fonksiyonlar kazandırmak için dış cephesine farklı Moto Mod’lar da eklenebiliyor. Telefona kazandırabileceğiniz bu yeni özellikler arasında daha iyi bir fotoğraf makinesi modulü, daha güçlü bir hoparlör ya da daha yüksek performans gösteren bir batarya gibi fonksiyonlar var. Söz konusu bu değiştirilebilir ve eklenebilir “modlar” olduğu zaman Moto Z3 Play’in hakkını vermek lazım: Şu anda piyasada başka hiçbir akıllı telefonda böyle bir özellik olmadığını biliyoruz.

Moto Z3 Play

Teknik Özellikler

Motorola‘nın yeni orta-seviye cihazının teknik özelliklerine yakından bakacak olursak beklentileri fazlasıyla karşıladığını söylemek mümkün oluyor:

İşlemci: Qualcomm Snapdragon 636
Grafik adaptörü: Qualcomm Adreno 509
Hafıza: 4096 MB
Ekran: 6 inç 2:1, 2160×1080 piksel 402 PPI, AMOLED & parlak ekran
Depolama alanı: 64 GB UFS 2.0 Flash, 46.5 GB boş
Ağırlık: 156 gr.

Tasarım

Moto Z3 Play göze hitap etme konusunda beklentileri aşan bir tasarıma sahip desek, abartmış olmayız. Bundan önceki Motorola Z serilerinin çerçeveleri fazlasıyla büyük, iskeletleri ise oldukça hantaldı. Z3 Play bu tabuları yıkarak daha ferah ve modern bir tasarım ile piyasada kendisine yer bulmayı hedefleyecek. Tepeden tırnağa genişlemiş bir AMOLED ekran sayesinde rakiplerinin ekran standartlarına sonunda yetişebilen Motorola, bu cihazda metal ve cam materyal kullanmış. Söz konusu cihazın rengi olduğu zaman ise koyu bir indigo mavisi ile karşılaşıyoruz; siyah, gri ve beyaz akıllı telefonların ağırlıklı olduğu telefon piyasasında böylesine orijinal bir renk görmek insanın içini açıyor.

Moto Z3 Play

Batarya Ömrü

Yapılan ürün değerlendirmelerinde Moto Z3 Play’in diğer Moto Z Play cihazları ile kıyasla batarya ömrü konusunda boyunun maalesef yetişmediği vurgulanıyor. Bununla birlikte herhangi bir Moto Mod eklentisi olmadan 4+ saat aralıksız kullanımda cihazın yüzde 30’un üzerinde bir şarj oranı ile günü bitirdiğini de belirtmekte fayda var. Cihazın aynı zamanda TurboPower şarj etme özelliği de mevcut; bu özellik sayesinde telefonu standart sürelere oranla çok daha kısa bir sürede şarj etmeniz mümkün oluyor. Tabii değerlendirmelerde olduğu gibi batarya ömrü konusunda hayal kırıklığı yaşayan kullanıcılar, batarya geliştirici bir Moto Mod eklentisi seçerek şarj sorununu kökten çözebilirler.

Yazılım

Tıpkı orijinal Moto X’te olduğu gibi Motorola, Moto Z3 Play cihazında da Android’i en saf ve temiz hali ile kullanıcıları ile buluşturmuş. Bu sayede Motorola’nın kendine has özellikleri ile birlikte Google’ın kendi Pixel telefonlarına sağladığı profesyonellikte bir Android işletim sistemi deneyimine sahip olmanız mümkün oluyor. Android 8.1 versiyonunu kullanan Moto Z3 Play, sorunsuz ve hızlı bir kullanıcı deneyimi sağlamayı amaçlıyor.

Elbette Android 8.1’in yanında Motorola’nın kendine özgü Moto uygulamalarının da kullanıcı deneyimine sağladığı olumlu katkılar yadsınamaz. Ekran özelliklerini dilediğiniz gibi kişiselleştirebileceğiniz Moto Display, size özel ses komutları tanımlayabileceğiniz Moto Voice ve cihazın donanımsal özelliklerini fonksiyonel bir biçimde kontrol edebileceğiniz Moto Actions, Motorola’nın benzersiz uygulamalarından sadece birkaç tanesi. “Hello Moto!” demeye hazır mısınız?

Moto Z3 Play

Ekran

Moto Z3 Play ekranı oldukça sağlam ve güçlü bir ekran olarak karşımıza çıkıyor. Full HD AMOLED ekranı ile 1080p çözünürlük sunan Z3 Play, Moto Display özellikleri ile birebir uyuştuğu gibi HTC U12+’ın aşırıya kaçan parlak ekranı ile kıyasla eleştirmenlerden artı puan topluyor. Standart ve Parlak olmak üzere iki farklı ekran parlaklığı modu sunan Motorola, Moto Z3 Play ekranı ile sıcaktan soğuğua bir ekran kişiselleştirme olanağı sunuyor.

Söz konusu ekranın en düşük parlaklık seviyesi olduğu zaman ise cihazın ufak da olsa hayal kırıklığı yarattığını belirtmekte fayda var. Parlaklık seviyesi en düşük modda iken bile karanlık ortamlarda yeteri kadar kısılmayan ekran, markanın cihaz üzerinde geliştirmeyi göz önünde bulundurması gereken özellikler arasında.

Kamera

Moto Z3 Play

Moto Z3 Play’in arka tarafında biri 12 MP ve f/1.7, diğeri 5 MP ve f/2.2 olmak üzere ikili bir kamerası var. Cihazın kamerasının diğer Motorola akıllı telefonlarındaki kameralar gibi ortalama bir performans gösterdiğini söylemek yanlış olmaz. Çekmek istediğiniz obje her ne olursa olsun, hızlıca odaklandığını ve çekimi seri bir şekilde gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte mükemmel olmaktan uzak bir ışıklandırma söz konusu olduğunda elde ettiğiniz fotoğraf niteliklerinde hayal kırıklığı yaşamanız mümkün. Kameranın özellikle detay ve keskinlik konusunda fazlasıyla geliştirilmesi gerekiyor.

Moto Z3 Play Fiyatları Ne Civarda Olacak?

Moto Z3 Play’in Türkiye’de henüz ne zaman piyasaya sürüleceği ile ilgili net bir bilgi yok; dolayısıyla Türkiye özelindeki fiyatları konusunda da herhangi bir yorum yapmak şu an için mümkün değil. Diğer yandan cihaz, ABD’de Temmuz ayı itibariyle 499 dolarlık fiyatı ile ön siparişe açılmış görünüyor. Cihazın Türkiye’de ne zaman satışa çıkacağı ve piyasa fiyatının ne olacağı hala merak konusu.

Moto Z3 Play

LG’nin yeni incisi G7 ThinQ ile tanışın!

Önceki YazıSonraki Yazı