Sirkeci’de Ne Yenir?

Sirkecide Ne Yenir?

İstanbul’un kalbi Tarihi Yarımada; keşfetmekle bitiremediğim, gitmeyince eksik hissettiğim, defalarca aynı sokaklarında gezdiğim, gezdikçe farklı hissettiğim, İstanbul’a dokunduğumu hissettiğim yer. Aynı zamanda İstanbul’un tadına da vardığım yer! Tarihi eserleri ve müzeleriyle ruhumuzu doyuran muhit, müzelik restoranlarıyla ve mekânlarıyla da karnımızı doyuruyor. Bu yazımda yalnızca Tarihi Yarımada’nın en kalabalık olduğu, Eminönü bölgesinin Sirkeci kısmında yer alan mekânları paylaşıyorum. Sirkeci’de ne yenir diye merak ediyorsanız bu yazı ile merakınızı giderebilirsiniz. İşte hızlı ve yoğun bir Sirkeci turu için durakların listesi:

1. Sirkeci’de Ne Yenir? Can Oba

Sirkeci’de ne yenir denince ilk akla gelen yerlerden biri Can Oba oluyor. Hoca Paşa’nın en sürpriz mekânı hiç şüphesiz Can Oba. Dünyanın farklı yerlerinde Michelin yıldızlı restoranlarda çalıştıktan sonra İstanbul’a geri dönen Can Bey, Sirkeci ziyaretçilerine “fine dining” deneyimini mütevazı lokantasında yaşatıyor. Lezzetler günlük veya haftalık olarak değişebiliyor. Can Bey çoğunlukla misafirlerine menüsünü bizzat açıklayarak önerilerde bulunuyor. Kestane çorbasından fırında ördeğe, ahtapottan içi doldurulmuş elma tatlısına kadar sıra dışı ve Sirkeci’den beklemediğiniz lezzetleri bulabilirsiniz.

Adres: Hoca Paşa Mahallesi, No: 34112, Hoca Paşa Hamamı Şok. No: 10, 34110 Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 522 12 15

2. Meşhur Filibe Köftecisi

Sirkeci'de Ne Yenir Filibe Köftecisi

Kökleri Bulgaristan’ın Filibe şehrine dayanan bu aile işletmesi 1893 senesinden beri varlığı sürdürüyor. Önceleri Cağaloğlu yokuşunda bulunan mekan ilk lokasyonundan ayrılmak zorunda kalınca gastronomi merkezi Hoca Paşa’ya taşınmış. Asırlık köftenin mekânı değişse de damaklarda bıraktığı lezzet değişmiyor ve her geçen gün müdavimlerine yenilerini ekliyor.

Adres: Hoca Paşa Mahallesi, Hoca Paşa Sok. No: 3, 34112 Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 519 39 76

3. Şehzade Cağ Kebap

İstanbul’un en mütevazı gastronomi merkezi tarihi Hoca Paşa Meydanı’nın göz bebeği Şehzade Cağ Kebap’ı Sirkeci turunuza mutlaka dahil edin. Halk arasında yatık döner olarak da bilinen, ancak dönere göre daha parça etli olan ve kalın kesilen Erzurum’un meşhur cağ kebabına burada yediğinizde bir daha âşık olacaksınız. Biraz da kanlı ve sulusunun makbul olduğu kebabı fazlasıyla lezzetli yapıyorlar. Mekan ufak, dışarıda masa ve sandalyeler mevcut. Sirkülasyon yüksek. Siz durdurmadıkça şişler gelmeye devam ediyor!

Adres: Hoca Paşa Mahallesi, Hoca Paşa Sokak No: 6 D: 4, 34110 Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 520 33 61

4. Ali Muhiddin Hacı Bekir Lokumları

Sirkeci'de Ne Yenir Ali Muhiddin

1777 senesinden beri hizmet veren Hacı Bekir, Türkiye’de lokumun sayılı markaları arasında yer alıyor. Sirkeci’ye gelip lezzet turuna çıkmışken birkaç paket eve almak veya atıştırmalık olarak yol üzeri damağınızı şenlendirmek isterseniz tarihi dükkânı mutlaka ziyaret edin. Kaymaklı lokum, cevizli lokum ve tabi ki Antep fıstıklı çifte kavrulmuş vazgeçilmezler arasında!

Adres: Hamidiye Cad. No: 83, 34110 Eminönü, İstanbul

5. Zümrüt Büfe Döner

Belki de Sirkeci’nin en kalabalık, en cümbüş bölgesi Tahtakale Çarşısı’nın ortasında yer alan Zümrüt Büfe gizli bir hazine. Tam olarak hızlı ye – çık, büfe döneri örneği. Mermer tezgâhı ve aynalı duvarlarıyla nostaljik bir mekan. Tahtakale’de işiniz yoksa bile bu döner için kalabalığa girmeye değer! Yanında taze sıkılmış meyve suyunuzu da içmeyi ihmal etmeyin!

Adres: Rüstem Paşa Mah. Sabuncu Han Cad. No: 12, Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 522 89 79

6. Virginia Angus Burger

Böyle bir yerde, böyle bir mekan olur mu dedirten türden Virginia Angus! Tahtakale’de Uzun Çarşı Caddesi’nde yokuş üzerinde yer alıyor. Kendi etlerini yetiştirerek ise başlayan girişim kısa zamanda İstanbullular tarafından da çok beğenildi ve Nişantaşı, Ataşehir şubelerini açtı. Angus eti kullanılarak hazırlanan burgerler enfes. Bildiğimiz dana etinden farklı olarak Angus eti mermersi yağ dokusuna sahip, yani yağ tın içinde daha homojen olarak dağılıyor. Bu da etin daha lezzetli olmasını sağlıyor!

Adres: Tahtakale Mahallesi, Uzun Çarşı Cd. No: 136, 34116 Mercan, Eminönü, Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 528 38 08

7. Hafız Mustafa

Sirkeci'de Ne Yenir Hafız Mustafa

Sirkeci’de yürürken rengarenk lokum ve tatlılarıyla size içine çeken bir vitrin gördüğünüzde başınızı yukarı kaldırın, Hafız Mustafa tabelasını göreceksiniz! Çeşit çeşit aromalı pudingleri, keşkül, aşure gibi birbirinden lezzetli sütlü tatlıları, lokumu ve dağ gibi yığılı göz alıcı burma kadayıfıyla tatlı sevenler için olmazsa olmaz bir lezzet durağı!

Adres: Hobyar Mahallesi, Hamidiye Cd. No: 84, 34112 Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 512 36 10

8. Orient Ekspres Restoran

Sirkeci’de ne yenir sorusuna son durak olarak da Orient Ekspres Restoran‘ı önerebiliriz. 1890 yılında faaliyete giren Sirkeci Garı’nın tarihi restoranına lezzet için olmasa bile gezmek için uğramalısınız. Renkli camları, tarih kokan duvarlarıyla dünyaca meşhur “Orient Ekspress”in son durağı olan garın aynı isimli restoranında bir kahvenin tadını çıkarın!

Adres: Hoca Paşa Mahallesi, İstasyon Arkası Şok. No: 2, 34110 Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 522 22 80

Yolunuz Sirkeci’den Beyazıt’a da düşerse Erenler Çay Bahçesi‘nde bir çay molası vermeyi ihmal etmeyin deriz.

Önceki YazıSonraki Yazı