Kahve Makinesi Çeşitleri

Kahve Makinesi

Kahve makineleri üçüncü nesil kahve dükkanlarıyla birlikte çok daha fazla adından söz ettirir oldu. Ofislerde zaten yıllardır kullanılan kahve makineleri, evlere de daha sık uğramaya başladı. Kahveye ilgiliyseniz ama konu kafanızı karıştırıyorsa kahve makinesi çeşitleri ve kullanımları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

1. Filtre Kahve Makineleri

Filtre Kahve Makinesi

Filtre kahve makineleri farklı bardak hacimlerine sahiptir ve kullanımları oldukça kolaydır. O yüzden ofislerde ve evlerde en çok kullanılan çeşitlerdendir. Damlamalı filtre kahve makineleri olarak da anılırlar. Filtreleri sabit de olabilir, değiştirilebilir kağıttan da. (Değiştirilebilir kahve makinesi filtresi daha hijyeniktir.) Su, öğütülmüş kahve bulunan bir sepetten geçerek bir bardağa veya karafa damlar. Suyu önceden kaynatmak gerekmez. Kahve kaynadıktan sonra makinenin içinde bir süre sıcak kalır.

2. Vakum Kahve Makineleri

Vakumlu Kahve Makineleri

Vakum kahve makinesi çeşitleri size kimyasal bir deney yapıyormuşsunuz hissi verebilir çünkü tipi beher kabına benzer. İki bölmesi vardır. Birindeki buhar basıncıyla diğerindeki vakum birleşerek kahveyi demler. Bu yöntem aslında 1980’larda Berlin’de icat edildi ama Türkiye’deki üçüncü nesil kahve dükkanlarında oldukça popüler.

3. Espresso Makineleri

espresso-makinesi

Bunlar buharla çalışan ve çok sert kahveler üreten makinelerdir. Espresso kahvesi, filtre kahveden çok daha yoğundur ve cappucino veya latte için zemin oluşturur. Daha pahalı olan pompalı versiyonlarının yanı sıra daha ucuz olan ve kapsül sistemiyle çalışan espresso makineleri de yaygın olarak kullanılır.

4. Nescafe Kahve Makineleri

Nescafe Kahve Makineleri

Nescafe’nin kahve makinesi pratik kahve yapmak için en sık kullanılan modellerden. Birçok kahve ve sıcak çikolata çeşidi alabileceğiniz büyük makineler gelmesin aklınıza. Mutfak tezgahınızın üstüne rahatlıkla sığdırabileceğiniz tek bardaklık modeller günlük kahve ihtiyacınızı gayet karşılar.

5. Moka Pot

Moka Pot

Moka pot, başka bir deyişle ocak üstü kahve makinesi aslında nostaljik bir modelin yeniden popüler olmasından ibaret. Espresso makineleri yokken kullanılan bu alet üç bölümden oluşuyor. Ortadaki dar katmanda kahve bulunur. En altta, ocağa temas eden kısma su doldurulur. Su kaynadıkça kahveyi demler. En üst bölümden buhar dışarı çıkar ve kahveyi fincanlarınıza doldurabilirsiniz.

6. Manüel Kahve Makineleri

Manuel Kahve Makinesi

Pahalı dediğimiz espresso makinesi aslında bu. Kaldıraçlı espresso makinesi olarak da bilinir çünkü suyu kahveden süzmek için büyük bir sapı indirmeniz gerekir. İnsan dokunuşu gerektirdiği için kendine has hayranları var. Pompalı veya elektrikli versiyonları da mevcut. Bunda yapılan kahvenin tadının da daha iyi olduğu söyleniyor.

7. Çekirdek Kahve Makineleri

cekirdek-kahve-makinesi

Tam manasıyla bir kahve yapma deneyimi yaşamak isteyenler için bu makineler önerilir. Kullanımları da epey kolay çünkü tamamen otomatikler. Haznesine su ekliyorsunuz, ilgili kısma süt döküyorsunuz, kahve öğütücüsüne çekirdekleri döküyorsunuz ve makineyi çalıştırıyorsunuz. Birkaç dakika içinde espressonuz hazır.

8. Kapsüllü Kahve Makineleri

Kapsüllü Kahve Makinesi

Espresso maddesinde de adı geçti ama kapsüllü kahveler o kadar çeşitlendi ki ayrı bir başlığı hak ediyor. Aromatik, yoğun, yumuşak, kremalı ve kafeinsiz gibi birçok çeşidini bulabileceğiniz kapsül kahveleri sadece bu makineyle kullanabilirsiniz. O yüzden makineyi alırken bunu da göz önünde bulundurun.

9. Çiftli Kahve Makineleri

ciftli-kahve-makineleri

Bahsettiğimiz makinelerin çoğu genelde tek seferde tek kupa mantığında. (Karaflı filtre kahvelerden epey bardak çıkıyor.) Bu kahve makineleri tek seferde iki kupa kahve verdiği için aynı anda birkaç kişinin kahve içmesi gereken bir ortam için daha uygun. İşleyiş açısından standart bir kahve makinesinden farklı değil.

10. Türk Kahvesi Makineleri

Türk Kahvesi Makinesi

Aslında fincanda Türk kahvesi yapmak zor bir şey değil ama onu da otomatik hale getirmek isterseniz bu makineleri kullanabilirsiniz. Yabancılarda ibrik makineler diye de geçen bu modellere suyu ve öğütülmüş kahveyi bir arada katıp su ısıtıcılarda olduğu gibi bir süre kaynatıyorsunuz. Eskiye göre daha geliştikleri için köpüklü kahve bile yapabilirsiniz.

11. Kahve makinesi vazgeçilmezlerden: French Press

french-press

French press kahve severlerin yanlarından ayırmaması gereken bir parça. Bununla kahvenizi taze taze, gözünüzle görerek demleyebilirsiniz. Oldukça basit. Ne fiş ne elektrik, hiçbir şey lazım değil. Kahve çekirdeklerini dibine koyup üstüne sıcak su dökün. Sonra filtresini üstten bastırarak birkaç dakika bekletin. Kahveniz hazır!

Siz kahvenizi nasıl hazırlıyorsunuz? Yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Kahvenin bilinmeyen 11 faydasını görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı