Çok Sevilen 11 Türkü ve Öne Çıkan Yorumcuları

Türküler

Anadolu dediğimizde aklımıza ilk gelen şeylerden birisi de türkülerdir. Her yörenin kendine has ve zengin türküleri inanılmaz bir çeşitlilik içinde geçmişten bugüne varlıklarını sürdürüyorlar. Herkesin beğenisi farklı olsa da kimi türküler vardır ki çok geniş bir dinleyici kitlesine hitap eder. Bu yazımızda da sizin için en sevilen 11 türküyü ve bu türkülerin en beğenilen yorumlarını derlemeye çalıştık. Bakalım sizler ne düşüneceksiniz.

1. Zahit Bizi Tan Eyleme – Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu

Erkan Oğur’u ve İsmail Hakkı Demircioğlu’nu bilmeyen, duymayan yoktur diye düşünüyoruz. Pek çok türküyü onunla duyan, onunla seven hayranları olduğunu da biliyoruz. Ancak konu en sevilen türküler ve yorumları olunca sizin için en sevilen yorumlardan bir tanesini seçtik. 16. yüzyılın sonlarında veya 17. yüzyılın başlarında yazıldığı tahmin edilen bu eski nefes, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu yorumuyla bir ziyafet haline dönüşüyor.

2. Nem Kaldı – Erdal Erzincan

Türkiye’nin önemli bağlama virtüözlerinden biri olan Erdal Erzincan, pek çok türküyü kendi tarzıyla yorumlayan bir sanatçı. Ancak, Aşık Mahzuni Şerif’in bu güzide eserini bir başka güzel yorumladığını düşünüyoruz.

3. İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım – Aşık Mahzuni Şerif

Mahzuni Şerif’ten bahsetmişken, en güzel türkü yorumları listesine onun en meşhur türkülerinden birini eklemeden geçmek büyük bir hata olurdu. Yıllardır türkü severlerin dilinde olan ve bugüne kadar ondan dinlemekten büyük keyif aldığımız bu türküyü de buraya eklemiş olalım.

4. Gesi Bağları – Selda Bağcan

Halk müziğinin unutulmaz isimlerinden biri olan Selda Bağcan, bu güzel Kayseri yöresi türküsünü en iyi yorumlayan sanatçılar arasında. Buna ek olarak pek çok parçayı kendine has bir şekilde yorumlayan usta sanatçının farklı bir türkü için hazırlanmış alternatif bir yorumunu da yine internet üzerinden bulabilirsiniz.

5. Bir Ay Doğar – Cengiz Özkan

Cengiz Özkan, bu listeye bu muhteşem türküyle giriyor. Kadife gibi sesiyle dinleyenlerin kulaklarında harika tatlar bırakan bu yorumu es geçmemek gerekir.

6. Giresun’un İçinde – Ahmet Aslan

Evet, bunun biraz şaşırtıcı bir madde olduğunu kabul edebiliriz. Ancak, Ahmet Aslan’ın son albümünde karşılaştığımız bu parça, önceki yorumlara göre bir hayli orijinal olmuş desek yeridir.

7. Burçak Tarlası – Kardeş Türküler

Duydukça insanı yerinden kaldıran bir türkü. Kıpır kıpır, imalı mı imalı. Bu Kardeş Türküler’in bu yorumu da, en iyi türkü yorumları arasına girmeyi kesinlikle hak ediyor. Feryal Öney ve arka vokallerin muhteşem enerjilerini her notada hissedebilirsiniz.

8. Gönül Dağı – Neşet Ertaş

Neşet Ertaş ile ilgili herhangi bir yorum yapmaya gerek olmadığını biliyoruz. Söylediği bütün türkülerin de harika olduğunu biliyoruz ancak büyük ustanın anısına sizi bir daha bu enfes yorumu dinlemeye davet ediyoruz.

9. Kazım Koyuncu

Karadeniz halk türküleri ve Kazım Koyucu bir araya gelince ortaya çıkan enerjiden ve güzelliklerden kendimizi alamayız. O güzel insana sevgilerimizle birlikte bu yorumunu da listeye aldık.

10. Allı Turnam – Zeki Müren

Sanat güneşimiz, Türk Sanat Müziği duayeni Zeki Müren, pek çok türküyü de hakkını vererek okumuş, 7’de 70’e herkesin gönlünü çalmıştır. En güzel türkü yorumlarından biri de bu olabilir.

11. Sezen Aksu – Ne Ağlarsın

Listemizi Minik Serçe ile bitiriyoruz. Okuduğu her parçada derin izler bırakan Sezen Aksu, bu halk türküsünü öyle bir söylüyor ki, buraya koymadan listeyi bitirirsek haksızlık olur diye düşündük.

Sınırlı sayıda sanatçı ve sınırlı sayıda parça seçtiğimiz için elbette buraya koyamadığımız türküler var. Bu listede görmek isteyip göremediğiniz parçalar varsa “Yorumlar” bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz. :)

Cemal Süray şiirlerini merak ediyorsanız tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı