Yeni Çıkan Kitaplar: Ekim/2016

Eylül Kitapları

Her ay olduğu gibi bu ay da yeni çıkan kitaplar listemizle karşınızdayız. İstanbul Kitap Fuarı yaklaştıkça yayınevlerindeki hareketlilik de arttı ve yepyeni kitaplar raflardaki yerlerini almaya başladı. Ekim ayı kitapları yine kurgu ve kurgu dışı kitaplardan, yerli ve yabancı yazarlardan oluşan ilginç yayınları içeriyor.

Casus

1. Casus – Paulo Coelho

Ülkemizde Simyacı kitabıyla büyük bir okur kitlesi kazanan Brezilyalı yazar Paulo Coelho, ekim ayı kitapları listesinde Casus romanıyla bizlerle. Casus, kapağından da anlayabileceğiniz üzere tarihe damgasını vurmuş bir karakteri anlatıyor: Mata Hari. Yazar, bu hür kadınla avukatı arasındaki yazışmalardan yola çıkarak bir roman kurgulamış. Can Yayınları’ndan Emrah İmre çevirisiyle.

Sandman

2. Sandman 1 – Prelüdler-Noktürnler – Neil Gaiman

Ekim ayı kitapları arasına bu sefer bir çizgi roman da dahil oluyor. Filmi çekilen Coraline romanı ve blog11’le oldukça uyumlu Doctor Who – 11 Doktor 11 Öykü derlemesinin de sahibi olan Neil Gaiman’ın aslında adını duyurduğu seri. Tüm zamanların en iyi grafik romanları arasında sayılan Sandman’da yazarın sınırsız hayal gücüne hayran olmamak elde değil. İthaki Yayınları’ndan Elif Ersavcı çevirisiyle.

Süperpoze

3. Süperpoze – David Walton

April Yayıncılık’tan Kıvanç Güney çevirisiyle yayınlanan bu roman, aslında bir kuantum romanı. Mutlu bir aile hayatına sahipken size kuantum dünyadan bahseden arkadaşınızın ölü bulunduğunu ve bütün kanıtların sizi gösterdiğini düşünün. Romanın baş karakteri tam da bu durumda. Heyecanlı bir okuma sizi bekliyor.

Dağ Padişahları

4. Dağ Padişahları – Reşad Ekrem Koçu

Geçen ay Aşık Şair ve Padişahlar derlemesiyle listemizde yer alan Reşad Erkem Koçu’nun ekim ayı kitapları arasında da yeni basılan romanı Dağ Padişahları’na yer veriyoruz. Ta 1596 yılında Haçova Savaşı’ndan sonrasını anlatan bu eseri tarihi roman severler kaçırmasın.

Nojoud

5. Ben Nojoud, 10 Yaşındayım ve Dulum – Nojoud Ali

Çocuk gelinler, günümüz dünyasının kanayan yaralarından biri. Ekim ayı kitapları arasına giren bu eser, o çocuk gelinlerden birinin konuşma cesareti bulması sayesinde ortaya çıkmış. Yemen’in ıssız bir köyünde çok çocuklu ailenin kızı olan Nojoud, 10 yaşındayken ataerkil geleneklere ve yasalara başkaldırır ve okuluna tekrar kavuşur. İbretle okunacak bir hayat hikayesi.

Hüküm

6. Hüküm – Türker Armaner

Felsefe mezunu olan ve çeşitli üniversitelerde dersler veren Türker Armaner, uzun bir sessizlikten sonra yeni romanıyla karşımızda. Hüküm, 1920 yılında, işgal altındaki İstanbul’da geçiyor. Gerçeklerden yola çıkan ve okura sorular sorduran gerçeküstü bir roman. Metis Yayınları’ndan çıktı.

Küre

7. Küre – Murathan Mungan

Küre, Murathan Mungan’ın şiir sanatı üzerine görüşlerini içerek poetik kitapçıklar serisinin ilk kitabı. Edebiyat kadar edebiyat teorisi ve eleştirisine de ihtiyaç olduğunu düşünürsek yazarın önemli bir boşluğu doldurmak için adım attığını söyleyebiliriz. Metis Yayınları’ndan çıktı.

Müptezeller

8. Müptezeller – Emrah Serbes

En çok okunan genç yazarlardan biri olan Emrah Serbes’in Müptezeller romanı da ekim ayında raflarda yerini aldı. Dili ve konusu alışıldığı gibi samimi olan bu roman, yine “kaybeden”, bu dünyaya katlanamayan delikanlıları anlatıyor. İletişim Yayıncılık’tan çıktı.

Beni Ödülle Cezalandırma

9. Beni Ödülle Cezalandırma – Dr. Özgür Bolat

Ekim ayı kitapları arasında en çok ses getirenlerden biri de Beni Ödülle Cezalandırma. Dr. Özgür Bolat çocuk eğitiminde doğru bildiğimiz yanlışları gözler önüne seriyor ve ödülllendirme kavramını masaya yatırıyor. Doğan Kitap’tan çıktı.

Tutku

10. Tutku – Jeanette Winterson

Usta yazar Pınar Kür’ün çevirisiyle Sel Yayıncılık’tan çıkan Tutku, hem savaşın yıkıcılığını hem de kavuşamamanın burukluğunu masalsı bir kurguyla aktarıyor. Yazarın daha önce birçok kitabı Türkçe olarak basıldı ve özellikle Vişnenin Cinsiyeti büyük beğeni topladı.

Panterin Menekşesi

11. Prater’in Menekşesi – Christopher Isherwood

Ekim ayı kitapları listemizde son olarak 1933 yılı Londra’sında geçen Prater’in Menekşesi kitabından bahsedelim. Yazar Christopjer Isherwood’un yolu Avusturyalı yönetmen Friedrich Bergmann’la kesişir ama yepyeni bir dünyaya atacağı adım Hitler’in artan gücünün İngilizler arasında kayıtsızlıkla karşılanmasına olan öfkesiyle gölgelenecektir. Yapı Kredi Yayınları’ndan Betül Kadıoğlu çevirisiyle çıktı.

Sizin ilginizi çeken hangi kitap oldu? “Yorumlar” kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Eylül ayı kitaplarını merak ediyorsanız, görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı