Yeni Çıkan Kitaplar: Aralık 2017

Yeni Çıkan Kitaplar

Yağmurun, karın yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladığı bu soğuk günlerde kitap okumak ayrı bir keyifli oluyor. Ne dersiniz? Yeni bir yıla gün saydığımız Aralık ayı’nda yeni çıkan kitaplar aynı zamanda 2017’nin son kitapları olma özelliğine sahip bulunuyor. Yani yeni çıkan kitaplar listemizdeki kitaplardan biri bu yıl okuduğunuz son kitap olabilir. Sizleri daha fazla meraklandırmadan Aralık ayı yeni çıkan kitaplar derlemesine hemen göz atalım. Şimdiden keyifli okumalar!

Yeni Çıkan Kitaplar Kördüğüm

Kördüğüm – Ayşe Kulin

Esrarengiz bir kaza sonucu hafızasını kaybeden Gizem’in tek bir arzusu vardır: kendi gerçeğine ulaşmak. Bu gücü kendinde zamanla bulacak olan Gizem, hatırladıklarıyla entirakalar ve tesadüflerle örülü bir fırtınaya kapılmış gitmekte olduğunu fark edecektir. Günümüzün acımasız çarkları arasına sıkışmış bir kadının yaşadıklarını çarpıcı bir dille anlatan Ayşe Kulin’in son kitabı Kördüğüm, okuyucuyla buluşmayı bekliyor.

Yeni Çıkan Kitaplar Bedri Baykam

As Seen By The Critics – Bedri Baykam

Türk ressam Bedri Baykam hakkında yazılmış yazılardan oluşan bu kitap İngilizce olarak hazırlanmıştır. Kitap; Baykam’ın çocukluk dönemi, Paris, Amerika ve Türkiye yılları; sergileri, kitapları ve siyasi yaşamı hakkında en kapsamlı yazılar derlenerek oluşturulmuştur. Aynı zamanda kitapta yazılara eşlik eden bir unsur daha var: Baykam’ın “mini bir retrospektif“ tadındaki eser görsel seçkisi.

Yeni Çıkan Kitaplar Einstein

Albert Einstein – Gökçe Akgül

Bir fizik dehası olan Albert Einstein bu kitapta yeniden hayat buluyor. Einstein’in fizik alanında çığır açan çalışmaları, özel görelilik kuramı ve çok daha fazlasına bu kitap ile yeniden göz atmanız mümkün. Gökçe Akgül’ün yazıp çizdiği bu çizgi roman sizi Albert Einstein yolculuğuna davet ediyor. Şimdiden iyi okumalar!

Yeni Çıkan Kitaplar Mısırlılar

Geçmişin Büyük Halkları Mısırlılar – Christine Hill

Geçmişin Büyük Halkları kitap serisinde bu kez Mısırlılar’ı görüyoruz. Bu kitapta geç zanaatkar Sabu ile birlikte kralların mezarlarının bulunduğu vadide keşif yapmanız mümkün. Bakalım Sabu, kendisini firavunun gazabından korumayı başarabilecek mi?

Yeni Çıkan Kitaplar Kısa Öyküde Yöntem

Kısa Öyküde Yöntem – Oktay Yivli

Geleneksel roman ve öykü incelemelerine göre farklılıklar ve değişikler içeren Kısa Öyküde Yöntem kitabı, kanonik yöntem yerine öyküyü daha yakından okumaya elverişli olan ve zengin sonuçlar verdiği görülen bilimsel bir yol izlemektedir. Kitapta Fransız ve Amerikan edebiyat bilimi birikiminden faydalananılmıştır. Meraklılarına iyi okumalar!

Yeni Çıkan Kitaplar Başka Bir Gökyüzüne İnanmak

Başka Bir Gökyüzüne İnanmak – Ezgin Kılıç

Aşk kitabı okumayı sevenlerin ilgisini çekebilecek olan Başka Bir Gökyüzüne İnanmak kitabının tanıtım bülteninden bir alıntı: “Sevgilim… Gözlerin hangi şehrin sabahına açılırsa açılsın her sabah aynı kişiye uyanabilmektir aşk… Ben her sabah solumdaki o ağrıyla sadece sana uyanıyorum. Bu daha ne kadar sürecek hiçbir fikrim yok. ”

Yeni Çıkan Kitaplar Hüsrev-ü Şirin

Hüsrev ü Şirin – Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ilk eseri olan Hüsrev-ü Şirin, klasik edebiyatımızın en önemli şairlerinden olan Şeyhi’nin Hüsrev-ü Şirin adlı eserinden adını almaktadır. Bitirme tezi olan ele aldığı bu eser, edebiyat meraklılarına güzel bir kaynak olacaktır. Tanpınar’ın 1923 yılında hazırladığı bu tez, günümüz alfabesine aktarılmış ve metin içindeki beyitlerin çevirileri de dipnotlarla verilmiştir.

Soğuk diye eve kapanmak olmaz! Aralık ayı etkinlik takvimi burada!

Önceki YazıSonraki Yazı