Klima Satın Alma Rehberi

Klima

Klima satın almak için en uygun zaman geldi çattı. Çünkü yaz sıcakları bastırdığında hiçbir şey klima kadar bizi serinletip rahatlatmıyor. Pervane ve yelpaze gibi çözümler kısa süreli oluyor ve tüm odayı soğutmadıkları için yetersiz kalıyor. O yüzden, klimasız bir yerde durmak epey zorlaşıyor. Özellikle yaz aylarında 35-40 derece hava sıcaklıklarını gören şehirler için klima adeta zaruri bir ihtiyaç. Ancak klima almak o kadar da kolay değil. O kadar çok klima markası ve çeşidi var ki hangisini seçeceğinize dair kafanızın karışık olması doğal. Sizin için hazırladığımız klima alma rehberi ile ihtiyacınız olan klima hakkında fikir edinebilirsiniz. Aradığınız klima modelleri için “Klima” kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayın!

Klima Çeşitleri Nelerdir?

1. Duvar Tipi Split Klima

Duvar Tipi

En sık rastlanan klima türü olan duvar tipi split klimanın biri içeriye, diğeri dışarıya monte edilen iki parçası vardır. Bunlar penceresiz odalara da monte edilebilir. Nispeten sessiz çalışmalarının yanı sıra fazla yer kaplamazlar ve görüntü anlamında da daha estetiklerdir. Hatta, LED göstergeli yeni klima modelleri oldukça şık bir görünüme sahip.

2. Portatif Klima

Portatif Klima

Küçük mekanları pratik bir şekilde soğutmak için bu klimaları kullanabilirsiniz. Montaj gerekmediği için odadan odaya taşıyabilirsiniz. Ama taşırken tahliye borusunu nereye yerleştireceğinizi de düşünmeniz gerekiyor. Bir de su akıtma ihtimaline karşı önlem almanız gerekebilir.

3. Salon Tipi Klima

Salon Tipi Klima

Bu klimaları genelde mağazalarda ve ofislerde görmek mümkün çünkü geniş bir alanı soğutabilme kapasiteleri var. İnce uzun bir yapıda ve epey büyük olmasını saymazsak montaj gerektirmediği için kullanım kolaylığı sağlar, pratik bir şekilde istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

4. Kaset Tipi Klima

Kaset Tipi Klima

Bu klimayı da evlerden çok ofislerde görürüz. Tavanlara bir kaset gibi monte edilirler. Ofis dekorasyonunuzu bozmayacak bir klima arıyorsanız bu çeşidi tercih etmenizde yarar var. Üstelik portatif klimalar gibi büyük alanlara etki edebiliyor.

5. Pencere Tipi Klima

Pencere Tipi KlimaBu klima çeşidi çıkardığı gürültüden ve epey yer kaplamasından ötürü gitgide daha az tercih edilir hale gelmiştir. Sadece pencereye takılır ve tek parçadır. Kolaylıkla bir mekandan başka mekana taşınabilir ve fiyatları daha ekonomiktir.

Klima Satın Almanın Püf Noktaları

1. İhtiyacınız olan büyüklüğü tercih edin.

Klima alırken ne kadar büyük olursa o kadar iyidir diye düşünmeyin. Klima büyüklükleri, yani BTU değerleri onların soğutma kapasitesini gösterir. Bir stüdyo daireyle üç odalı bir dairenin soğutması birbirinden farklı olacaktır. Küçük bir daireye yetebilecek daha küçük klimalar varken büyük boy bir klima alırsanız boşu boşuna masraf yapmış olursunuz.

2. Sese dikkat edin.

Klimaların birçoğu çalışırken belli düzeyde ses çıkarır. Bu sesin yüksek olması gündüz oldukça dikkat dağıtıcı olabilir. Klimayı geceleri de çalıştıracaksanız ve hafif bir uykunuz varsa uyku kaliteniz bundan olumsuz etkilenebilir. Ayrıca, evinizin duvarları inceyse komşularınız da rahatsız olabilir.

3. Pencerenizin konumunu göz önünde bulundurun.

Pencere ve duvar split klimaları genelde tek bir yöne doğru üflemekte beceriklidir. Pencereniz ortada değilse veya klimayı duvarda ortalamayacaksanız odanızın eşit şekilde soğumama ihtimali var. Bir de klimanın önünü hiçbir şeyin engellemediğine emin olun. Yoksa cihazdan istediğiniz verimi alamazsınız.

4. Doğru monte ettirdiğinizde emin olun.

Klima montajı kesinlikle hafife alınacak bir konu değildir. Klimanızın yetkili servis elemanları veya deneyimli bir klima uzmanı dışında kimseye taktırmayın, kendiniz de takmaya çalışmayın. Klima hortumunuz doğru şekilde takılmazsa cihaz gaz sızdırabilir. Büyük parçalar iyi bir şekilde sabitlenmezse düşüp tehlike arz edebilir.

5. Filtre konumunu kontrol edin.

Filtrenin erişilebilir bir yerde olduğunu görmeden klima almak için acele etmeyin. Cihazı sık sık kullandığınızda filtreyi belirli aralıklarla temizlemeniz gerekecek. Özellikle sigara içilen bir ortamda filtre daha hızlı tıkanabilir. Filtre tıkalı olduğunda klima tam performans gösteremez.

6. Akıllı soğutma seçeneklerini değerlendirin.

Teknolojinin gelişmesiyle sadece mobil cihazlar değil beyaz eşyalar ve klimalar da daha akıllı hale geliyor. Cep telefonunuzla veya akıllı saatinizle kontrol edebileceğiniz ve diğer soğutma cihazlarıyla senkronize edebileceğiniz bir klima hayatınızı daha da kolaylaştırabilir.

7. Garanti belgesini inceleyin.

Öncelikle, garanti belgesini alın ve kaşeletin. Bu belge ne kadar uzun süreli olursa klimanız için parça değiştirme veya servis çağırma gibi işlemler o kadar ekonomik olur. Klimaların garanti süreleri de seçiminizi etkileyebilir.

Son zamanlarda olmazsa olmaz ev elektroniği ürünlerinden biri de çamaşır kurutma makineleri. Çamaşır kurutma makinesi alırken dikkat etmeniz gerekenler burada!

Önceki YazıSonraki Yazı