Mezuniyet Elbisesi Seçimi

Mezuniyet Elbisesi

O kadar yoruldunuz, çalıştınız, gecenizi gündüzünüze kattınız ve başardınız! Sonunda ders çalışarak sabahlamalar, koşarak derse yetişmeler, ders notlarının peşinde koşmalar bitiyor… Bu başarıyı en güzel halinizle kutlamayı çoktan hakettiniz. Mezuniyet günü, okulun en şık ve en gözde kızı olabilmek için ihtiyacınız olan tüyolara ise gecemizi gündüzümüze katarak bizler çalıştık ve birbirinden etkili ipuçları ile karşınızdayız. Mezuniyet elbisesi seçerken hangi noktalara dikkat etmeli, hangi detayları göz önünde bulundurmalı, hangi renkleri tercih etmeli gibi soruların cevabını yazımızdan ilham alarak bulabilirsiniz!

1. Mezuniyet elbisesi seçimi 101: Vücut ölçülerine dikkat!

Online alışveriş sitelerinde gördüğünüz o mezuniyet elbiseleri ne kadar güzel, ne kadar da şık, öyle değil mi? Elbisenin güzelliğine aldanmak yerine, vücut ölçülerine göre hareket ederseniz gecenin en şık kızı olma yolunda emin adımlarla ilerlemiş olacaksınız. Çünkü bir elbisenin güzelliğinden çok, sizin onu nasıl taşıdığınız daha önemlidir. Göğüs kısmınız genişse, kollarınızda sizi rahatsız eden fazlalıklar varsa, tabii ki straplez bir model seçememeniz gerek. Aynı şekilde göğüsleriniz çok küçükse de straplez bir modeli taşıyamayabilirsiniz. Bunun için farklı tasarımlarda üretilmiş askılı elbise modellerini tercih edebilirsiniz.

3. Balo elbisesi mi kokteyl elbisesi mi?

Mezuniyetinizin hangi mekanda olacağı da mezuniyet kıyafeti seçiminizi etkileyen önemli faktörlerden bir tanesi. Bu nedenle öncelikli olarak öğrenmeniz gereken bir diğer detay da mezuniyetinizin balo salonunda mı yoksa kokteyl salonunda mı olacağı. Mezuniyetiniz kokteyl havasında olacaksa balo elbisesi yerine kokteyl elbisesi tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Mezuniyet kıyafetleri; lise mezuniyet elbiseleri ve 8. sınıf mezuniyet elbiseleri olarak farklı gruplarda toplanabilmekte. Aradığınız elbiseyi bulabilmek için doğru gruplara bakmanızda yarar var.

4. Saç modeli elbiseyi tamamlamalı.

Saçlarınızı yaptırırken de yine elbisenizin modeline göre karar vermeniz gerekecek. Ağır bir mezuniyet elbisesi giyecekseniz, saçlarınızın tepeye sıkı bir şekilde toplatabileceğiniz gibi yan topuz modelini de deneyebilirsiniz. Elbiseniz biraz daha salaş olacaksa, saçlarınızı dalga dalga yaparak açık bırakabilirsiniz. Hatta şerit görünümünde bir taç ya da canlı çiçekler takarak adeta bir prensese benzemeniz mümkün.

6. Çanta ve ayakkabı seçimi önemli!

Mezuniyet çantası seçiminizi yaparken elbisenizin ve ayakkabının rengini göz önünde bulundurun. Elbise düz tonlardaysa, çantanız ve ayakkabınız renkli olabilir. Çanta ile elbisenizi aynı renklerde tutarak bir bütün de oluşturabilirsiniz. Mezuniyet çantası seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise çantanın şık ve zarif görünmesi. Unutmayın, büyük ve abartılı çantalar günlük kullanım için daha uygun.

Hemen birkaç örnek paylaşalım: Mavi, yeşil, mor gibi soğuk tonlara gümüş; beyaz, siyah ya da kırmızı gibi sıcak tonlara ise gümüş çanta ve ayakkabı harika gider!

Minik bir ipucu daha: Mezuniyet makyajınızı yaparken eyeliner sürme teknikleri ve fondöten sürme ipuçları yazılarımızdan faydalanın.

Dik bir duruşa, geniş omuzlara sahip olanlar ve göğüsleri yeterli büyüklükte olanlar straplez elbise giyerlerse son derece yakışacaktır. Straplez elbiseler çok güzel; fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi, önemli olan elbisenin sizin üzerinize yakışması ve elbiseyi doğru taşımanız.

2. Mezuniyet elbisesi ve ten renginiz uyumlu mu?

Vücut yapınıza ve boy ölçülerinize göre tercih edeceğiniz mezuniyet elbisenizin renginin de ten renginiz ile uyumlu olması çok önemli. Açık tenliyseniz, açık renk elbiseler daha da solgun görünmenize neden olur. Bütün gece hasta gibi görünmek istemezsiniz, öyle değil mi? Aynı şekilde esmer bir tene sahipseniz koyu renkler sizi boğabilir. Hemen hangi renklerin size yakıştığını öğrenerek mezuniyet elbisesi alışverişine başlayabilirsiniz.

5. Uzun elbise mi kısa elbise mi?

Tabi boyunuz da mezuniyet elbisesi seçerken dikkate alınması gereken önemli bir detay. Boyunuz kısaysa sizi daha uzun gösterecek uzun mezuniyet elbisesi modellerini ve yüksek topuklu abiye ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Uzun boylular ise istediği boyda elbiseyi giyme imkanına sahip olduğu için çok şanslılar. Bununla birlikte vücut tipiniz her ne olursa olsun mezuniyet gecenizde fazla mini bir elbise giymekte kaçınmakta da fayda var. Unutmayın; siz her halinizle mezuniyetin en güzel kızı olmaya adaysınız!

Mezuniyet Çantası
Önceki YazıSonraki Yazı