Mezuniyet Elbisesi Seçerken Bunlara Dikkat!

Çiçekli Elbise

O kadar yoruldunuz, çalıştınız, gecenizi gündüzünüze kattınız ve başardınız! Sonunda ders çalışarak sabahlamalar, koşarak derse yetişmeler, ders notlarının peşinde koşmalar bitiyor… Bu başarıyı en mükemmel şekilde kutlamayı çoktan hakettiniz. Mezuniyet günü, okulun en şık ve en gözde kızı olabilmek için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Mezuniyet elbisesi seçerken hangi noktalara dikkat etmeli, hangi detayları göz önünde bulundurmalı, hangi renkleri tercih etmeli gibi soruların cevabını yazımızdan ilham alarak bulabilirsiniz.

1. Mezuniyet elbisesi seçerken vücut ölçülerinizi dikkate alın.

Online alışveriş sitelerinde gördüğünüz o mezuniyet elbiseleri ne kadar güzel, ne kadar da şık, öyle değil mi? Elbisenin güzelliğine aldanmak yerine, vücut ölçülerine göre hareket ederseniz gecenin en şık kızı olma yolunda emin adımlarla ilerlemiş olacaksınız. Çünkü bir elbisenin güzelliğinden çok, sizin onu nasıl taşıdığınız daha önemlidir. Göğüs kısmınız çok genişse ve kollarınızda fazlalıklarınız varsa, straplez bir model seçememeniz gerekecektir. Aynı şekilde göğüsleriniz çok küçükse de straplez bir modeli taşıyamayabilirsiniz. Bunun için farklı tasarımlarda üretilmiş askılı elbise modellerini tercih edebilirsiniz.

2. Balo elbisesi mi kokteyl elbisesi mi?

Mezuniyetinizin hangi mekanda olacağı da mezuniyet kıyafeti seçiminizi etkileyen önemli faktörlerden bir tanesi. Bu nedenle öncelikli olarak öğrenmeniz gereken bir diğer detay da mezuniyetinizin balo salonunda mı yoksa kokteyl salonunda mı olacağı. Mezuniyetiniz kokteyl havasında olacaksa balo elbisesi yerine kokteyl elbisesi tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Mezuniyet kıyafetleri; lise mezuniyet elbiseleri ve 8. sınıf mezuniyet elbiseleri olarak farklı gruplarda toplanmaktadır. Aradığınız elbiseyi bulabilmek için doğru gruplara bakmanızda yarar var.

3. Saç modeli elbiseyi tamamlamalı.

Saçlarınızı yaptırırken de yine elbisenizin modeline göre karar vermeniz gerekecek. Ağır bir mezuniyet elbisesi giyecekseniz, saçlarınızın tepeye sıkı bir şekilde toplatabileceğiniz gibi yan topuz modelini de deneyebilirsiniz. Elbiseniz biraz daha salaş olacaksa, saçlarınızı dalga dalga yaparak açık bırakabilirsiniz. Hatta şerit görünümünde bir taç ya da canlı çiçekler takarak prensese benzeyebilirsiniz.

4. Çanta seçimi

Mezuniyet çantası seçiminizi yaparken elbisenizin ve ayakkabının rengini göz önünde bulundurun. Elbise düz tonlardaysa, çantanız ve ayakkabınız renkli olabilir. Çanta ile elbisenizi aynı renklerde tutarak bir bütün de oluşturabilirsiniz. Mezuniyet çantası seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise çantanın şık ve zarif görünmesi. Unutmayın, büyük ve abartılı çantalar günlük kullanım için daha uygun.

Tüm bu detaylara dikkat ederseniz mezuniyetin eş şık ve en havalı kızı olabilirsiniz. Bir de arkadaşlarınızla pişti olmamak için son derecek dikkatli olun! :)

Minik bir ipucu: Mezuniyet makyajınızı yaparken eyeliner sürme teknikleri ve fondöten sürme ipuçları yazılarımızdan yardım alabilirsiniz.

Dik bir duruşa, geniş omuzlara sahip olanlar ve göğüsleri yeterli büyüklükte olanlar straplez elbise giyerlerse son derece yakışacaktır. Straplez elbiseler çok güzel; fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi, önemli olan elbisenin sizin üzerinize yakışması ve elbiseyi doğru taşımanız.

5. Mezuniyet elbisesi ve ten rengi uyumlu olmalı.

Vücut yapınıza ve boy ölçülerinize göre tercih edeceğiniz mezuniyet elbisenizin rengi de ten renginiz ile uyumlu olmalı. Çok beyaz tenliysen, açık renk elbiseler daha da solgun görünmenize neden olacak. Bütün gece hasta gibi görünmek istemezsiniz öyle değil mi? Aynı şekilde teniniz çok esmerse koyu renkler sizi boğabilir. Hemen hangi renklerin size yakıştığını öğrenerek mezuniyet elbisesi araştırmalarına başlayabilirsiniz.

6. Uzun mezuniyet elbisesi mi kısa mezuniyet elbisesi mi?

Tabi boyunuzun uzunluğu da mezuniyet elbisesi seçerken dikkate alınması gereken önemli bir detay. Kısa boyluysanız, boyunuzu daha uzun gösterecek uzun mezuniyet elbisesi modellerini tercih edebilirsiniz. Böylece altına istediğiniz yükseklikte topuklu ayakkabı giyebilirsiniz. Uzun boylular ise istediği boyda elbiseyi giyme imkanına sahip olduğu için çok şanslılar. Uzun ve düzgün bacakları olanlar, kısa mezuniyet elbisesi modelleri ile tüm gözleri üzerine toplayabilir.

Mezuniyet Çantası
Önceki YazıSonraki Yazı