Düdüklü Tencere Kullanımı Nasıldır?

düdüklü tencere nasıl kullanılır

Mutfakta vakit geçirmenin heyecan verici birçok tarafı var; fakat günlük yaşamın yoğunluğu çoğu zaman buna izin vermiyor. Bununla birlikte mutfak sanatlarında hiçbir problemin çözümsüz kalmadığını belirtmek gerekiyor. Söz konusu zaman kazanmak olunca yemeklerin lezzetini koruyarak daha hızlı pişmesini sağlayan düdüklü tencereler olmazsa olmaz mutfak gereçleri arasında yer alıyor. Bu yazımızda düdüklü tencere kullanımı ve seçerken dikkat edilmesi gerekenler dosyasını açıyoruz.

Düdüklü Tencere Nedir, Nasıl Çalışır?

En karmaşık tarifleri bile pratik bir şekilde sofralara taşıya düdüklü tencere ürünleri bilmeyenlerin zihninde çeşitli senaryolara neden oluyor. Uçan kapaklar, patlayan tencereler ve çok daha kötüleri… İlk örnekleri 17. yüzyılda ortaya çıkan bu ürünün ilkel versiyonları bazı riskler oluştursa da hız, verimlilik ve optimizasyon çağında hem güvenli hem de mükemmel bir kolaylık sağlıyor.

Düdüklü tencere çalışma prensibine göre yemekler sıvı buharı hapsedilerek yüksek basınç altında pişiriliyor. Patlama riskini ortadan kaldırmak biriken buhar kontrollü olarak supap adı verilen parçadan dışarı çıkıyor ve herkesin bildiği o düdük sesi meydana geliyor. Ayrıca kapak kenarlarından buhar çıkışını engellemek için kullanılan düdüklü tencere lastiği en önemli parçalar arasında yer alıyor.

düdüklü tencere nasıl kullanılır

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Düdüklü tencere pişirme süreleri bakımından diğer tencerelere göre hızlı bir sonuç ve yüksek enerji verimliliği sağlıyor. Bununla birlikte maksimum fayda için kullanırken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

  1. Başlamadan önce kullanım talimatlarını okuyun.

Düdüklü tencerelerin her biri farklı özellikleri ve güvenlik talimatları içeriyor. Bu nedenle en uygun kullanım için başlamadan önce sahip olduğunuz tencerenin ürün kılavuzuna kısaca göz gezdirmenizde fayda var.

  1. Malzemeleri eklemeye başlayın.

Düdüklü tencere yemekleri basınçla piştiği için doğal olarak kahverengileşme olmuyor. Haliyle pişirmenin başındayken henüz sıvı eklemeden ve kapağı kapatmadan önce malzemeleri bir süre yağda kızartmak gerekiyor. İştah kabartan lezzetli et görünümü ve soğan, sarımsak gibi sebzelerin tadını bırakması için yemekleri bu şekilde pişirmeye başlayabilirsiniz.

  1. Sıvı eklerken dikkatli olun.

Pişirme sürecinin tamamında buhardan yararlanıldığı için sıvı kullanımı büyük önem taşıyor; çünkü sıvı yoksa buhar da yok. Kullanmanız gereken minimum sıvı miktarını yapacağınız yemeğin tarifine ve üretici markanın önerilerine göre belirleyebilirsiniz. Ayrıca buharı hapsederek sıvı kaybını önlediği için normalde kullandığınızdan daha düşük miktarda sıvı kullanabilirsiniz.

  1. Tencereyi fazla doldurmamaya özen gösterin.

Düdüklü tencerelerin birçoğunda ideal içerik seviyelerini gösteren minimum ve maksimum çizgileri bulunuyor. Tencereye yarısından fazla sıvı koymamakla birlikte diğer malzemeleri de ekleyince toplam hacmin üçte ikisini aşmamış olmaya özen göstermelisiniz. 

  1. Ocağı açın ve emniyet valfini dik konuma getirin.

Sıra yemeği pişirmeye gelince ocağı yüksek ateşte çalıştırarak hızlı bir şekilde kaynamasını sağlayın. Bu sırada kapaktaki emniyet valfinin dik konuma getirdiğinizden emin olmalısınız. Malzemeler kaynarken tencereden gelen tıslama sesini duyduğunuzda  1-2 dakika bekleyerek emniyet valfini indirin. Ardından ocağın altını kısarak yemeğin pişme süresine göre saatinizi tutmaya bşlayabilirsiniz.

  1. Ocağın altını kapatın ve bir süre bekleyin.

Pişirme süresi tamamlandığında ocağın altını kapattıktan sonra bir süre beklemeniz gerekiyor. Yaklaşık 5-6 dakika beklemeden tencere kapağını açmamanızda fayda var; çünkü bu sırada kaynama işlemi hala devam ediyor. Son olarak emniyet valfini hafifçe dik konuma getirerek tencereye hapsolan buharın dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz.

en iyi düdüklü tencere

Düdüklü Tencere Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seçiminizi düdüklü tencere yorumları okuyarak yapmayı düşünebilirsiniz; ancak düdüklü tencere kullanımı sırasında aşağıdaki faktörleri de dikkate almanızda yarar var.

  • Materyal: Düdüklü tencere seçiminde ucuz alüminyum materyaller yerine paslanmaz çelikten yapılmış ürünleri tercih etmelisiniz. Alüminyum olanlar asidik bileşenlerle tepkimeye girerek çeşitli sağlık riskleri oluşturabiliyor.
  • Güvenlik: Düdüklü tencere patlaması gibi tehlikeli deneyimlerden uzak durmak için tencerenin sahip olduğu güvenlik özelliklerini iyi anlamalısınız. Hem kapak tasarımına hem de lastik ve contaların kalitesine göre seçim yapabilirsiniz. Ayrıca son teknolojilerle üretilmiş yeni modellerde basıncı kendiliğinden ayarlayabilen ekstra güvenlikli seçenekler de bulunuyor.
  • Pişirme Süresi: Düdüklü tencere kullanımının yemekleri hızlı pişirmek için tercih edildiği hesaba katılırsa zaman faktörü oldukça önem taşıyor. Her ürün farklı pişirme süreleri sunduğu için satın almadan önce kullanım kılavuzlarına göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz.
  • Boyut: Düdüklü tencereler 2,5 litreden 9 litreye kadar farklı hacim seçenekleri sunuyor. Ailenizdeki kişi sayısını ve mutfaktaki saklama alanınızı göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarınıza en uygun seçimi yapabilirsiniz.
elektrikli düdüklü tencere

Düdüklü Tencere Çeşitleri Nelerdir?

Düdüklü tencereleri daha iyi anlamak için geçmişten günümüze kadar nasıl bir evrim geçirdiğini bilmekte fayda var. Bir zamanlar basit özelliklere sahip olan bu yemek pişirme ürünü şimdilerde ileri teknoloji özelliklere sahip olarak üretiliyor.

Geleneksel Düdüklü Tencere

En eski düdüklü tencere tasarımlarını temsil eden geleneksel ürünler yalnızca temel özellikler taşıyor. Ağırlık değişimine dayanan bir valf sistemine sahip olduğu için kısıtlı bir güvenlik deneyimi sunduğu gibi pişirme sırasında gürültü ve sallantıya neden olabiliyor. Bu tencereler artık üretilmese de şimdiki teknolojilerin kıymetini anlamak açısından önem taşıyor.

İkinci Nesil Düdüklü Tencere

Bir önceki neslin güncellenmiş hali olan düdüklü tencere modelleri daha gelişmiş güvenlik özellikleri içeriyor. Yaylı bir valf sistemine sahip olarak geliştirildikleri için kullanım sırasında rahatsız edici ses ve titreşimleri engelliyor. Kapak açık olmadığı sürece buhar bırakmayan bu tür düdüklü tencerelerde basınç seviyesini belirleyen göstergeler de bulunuyor.

Elektrikli Düdüklü Tencere

Elektrikli düdüklü tencere tasarımları diğerlerinden farklı olarak enerji kaynağı olarak elektriği kullanıyor. Pratik bir pişirme deneyimi için önceden programlanmış mikroçipler taşıyan bu teknoloji birçok fonksiyonu otomatik şekilde yerine getiriyor. Bu nedenle kullanımı sırasında kontrol edilmeye daha az ihtiyaç duyuyor.  

Hayatı Kolaylaştıran Düdüklü Tencere Tavsiyeleri

Mutfağınızda pratik, hızlı ve güvenli bir yardımcı arıyorsanız, en popüler düdüklü tencere ürünlerini sizin için listeledik.

tefal

Tefal Clipso+ Precision 6 L Düdüklü Tencere 

İki kat daha hızlı pişirme deneyimi için ihtiyacınız olan düdüklü tencere Tefal imzasıyla sizleri bekliyor. Yemek yaparken süre tutma zahmetini ortadan kaldıran zaman ayarlı sensörüyle büyük bir kolaylık sağlıyor. En sevdiğiniz yemekleri hızlıca pişirebileceğiniz hacimli bir alternatif arıyorsanız, 6 litrelik Tefal düdüklü tencere ürününü tercih edebilirsiniz. 

karaca

Karaca Perfect Gray 4+6 L Düdüklü Tencere Seti

İki farklı hacim seçeneğiyle çok yönlü bir kullanım sunan bu düdüklü tencere seti değiştirilebilir kapak özelliği sayesinde %70’e kadar enerji tasarrufu sağlıyor. Pişirme sırasında lezzet ve vitamin kaybını önleyen ısı düzenleme programıyla öne çıkıyor. Hızlı bir deneyim sunan Karaca düdüklü tencere seti ile favori yemeklerinizi güvenle pişirebilirsiniz. 

korkmaz

Korkmaz Turbo 5 L Düdüklü Tencere

Korkmaz markası mutfakların vazgeçilmezi olan klasik düdüklü tencereleriyle biliniyor. Dayanıklı paslanmaz çelik materyaliyle dikkat çeken Turbo modeli ise markanın en popüler ürünleri arasında yer alıyor. Uzun ömürlü, şık tasarımlı ve hayatınızı kolaylaştıran bir deneyim için ihtiyacınız olan düdüklü tencere Korkmaz koleksiyonlarında sizleri bekliyor.

schafer

Schafer Galaxis Clipso 4+6,5 Lt Düdüklü Tencere Seti

Ergonomik tasarımlarıyla mutfak dolaplarında kolayca muhafaza edebileceğiniz Schafer düdüklü tencere seti 26 cm çapına sahip iki üründen oluşuyor. 4 parçalı bu sette bir adet cam bir adet de düdüklü tencere kapağı bulunuyor. Hem günlük yemek ihtiyaçlarını karşılayan hem de bulaşık makinesinde yıkanabilen avantajlı bir seçenek için bu modeli de düşünebilirsiniz.

Özetle, çeşitli mutfak efsanelerine konu olan düdüklü tencereler sanıldığı kadar tehlikeli bir pişirme aracı değil. E tabii diğer mutfak ekipmanlarında olduğu gibi güvenli bir kullanım için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Tencere başında bekleyerek geçirdiğiniz zamanı kendinize ayırmak istiyorsanız, düdüklü tencereler aradığınız kolaylığı sunuyor. 

Bu içerik size yardımcı oldu mu? Belki “Fırın Nasıl Temizlenir?” yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı