Fırın Nasıl Temizlenir?

fırın nasıl temizlenir

Söz konusu temizlik olduğunda evdeki her bölge kendine özgü zorluklar yaşatıyor. Özellikle mutfaklar çok fazla dip köşeye sahip olduğu için ev temizliği sırasında zahmetli olabiliyor. E tabii, bu sırada fırın temizliğinin en zor ve dağınık işlerden birini olduğunu söylemeye gerek yok, ancak yine de üstesinden gelmenin birçok yolu var. Fırın temizliği hakkında merak edilen tüm detayları bu kapsamlı rehberde bulabilirsiniz.

fırın içi nasıl temizlenir

Fırın İçi Nasıl Temizlenir?

Fırın temizliği için nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız, içeriden dışarıya doğru bir temizlik sırası izlemek iyi bir fikir olabilir. O halde kolları sıvayarak önce fırın tepsilerini, ızgarayı ve sökülebiliyorsa cam kapak bölümünü çıkarın.

1. Adım: Temizlik için kendi karışımınızı hazırlayın.

Sökülebilen tüm parçaları çıkardıktan sonra artık fırının yağ, kir ve yemek kalıntılarıyla dolu iç bölümünü temizlemeye başlayabilirsiniz. Bunun için kendi imkanlarınızla basit bir formül uygulamak istiyorsanız, kabartma tozu ve bir miktar suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Ardından bu karışımı kuytu köşeler de dahil olmak üzere fırının içindeki tüm lekeli alanlara uygulayın ve yaklaşık bir saat kadar bekletin. 

2. Adım: Fırın ızgarasını temizleyin.

Basit ama etkili formülünüz sihirli gücünü gösterene kadar bir yandan ızgara raflarını temizlemeye başlayabilirsiniz. Izgarada zorlu lekeler yoksa beyaz sirke ve kabartma tozu karışımıyla iyice silerek kurumaya bırakabilirsiniz. Eğer daha fazla ilgiye ihtiyaç duyuyorsa, sabunlu sıcak suda beklettikten sonra yoğun kirleri nazikçe ovalayarak çıkarmaya çalışın.

3. Adım: Fırındaki karışımı ovalayın.

Kabartma tozu karışımını yeterince beklettiyseniz sırada kuruyan macunu lekeli bölümlere yedirme uygulaması var. Bu aşamada yumuşak bir sünger kullanmayı deneyebilirsiniz fakat macun tabakasını kazımak için alüminyum folyolar daha etkili sonuç veriyor. Bulaşık teli gibi malzemeleri kullanmamaya dikkat edin çünkü hassas yüzeyleri çizebilirsiniz.

4. Adım: Sprey karışımı püskürtün.

Sprey şişesine sirke ve bir miktar bulaşık deterjanı ekledikten sonra fırının iç yüzeylerine püskürtün. Kabartma tozu kalıntıları sirkeyle tepkimeye girdiği için bazı bölgelerin köpürdüğünü görebilirsiniz. Yaklaşık 10-15 dakika bekledikten sonra nemli bir temizlik bezi ile tüm kalıntıları temizleyin.

fırın tepsisi nasıl temizlenir

Fırın Tepsisi Nasıl Temizlenir?

Yanmış yemek kalıntıları, yapış yapış yağlar ve rahatsız edici bir koku… Hor kullanılan fırın tepsilerinin ortak kaderi olan bu sorunlarla ilgilenmek gözünüzde büyüyebilir. 

İyi haber şu ki, fırın tepsinizi eski ihtişamına kavuşturmak için bir dizi ipucunu bir araya getirdik:

 • Tepsiyi kağıt havluyla silerek kurumuş kirleri kabaca alın.
 • Sıcak sabunlu suda yaklaşık yarım saat bekleterek lekelerin çözünmesini bekleyin.
 • İnatçı yemek kalıntılarını çözmek için bir miktar kabartma tozunu eşit bir şekilde tepsiye serpiştirin ve sirke ekleyerek tepkimeye girmesini bekleyin.
 • Tepsiyi sıcak su dolu geniş bir kaba koyarak yarım saat bekletin. 
 • Sudan çıkardıktan sonra alüminyum folyolar ile top şeklinde bir yumak oluşturarak kalıntıları ovalayın.

Bu temizlik rutini oldukça genel talimatlar içerdiği için fırın tepsinizin malzemesine göre farklı uygulamaları denemek isteyebilirsiniz.

Çelik fırın tepsisi nasıl temizlenir?

Çelik, fırçalamaya dayanabilen sert bir malzeme olduğu için ovma pedi, bulaşık teli veya süngerin pürüzlü tarafını kullanabilirsiniz. Unutmadan, bulaşık teli etkili sonuçlar verse de tepside küçük çiziklere neden olabilir.

 • Tepsiye su ve birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyerek ocağa koyun.
 • Yaklaşık beş dakika hafif bir şekilde kaynatın.
 • Su soğuduktan sonra yanmış yağı çıkarmak için tepsiyi bulaşık teliyle hafifçe ovalayın.

Alüminyum fırın tepsisi nasıl temizlenir?

Alüminyum malzemeler paslanmaz çeliğe benzer yöntemlerle temizlenebiliyor; ancak bazı ürünlerde daha yumuşak bir fırça kullanmanız gerekebilir.

 • Tepsinin yağlı bölümlerine krem tartar serpin.
 • Yüzeyi kaplayacak şekilde su ekleyin ve ocakta beş dakika boyunca kaynatın.
 • Tepsiyi duruladıktan sonra folyo veya yumuşak bir bezle yağ lekelerini silin. 

Yanmaz yapışmaz fırın tepsisi nasıl temizlenir?

Yapışmaz tavaların kaplamasına zarar vermemek için sert ve tel fırçalar kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor. Bunun yerine ovma pedi kullanabilir veya temizlik öncesi ıslak kağıt havlularla lekelerin yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

 • Tepsiye kabartma tozu serptikten sonra üzerine sirke dökün.
 • Yaklaşık 30 dakika yağın çözünmesini bekleyin.
 • Duruladıktan sonra nazik bir bezle ovalayarak yağları çıkartın.
fırın camı nasıl temizlenir

Fırın Camı Nasıl Temizlenir?

Fırın camları pişirme sırasında büyülü manzaralara sahne oluyor. Pizzadaki peynirin dağılışını veya kabaran kekleri görmek isteyenlere keyifli dakikalar yaşatıyor. Bu yüzden, mutfaktaki eğlenceyi kaybetmemek için fırın camı temizliğine gerekli özeni göstermek gerekiyor. 

Fırın Camının Dış Temizliği:

 1. Favori cam temizleyici ürününüzü cömertçe püskürtün.
 2. Toz lekelerini silmek için temiz ve kuru bir bezi dairesel hareketlerle kullanın.
 3. Başka bir mikrofiber bez ile kurutarak fırın camı dışını parlak bir görünüme kavuşturun.
fırın cam temizliği

Fırın Camının İç Temizliği:

 1. Kurumuş yağ lekelerini sökmek için bezi bulaşık sabunu ve su karışımına batırarak camı iyice ovalayın. 
 2. İlk adım işe yaramazsa, yağ sökücü bileşenlere sahip bir temizlik solüsyonu kullanmayı deneyebilirsiniz.
 3. Camın iç bölümü daha fazla ilgiye ihtiyaç duyuyorsa, karbonat ve suyu macun haline getirerek her yere iyice yedirin ve bir süre bekledikten sonra nemli bir bezle silin. 

Unutmayın, fırın camını temiz tutmak temizlemekten çok daha kolay. Her çalıştırmadan sonra düzenli silme alışkanlığı edinerek mutfaktaki eğlencenizi sürekli ve daha şık bir hale getirebilirsiniz.

mikrodalga fırın nasıl temizlenir

Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenir?

Mini veya ankastre fırın nasıl temizlenir nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız, yukarıdaki detaylı temizlik talimatlarını uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte mikrodalga fırınlar diğerlerinden farklı amaçlarla kullanıldığı için temizlik sırasında da farklı yöntemler gerektiriyor.

İşte mikrodalga fırın temizliği için en etkili 3 yöntem:

 • Kağıt havlu: Kağıt havlu metodu mikrodalga fırın temizliği için basit ancak etkili bir metot olarak biliniyor. Fırına bir avuç ıslak kağıt havluyu koyarak beş dakika kadar çalıştırarak çıkan buharlar yardımıyla yapışkan kirlerin yumuşamasını sağlayabilirsiniz.
 • Su ve sirke: Mikrodalgaya uygun bir bardağı yarısına kadar suyla doldurup bir yemek kaşığı beyaz sirke ekleyin. Fırını beş dakika boyunca yüksek güçte çalıştırarak kurumuş kirlerin kolayca çözünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Limon: Doğal ve organik bir temizleyici olan limonla mikrodalga fırın temizliği için etkili sonuçlar alabilirsiniz. Limonu ikiye bölerek bir tabağa yerleştirin ve bir yemek kaşığı su ekleyin. Fırını bir dakika boyunca çalıştırdıktan sonra içini kağıt havlularla silebilirsiniz.

Temizlik Fonksiyonuna Sahip Fırın Modelleri

Fırın temizliği zahmetini azaltmak ve daha sağlıklı bir pişirme deneyimi elde etmek için yeni teknolojilerle hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. 

Kendi kendini temizleme özelliğine sahip fırın modelleri:

bosch

Bosch HBF534EW0T Ankastre Fırın

Yemek pişirmeyi eğlenceli bir deneyime dönüştüren Bosch, fırın temizleme fonksiyonuna sahip ankastre tasarımıyla tavan, arka duvar ve yan duvar bölümlerinde biriken kirlerin kolayca temizlenmesini sağlıyor. 

Siemens HB234FEW0T 66 LT Ankastre Fırın

Siemens HB234FEW0T 66 LT Ankastre Fırın

Yenilikçi ısı dağıtım sistemiyle verimli bir performans sunan Siemens ankastre fırın modeli en popüler seçeneklerin başında geliyor. EcoClean teknolojisiyle zahmetsiz bir temizlik deneyimi sunan bu model, özel kaplamalar sayesinde yağ ve kir tabakası oluşumunu önlüyor.

Beko AFD 26300 IOK 72 LT

Beko AFD 26300 IOK 72 LT Multifonksiyonel Ankastre Fırın

Fırın temizliği derdini ortadan kaldıran Beko, katalitik arka duvar tasarımına sahip ankastre fırın modelleri sayesinde görüntü kirliliğini en aza indiriyor. Aynı zamanda buharlı temizleme fonksiyonuyla yerleşik kirlerin kolayca çıkarılmasına yardımcı oluyor.

Gördüğünüz gibi fırın temizlemek başlangıçta zahmetli gibi görünse de gerekli temizlik ürünlerinin doğru kullanımıyla kolayca gerçekleştiriliyor. Hayatı kolaylaştıran ileri teknolojiler de hesaba katıldığında, fırın temizlemek hem kolay hem eğlenceli bir deneyime dönüşüyor.

Bu içerik ilginizi çektiyse ““Evde Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?”” yazımız da hoşunuza gidebilir!

Önceki YazıSonraki Yazı