Goji Berry

Goji Berry

Kurt üzümü, goji üzümü gibi isimlerle anılan goji berry son zamanlarda sağlıklı yaşam literatüründe adından sıkça bahsettiriyor. Peki, goji berry faydaları nelerdir, nerelerde kullanılır? Goji berry hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey bu yazıda.

Goji Berry Nedir?

Adını epey duymaya başladığımız goji berry nedir? Kurt üzümü adı da verilen goji üzümü, turuncumsu parlak kırmızı renkte bir yumuşak meyve türü. Anavatanı Çin olan bir çalıdan toplanır. Goji Berry Asya’da nesiller boyu daha uzun yaşam sağladığı inancıyla tüketilir.

İnsanlar zamanla bu meyveyi şeker hastalığı, yüksek tansiyon, ateş, yaşa bağlı göz sorunları gibi sağlık problemlerine iyi geleceğini düşünerek de tüketmeye başlamış. (Sağlık konusundaki araştırmalar halen sürdüğü için kesin bir tedavi yöntemi olduğu söylenemez. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.)

Goji BerryGoji Berry Faydaları Nelerdir?

Goji berry faydaları, zengin bir besin maddesi kaynağı olmasından ileri gelir. Goji beri meyvesinde C vitamini, lif, demir, A vitamini, çinko ve anti-oksidanlar bulunur. İçinde 8 esansiyel amino asit vardır. 100 gramı günlük protein değerinizin yaklaşık %10’unu karşılar ki bu özellikle diyet yapanlar için şaşırtıcı bir protein miktarıdır.

  1. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir ve grip gibi hastalıklara karşı sizi korur. Bazı araştırmalar goji berry’nin grip aşısını desteklediğini ileri sürer. Ama tabii bu, aşının yerine geçer demek değil. Aşınızı da yaptırarak meyvenin vitaminlerinden yararlanabilirsiniz.
  1. Kilo vermenize yardımcı olur. Küçük miktarları büyük enerjiler içerir. Tatlarının güzel olmasının yanında bolca da fiber içerir. Aynı kuru üzüm gibi yoğurt veya salataya katarak sağlıklı atıştırmalıklar elde edebilirsiniz. Düşük kalorili olduğu için diğer kuru meyvelere iyi bir alternatiftir.
  1. Gözler ve cilt için anti-oksidan görevi görür. Duman ve radyasyon gibi elementlere maruz kaldığınızda hücrelerinizin parçalanmasını önler çünkü içinde, diğer yumuşak meyvelerde, saftan ve dolmalık biberlerde de bulunan zeaksantin mevcuttur.
  1. Goji berry kan şekerinizi düzene sokar. Tadıyla şeker krizinizi geçirebilir ama doğal şeker olduğu için yapay şekerden daha az zararlıdır. Ama şeker hastası veya adayıysanız doktorunuza danışın.
  1. Testosteron düzeyinizi artırır. Goji  uzun süredir doğurganlıkla özdeşleştirilir. Fareler üzerindeki bir çalışma meyvenin sperm miktarı ve hareketini artırdığını, uyarım süresini kısalttığını ve azalan testosteron düzeylerini telafi ettiğini ortaya koymuş.

Goji Berry

Goji Berry Meyvesinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Goji berry kullanımına başlamadan önce doktorunuzla görüşmeniz şart. Bazı üreticiler yan etkilerinin ilaca nazaran çok daha az olduğunu söyleseler de kullandığınız ilaçlarla etkileşime girme ihtimalini göz ardı etmemek gerekir.

Düşük kan şekeriniz varsa, kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, yüksek ya da düşük tansiyonunuz varsa, bebek emziriyorsanız, hamileyseniz veya bu meyveye alerjiniz varsa goji berry kullanmamanız daha iyi olacaktır.

Ayrıca, çeyrek kase goji üzümü A vitamini ihtiyacınızın %340’ını karşıladığı için A vitamini zehirlenmesini önlemek adına aldığınız miktarı kısıtlamanızda fayda var.

Goji Berry

Goji Berry Nasıl Kullanılır?

Goji berry nasıl kullanılır?” sorunuzun cevabı onu ne amaçla kullanmak istediğinize bağlı. Beslenmede goji berry kullanımı çok çeşitli olabilir. Meyve çiğ, pişmiş ya da (kuru üzüm gibi) kurutulmuş olarak tüketilebilir. Dilerseniz kaynatarak bitki çayı olarak içebilir, meyve suyunu yapabilir ve hatta şarap üretiminde bile kullanabilirsiniz. Besin destekleri ve vitaminler de yer alabilir.

Goji berry meyvesinin çiğ kullanımına en iyi örnek kahvaltı olabilir. Hazır müsli yerine kendi seçeceğiniz malzemelere bir de goji berry katarsanız sütle karıştırdığınızda tadından yenmeyecek vitamin dolu bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Ayrıca kilo vermek isterseniz, goji diyeti yaparak hızlıca forma girebilirsiniz. Goji üzümü tüketmeye ya da goji diyeti yapmaya başlamadan önce doktora görünmeyi kesinlikle ihmal etmeyin!

Limonlu suyun faydalarını biliyor muydunuz?

Önceki YazıSonraki Yazı