Keyifle Okuyacağınız 11 Tiyatro Kitabı

Tiyatro Kitapları

Tiyatro, en köklü, en politik ve en ilham verici sanat dallarından biri olarak insanın anlam ve hayal dünyasının en güzel ifadelerinden bazılarına imkân verdi. Bir sahne sanatı olan tiyatro, sahnelenmesinden önce elbette bir metindir. Bu metne, “oyun metni” ya da “ tiyatro metni” demek mümkündür ve tiyatro metinlerinin edebiyatın içinde çok önemli bir yeri vardır. Klasik dönemden postmodern döneme tiyatro oyunları, sanattan edebiyata politikadan gündelik yaşama dair en ince ayrıntılara kadar ilham vermiş, insanın düşünsel ve duygusal hayatının vazgeçilmez parçaları olmuştur. Tiyatroya gidip oyun izlemeyi çok sevdiğinizi düşünüyoruz, biz de çok seviyoruz. Peki, izlediğiniz oyunların metinlerini okumaya ne dersiniz? Ya da izleyemediğiniz, kaçırdığınız oyunların metinleri? Sizin için mutlaka okumanız gereken tiyatro kitaplarını derledik. Romana ara verip okumak isterseniz, tiyatro kitabı çeşitleri ile başlayabilirsiniz.

Shakespeare Hamlet

1. William Shakespeare, Hamlet

Hamlet, bir oyun olarak sahnelendiği ilk günden bu yana pek çok çevre tarafından en iyi tiyatro oyunlarından biri olarak görülüyor. Tragedya ve komedi unsurlarını ustalıkla barındıran Hamlet’i bilmeyenimiz var mıdır bilmem? Çünkü “olmak ya da olmamak, bütün mesele bu!”

Kadın Oyunları

2. Dario Fo, Kadın Oyunları

Dario Fo’nun Kadın Oyunları adlı kitabında birden fazla oyun bulacaksınız. Bu oyunlarda, kadınlara, erkeklere ve hayata dair monologlar sizleri bekliyor olacak. Acılar, mutluluklar, sevgi, ihanet gibi temalarla sık sık karşılaşacak, keyifle okuyacaksınız.

Sofokles

3. Sofokles, Kral Oidipus

Sofokles, Yunan tragedyasının en önemli isimleri arasında sayılıyor. Kral Oidipus ise Sofokles’in en bilinen eseri olarak düşünülebilir. Babasını öldürüp annesi ile evlenmek üzere lanetlenen Oidipus’un hikâyesi edebiyat, sanat hâlâ çok merkezi bir yerde duruyor.

Satıcının Ölümü

4. Arthur Miller, Satıcının Ölümü

Arthur Miller’ın Satıcının Ölümü adlı oyunu, kapitalizme yönelttiği kuvvetli ve canlı eleştiri sayesinde en iyi tiyatro oyunlarından biri olarak adını tarihe yazdırdı. Pulitzer Ödüllü bu oyunun sadece metnini okumak yetmez elbette. Denk geldiğiniz anda gidip izlemelisiniz de.

Cimri

5. Moliere, Cimri

Fransız komedi yazarı Moliere’in yazdığı Cimri, en iyi tiyatro metinleri arasında yer alıyor. Yarattığı ayrıntılı karakterlerle insana ve insanın derinliklerine dair çok şey söyleyen Moliere’in bu oyununu mutlaka okumalı ve görmelisiniz.

Godoto'yu Beklerken

6. Samuel Beckett, Godot’yu Beklerken

1948 yılında yazılan Godot’yu Beklerken, gerçeklik ve kurgu arasında gidip gelen, mekânsal ve dilsel anlamda kaybolmuş, adeta boşlukta süzülen karakterlerin öyküsü. Kısa sürede en iyi tiyatro oyunlarından biri olarak anılmaya başlanan Godot’yu Beklerken varoluşunuza dair etkili sözler söylüyor.

Hedda Gabler

7. Henrik Ibsen, Hedda Gabler

Norveçli oyun yazarı Henrik Ibsen’in yazdığı Hedda Gabler, insanın sakladığı sırların birden ortaya döküldüğü bir oyun. Etkili bir hesaplaşmayı, Hedda Gabler adlı gelenekleri zorlayan bir kadın karakter aracılığıyla anlatan bu oyun da mutlaka okunmalı.

Antigone

8. Sofokles, Antigone

Sofokles’in Kral Oidipus ile başlattığı tragedya üçlemesinin nihai noktası olan Antigone, yası ve yasayı anlatması bakımından insana dair kavramları gündeme getirerek güncel hukuk tartışmalarına da kapı aralayan, ilham verici bir tiyatro oyunu.

Üç Kız Kardeş

9. Anton Çehov, Üç Kız Kardeş

Modern tiyatronun en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Üç Kız Kardeş, ünlü yazar Anton Çehov tarafından kaleme alınmış, kusursuz bir eser. Tiyatro kitabı okumaya başlayacaksanız ilk adımı bununla atabilirsiniz.

Vanya Dayı

10. Anton Çehov, Vanya Dayı

Tiyatro kitapları listemize Vanya Dayı’yı eklemesek, listemizin eksik kalacağından şüpheniz olmasın. Yine Çehov’un yazdığı bir eser olan Vanya Dayı, yoksunluğun içinde bir psikolojik çöküntü anlatısı.

Cesaret Ana

11. Bertolt Brecht, Cesaret Ana ve Çocukları

Listemizi epik tiyatronun öncüsü Bertolt Brecht ile bitirelim istedik. Cesaret Ana ve Çocukları oyunu kesinlikle okunması gereken bir metin olarak karşımıza çıkıyor. Savaş ve insan hakkında en etkili sözü üretmiş oyunlardan biri.

Sizin okuduğunuz tiyatro kitapları var mı? İsimlerini ve görüşlerinizi bizimle “Yorumlar” bölümünden paylaşmayı unutmayın. :)

Bu oyunları belki de e-kitap olarak okumak istersiniz. E-kitap okuyucu almak için nedene mi ihtiyacınız var? O zaman E-kitap Okuyucu Almak İçin 11 Neden yazımızı mutlaka okuyun!

Önceki YazıSonraki Yazı