Motor Kıyafetleri

Motosiklet Aksesuarları

Doğru motor kıyafetleri giymek sadece rahatınız için değil sağlığınız ve güvenliğiniz için de önem taşır. Kaliteli motosiklet kıyafetleri ve daha geniş tabirle motosiklet malzemeleri sizi kazalarda yaralanma, sakatlanma ve hatta ölümden koruyabilir. Motosiklet dünyasına yeni girenler için bütün o kıyafetler ve enva-i çeşit modeller kafa karıştırıcı olabilir. O yüzden, size yardımcı olabilmek için başlangıç seviyesinde hangi kıyafetleri almanız gerektiğini derledik.

1. Motosiklet Montu

Motosiklet Kıyafetleri

Motosiklet montu veya ceketi, vücudunuzun kollar, sırt, kaburgalar, iç organlar gibi hassas olan üst kısmını kapatır, bu açıdan elzem kıyafetlerden biridir. Motosiklet montu alırken size hem konfor hem de güvenlik sağlayacak bir modeli seçmelisiniz. Son moda deri montlar sizi ne rüzgara ne de çarpmalara karşı korur. Motosiklet montları iki çeşit olur; ya deri ya da tekstil, yani dokuma kumaş. Bu montların kumaşı özel olarak dokunur ve normal kumaştan kat kat daha güçlüdür, gücü ancak deriyle kıyaslanır, su ve rüzgar geçirmezdir. Ayrıca, iki tür motosiklet montunun dikişleri bilhassa kuvvetlendirilmiştir. Kimi ceketlerin dirsek kısımlarında koruyucu da bulunur. Mont seçiminizi motosikletinizi daha çok hangi havada kullanacağınıza göre de yapabilirsiniz.

2. Motosiklet Pantolonu

Motosiklet Kıyafetleri

Normal kot pantolonlar sizi kazalarda korumaz, o yüzden motosiklet pantolonu almanız şart. Motosiklet pantolonu seçerken bir tür elyaf türü olan ve çelik yelekler ile iş güvenliği kıyafetlerinde de kullanılan Kevlar’dan yapılmış olması veya en azından Kevlar panelleri içermesine dikkat edin. Motosiklet montunda olduğu gibi motosiklet pantolonunda da kalça, incik ve diz korumaları bulunabilir. Uygun olarak üretilmiş modellerde mont ve pantolon fermuarla birleştirilebilir. Soğuk havalarda motosiklet pantolonunu termal giyim ile, örneğin bir içlikle veya külotlu çorapla birleştirebilirsiniz.

3. Motosiklet Botu

Motosiklet Kıyafetleri

Standart birçok motosiklet ortalama 150 kg ve daha fazla ağırlıkta olur. Bu ağırlığı kendi bacaklarınız ve ayak bileklerinizle, en tahmin edilemez, en bozuk ve en kaygan yollarda desteklemeniz gerekir. O yüzden alacağınız motosiklet botu en temel olarak benzine, suya ve yağa dayanıklı olmalı, kaymaz tabanları bulunmalı ve bileklerinizi sağlam bir şekilde desteklemeli. Kaza sırasında en hassas yerlerden biri ayak bilekleri olduğu için botta bilek koruması şakaya gelmez. Bot, ayak parmaklarınızı da sağlam ama sıkmayacak şekilde kavramalı; parmaklarınızın ve bileklerinizin burkulmasını önlemeli. Motosiklet botunu bileğinizin üstünden sıkıca kapatmanız da lazım, yoksa bir kazada ayağınızdan çıkabilir. Motosiklet kıyafetleri arasında botlar mutlaka yer almalı.

4. Motosiklet Eldiveni

Motosiklet Kıyafetleri

Elleriniz hem çok hassastır hem de en elzem organlarınızdandır, hele de motosiklet kullanırken. O yüzden onları rüzgardan ve kazalardan korumak için kaliteli bir motosiklet eldiveni almanız şart. İdeal bir motosiklet eldiveni parmaklarınızı, avuç içinizi, ellerinizin üstünü ve bileklerinizi korumalı ama bir yandan da hareketlerinizi kısıtlamamalı. Montunuz ve eldiveniniz birbirine tam olarak oturmalı ve aralarında cildinizin göründüğü bariz bir açıklık bulunmamalı. Kaza sırasında elinizden çıkmaması için botta olduğu gibi bileğinizin üstünden sıkıca bantlanması da şart. Eldivende de gözleriniz Kevlar malzemesini arayabilir. Eldivenlerin avuç içlerinde korumalığı olması düşme sırasında hasar görme ihtimali yüksek olan avuçlarınızı korur.

5. Motosiklet Yağmurluğu

Motosiklet Kıyafetleri

Motor kıyafetleri arasında yer alan motosiklet yağmurluğu en yaygın olarak polivinil klorür ve naylondan olur. Farklı renkleri bulunur ama en iyisi görünürlüğü yüksek olan sarı ve turuncu renklerdir. Motosiklet yağmurluklarında fazla model seçeneği olmaz. Önden fermuarla kapatılır. Aslında motosiklet montuyla benzer bir mantığa sahip. Yağmurluk alırken hareketinizi kısıtlamamasına ve eldiveniniz ile botunuz arasında boşluk kalmamasına dikkat edin.

6. Motosiklet Korumalıkları

Motosiklet KıyafetleriMotosiklet korumalıklarından aslında yukarıda epey bahsettik. Korumalıklar mont, pantolon, eldiven ve tulumun bir parçası olan küçük zırhlar olarak düşünülebilir. Korumalıkları ayrı olarak almayı düşünüyorsanız kaza sırasında çıkmayacak kadar sıkı ama hareketinizi kısıtlamayacak kadar esnek olmalarına dikkat edin. Korumalıklar ne kadar kaliteli olursa o kadar geniş bir bölgeyi korur. Mesela sırt korumalıkları ensenizden kuyruk sokumunuza kadar sizi koruyabilir. Korumaların iki güvenlik seviyesi vardır. Yüksek seviye korumalıklar daha fazla koruma sağlar ama düşük seviye korumalıklar daha hafif, daha esnek, daha ucuz ve daha geçirgen oldukları için kullanma alışkanlığı yaratmaya daha müsaittir. Motor kıyafetleri ile birlikte korumalıkları da kullanarak güvenliği maksimum düzeye çıkartın.

7. Motosiklet Tulumu

Motosiklet Kıyafetleri

Motosiklet tulumu mont ve pantolonun tek parça halinde olduğu yararlı ve pratik bir kıyafettir. Belinizin açılma ihtimali yoktur, dolayısıyla rüzgardan ve soğuktan daha iyi korur. Sağlam ve rahat bir motor kıyafetleri arıyorsanız tercihinizi motor tulumundan yana yapabilirsiniz. Tüm vücudu kapladığı için güvenlik açısından da daha güvenilirdir. Ayrıca, tulum daha fazla esneklik ve hareket imkanı sunar. Ama bunlar bir araya gelince fiyatlar haliyle yükseliyor. O yüzden başlangıç seviyesi için fermuarla birleştirilebilen daha hesaplı bir mont ve pantolon kombini yapabilirsiniz.

8. Motosiklet Gözlüğü

Motosiklet Kıyafetleri

Açık yüz motor kaskı veya yarım motor kaskı kullanmayı düşünüyorsanız gözlerinizi rüzgardan, yağmurdan, tozdan, yoldan fırlayabilecek yabancı cisimlerden veya arı, böcek gibi canlılardan korumak için motor gözlüğü almanız şart. Kaskınızın ve motosikletinizin siperi olsa bile gözlük almaktan kaçınmamalısınız. Gözlük kullanıyorsanız motosiklet gözlüğünüzün camını numaralı olarak taktırabilirsiniz.

Motosiklet kullanmaya yeni başlayanlar için önerileriniz varsa, yorum bölümünde paylaşmayı unutmayın. :)

Motosiklet kullanmaya yeni başlayacaksanız birtakım motosiklet aksesuarlarını edinmenizde fayda var. Önerilerimiz için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı