Endonezya’nın Görkemli Yanardağları

Endonezya

Endonezya’nın bitki örtüsünün tamamı yanardağlardan oluşuyor desem abartmış olmam. Endonezya’nın 17.508 adası, yaklaşık 400 kadar da yanardağı var. Bunlardan 100 civarı hala aktif.

Durum böyle olunca Endonezya’da ciddi bir yanardağ endüstrisi oluşmuş. Yanardağlarda trekking yapmak, güneş doğuşunu/batışını izlemek, krater göllerini gezmek adeta peşinden koşulur aktiviteler haline gelmiş. Bunlardan en ünlüleri bulundukları adalara göre şöyle:

Java Adası

Bromo Yanardağı

Endonezya Bromo Yanardağı

Bromo, en aktif yanardağlardan biri olduğu için oldukça meşhur. Son patlaması 2016 yılında yaşandı. Bu kadar aktif olmasına rağmen her gün binlerce turist burayı ziyaret ediyor, kraterinin ağzına çıkıyor. Yanardağ, Sea of Sand adı verilen uçsuz bucaksız kumluk bir alanda yer alıyor. Yanında bir kaç yanardağ daha var. Cemoro Lawang adlı kasabadan sadece yarım saatlik bir yürüyüşle kendinizi kraterde bulabilirsiniz. Gündüz kraterin içini görmek, gece ise motor kiralayıp Bromo’nun karşısındaki dağa çıkıp Bromo’ya nazır güneş doğuşu izlemek çok keyifli. Motor kiralarken sürücülü bir motor bulmak önemli, zira güneş doğuşu için çıkılan dağ çok dik, üstelik o dağa kadar da Sea of Sand’den gitmek gerekiyor.

İjen Yanardağı

Endonezya İjen Yanardağı

İjen Yanardağı, tepesindeki sülfür madeni ve bu madendeki sülfür gazının yanmasıyla oluşan mavi ateş sayesinde oldukça ünlü. Dünyadaki en büyük mavi ateş burada. Sabaha karşı Banyuwangi kasabasından onlarca tur şirketi yanardağa doğru hareket ediyor. Amaç güneş doğmadan oraya varıp mavi ateşi görmek. Siz yanardağda turistik gezinizi yaparken sülfür madeninde çalışan insanlar 80-90 kg ağırlığındaki sülfürle dolu sepetleri yanardağda taşıyor olacaklar. Güneş doğduktan sonra da masmavi krater gölü ortaya çıkıyor. Tam bir görsel şölen.

Bali Adası

Batur Yanardağı

Bali, dünyanın en turistik yeri. Ziyaretçilere harika tapınaklar, pırıl pırıl pirinç tarlaları, inanılmaz dalış tecrübeleri ve muhteşem sahiller vadediyor ama bu kadarla da bitmiyor. Çok güzel yanardağları var. Konakladığınız yerden motora ya da arabaya atlayıp kendinizi bir anda Batur Yanardağı’nın tepesinde bulabilirsiniz. Dağı aşıp diğer tarafa geçtiğinizde ise bambaşka plajlar sizi bekliyor olacak. Batur Yanardağı’na gittiğinizde külleri arasında aracınızı sürebilir, Batur Gölü’nün etrafında harika manzaralar eşliğinde bir sürüş yapabilirsiniz.

Agung Yanardağı

Agung Yanardağı’nın en büyük özelliği Bali Adası’nın en yüksek noktası olması. Tulamben veya Amed tarafında denizde yüzerken karaya baktığınızda bu dev yanardağı tüm görkemi ile görebilirsiniz. Bir güzel yanı da tam bir üçgen şeklinde olması. Adeta ilkokul resimlerinde çizdiğimiz dağlar gibi :) Agung Yanardağı’na çıkan yolda Bali’nin en önemli tapınağı Pura Besakih’i de görebilirsiniz.

Krakatoa Adası/Volkanı

Krakatoa, Java ve Sumatra arasında yer alan volkanik bir ada. Dünyada en büyük patlamanın yaşandığı yanardağ. 1883 yılında patladığında 5000 km öteden bile patlamanın sesleri duyulmuş, lavların denizle buluşması sayesinde patlama etkisi daha da artmış. Adeta atom bombası patlaması gibi bir olay yaşanmış. Dağın parçalanan kısımlarının denize dökülmesi ile de 40 metrelik dev bir tsunami oluşmuş ve 35.000 kişi ölmüş. Java veya Sumatra’dan alacağınız turlarla Krakatoa’nın karşısındaki adalardan birinde konaklayıp yanardağdaki ufak patlamalar izlenebiliyor. Adanın kendisinde trekking yapmak için ise özel bir izin almak gerekiyor.

Lombok Adası

Rinjani Yanardağı

Rinjani, Endonezya’nın ikinci yüksek yanardağı. Turistler arasında oldukça popüler bir destinasyon. Bali veya Gili Adaları’nda hemen hemen her yerde Rinjani’ye düzenlenen turları bulmak mümkün. Genellikle 1 gece 2 gün süren yürüyüşlerle kratere ulaşılıyor. Burada da çok güzel bir göl var. Kratere çıkmak için bir çok rota var. Trekking tecrübenize göre bu rotalardan birini seçebilirsiniz.

Flores Adası

Mount Kelimutu

Kelimutu Yanardağı’nın en büyük özelliği, üzerinde üç ayrı renkte krater gölüne sahip olması. The Lake of Old People gölü mavi, The Lake of Young Men and Maidens gölü yeşil, Enchanted Lake ise kan kırmızısı renkte.

Etkileyici, değil mi? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Dünyaya açılmışken dilerseniz bir de İtalya’yı ziyaret edelim. İşte karşınızda en popüler 11 İtalyan şehri.

Önceki YazıSonraki Yazı