Motor Kaskı ve Maskesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motor Kaskı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motor kaskı veya uzun uzun söylersek motosiklet kaskı, motosiklet kullanan ve motosiklete yolcu olarak binen herkes için bir zorunluluktur. Kaliteli bir motor kaskı, insan vücudunun en hassas kısımlarından olan baş bölgesini darbelerden korur. Motor kaskı farklı modellerde ve renklerde olsa da asıl amacı giyim değil güvenliktir. Dolayısıyla doğru motor kaskını seçmeniz çok önemli. Sizin için motor kaskı seçerken dikkat edilecek hususları derledik. Sonrasında motor yüz maskesine de değindik. Konuyla ilgiliyseniz bizce kaçırmayın.

1. Motor Kaskı Nasıl Seçilmeli?

Motosiklet Aksesuarları

Motor kullanım seviyeniz hangisiyse, motor kaskını ona göre seçmenizde fayda var. Başlangıç seviyesinde bir sürücüyseniz, motosiklet kullanmada yeniyseniz çok pahalı ve bol özellikli bir dual-sport veya tam yüz motor kaskına hemen ihtiyacınız olmayabilir çünkü muhtemelen motorunuzu gündelik olarak ve fazla yüksek hızlara çıkmadan kullanacaksınız. O yüzden öncelikle motorunuza alışmayı bekleyin ve onun sizin için bir hobi mi, ulaşım aracı mı yoksa spor mu olduğuna tam anlamıyla karar verin.

Eğer her gün motora biniyorsanız veya düzenli olarak seyahate çıkıyorsanız daha pahalı ve donanımlı ve özellikli motor kaskları ile daha rahat edebilirsiniz çünkü bu kasklar daha iyi bir dinamik sunar ve rüzgar sesini azaltır. Bir grupla yola çıkacaksanız kaskınızın iletişime olanak tanıyacak şekilde tasarlanmış olmasına veya kulaklık, telsiz gibi parçaları takmanıza uygun olan modüler kasklardan olmasına dikkat edin.

2. Motor Kaskı Çeşitleri Neler?

Motor Kaskı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motor kaskı kullanım alanın yanı sıra çeşitlerinden de haberdar olursanız daha bilinçli bir seçim yapabilirsiniz. Tam yüz motor kaskı, dual-sport motor kaskı, yarım yüz motor kaskı, açık yüz motor kaskı ve modüler motor kaskı temel motor kaskı çeşitleridir. Başlangıç için açık yüz motor kaskı veya yarım yüz motor kaskı yeterli olabilir ama daha profesyoneller tam yüz motor kaskı, ekleme çıkartma yapmayı seven profesyoneller modüler kaskı, motosikleti spor olarak görenler ise dual-sport motor kaskına yönelebilir.

3. Motor Kaskında Hangi Özellikleri Arıyorsunuz?

Motor Kaskı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diğer motosiklet aksesuarları gibi motor kaskının da dikkat edilmesi gereken bazı temel özellikleri var. (Boyuttan ileride bahsedeceğiz.) Motosiklet kaskı ağırlığı genelde 1400-1800 gram olur. Ama bu ağırlığın boynunuzda ve omuzlarında eşit olarak dağılması gerekir. Motor kaskını bir süre taktıktan sonra bu bölgelerde ağrı oluşuyorsa yanlış kaskı seçmişsiniz demektir. Modüler motor kaskı ilave parçalara olanak tanıdığı için tam yüz motor kaskından daha ağır olmaya müsaittir.

Motor kaskının malzemesi, rahatlığı ve güvenlik seviyesi de önemli. Birçok motor kaskının temel malzemeleri polikarbonat, cam elyafı ve karbon elyafıdır. Günümüzün teknolojik gelişmelerini göz önünde bulundurarak motor kaskında entegre gölgelik, rüzgar azaltma unsurları, iletişim özellikleri gibi daha fazla özellik arayabilirsiniz.

4. Motor Kaskının Güvenlik Seviyesi…

Motor Kaskı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bütün motor kaskları aynı olmadığı gibi sizi darbelerden koruma oranları da farklıdır. Motor kasklarında güvenlik seviyesi test ortamlarında yapılan güvenlik ve sağlamlık testleri ile belirlenir. Farklı ülkelerin ulaşım bakanlıklarının veya başka kurumlarının farklı standartları bulunabilir ama İngiltere’de kasların güvenlik seviyelerini ölçmek amacıyla kurulan SHARP şirketinin yaptığı testler uluslararası olarak kabul görür.

SHARP testi ticari kaygılardan uzak olarak özel tesislerde gerçekleştirilir. Markaların farklı boyut ve modeldeki kaskları satın alınarak bu kasklar başın tepesi, çene, sağ yan, sol yan, ense ve alın olmak üzere altı bölgede farklı darbelere maruz bırakılır, on bir metre yükseklikten bırakılır ve sivri yüzeylere çarptırılır. Bütün bu testlerden elde edilen sonuçlara göre kaskların her birine 1-5 arasında bir yıldız verilir. SHARP testini geçen 5 yıldızlı kask markaları arasında Bell, Marushin ve BMW’nin modellerinden bazıları bulunuyor.

5. Nasıl Bir Motosiklet Kullanıyorsunuz?

Motor Kaskı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Macera motoru sürücüleri genelde modüler motor kaskını kullanır çünkü bu kask sürünün yüz korumasını yukarı kaldırmasına ve önüne parçalar eklenmesine olanak tanır. Cruiser kullanan sürücüler günlük yolculuklarında rüzgarı da hissetmelerini sağlayan yarım yüz motor maskesini severler. Scooter kullanıcısı olsanız dahi, kapalı kaskı tercih etmelisiniz. Sporcuların ise tam yüz motor kaskı kullanmaları gerekir.

6. Motor Kaskının Boyutu Size Uygun mu?

Motor Kaskı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motor kaskı bayan ve motor kaskı erkek diye yapılan ayrım büyük ölçüde boyutlardan (ve biraz da ağırlıktan) kaynaklanır. Kaskın başınıza iyi oturması hem rahatlık hem de güvenlik açısından önemlidir. Başınızın boyutundan kasıt hem baş çevreniz hem de başınızın uzunluğu. Kask boyutunu hesap ederken başınızın sadece boyutunu değil şeklini de göz önünde bulundurun. Yuvarlak şekilli bir başla sivri bir başta aynı kasklar aynı şekilde durmaz. O yüzden kask satın almadan önce ölçülerini, belli bir baş şekline göre üretip üretilmediğini öğrenin ve birkaç modeli deneyin.

7. Motor Kaskı Fiyatları Ne Kadar?

Motosiklet Aksesuarları

Motor kaskı fiyatları kaskın hangi düzeyde olduğuna göre değişir. Başlangıç seviyesindeki kaskları, örneğin yarım yüz veya açık modelleri daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz ama profesyonel bir tam yüz kaskı daha pahalı olacaktır veya modüler bir kask alırsanız fiyatı siz parça ekledikçe doğal olarak artacaktır.

Motor kaskı fiyat aralığı her bütçeye uyacak genişlikte olsa da yukarıda bahsettiğimiz bütün ayrıntıları göz önünde bulundurarak en ucuz ürünü değil ihtiyacınız olan güvenliği size sağlayacak en ideal ürünü seçmeye gayret edin.

Nasıl Bir Motor Yüz Maskesi Almalı?

Motor Yüz Maskesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motor yüz maskesi, sadece gözleri açık olduğunda verilen adla balaklava da başa takılan motosiklet malzemelerinden ama soğuktan ve rüzgardan korunma amacı taşır. Sizi kask gibi darbelere karşı korumaz. Balaklava aslında kar maskesidir ve farklı sporlarda da kullanılır. Motor yüz maskesi ise burun, kulak ve boynu kaplar ama yukarıya uzanmaz. Maske seçerken dikkat etmeniz gereken şey öncelikle rüzgara ve soğuğa karşı koruması, sonra da geçirgen, esnek bir kumaşa sahip olması ve onu takınca rahat etmeniz. Genelde kaskın içinde kullanılsa da oldukça keyifli olan desenli modellerinden de alabilirsiniz.

En güzel motosiklet rotalarını biliyor musunuz? Tıklayın, öğrenin!

Önceki YazıSonraki Yazı