Başak Burcu

Başak Burcu En Belirgin Özellikleri

Başak burcu dendiği zaman akla ilk gelen sıfatlar titiz, organize ve mantıklı oluyor. Çoğu zaman da güzelim başaklar, “düzen delisi mükemmeliyetçi” olarak bir stereotipe yakıştırılıp kaderlerine mahkum ediliyorlar. Halbuki toprak grubuna ait asil başak burcu, bunlardan çok daha fazlasıdır. Bir başağı başak yapan nedir, daha önce hiç düşündünüz mü? Biz sizin yerinize düşündük ve 22 Ağustos ile 22 Eylül arasında doğanları taçlandıran başak burcunun en belirgin özelliklerini sizin için araştırdık.

1. Başak burcu konuşmakla kalmaz; her ne söylüyorsa yapar.

Başak burcu – özellikle de başak burcu kadını – söylediğinin arkasında durması ile bilinir. Eğer iddialı bir laf ediyor ya da bir hedefini öne sürüyorsa, bu hedefine er ya da geç ulaşmak için elinden geleni yapacağına emin olabilirsiniz. Amaç ve sonuç odaklı olan başaklar, kafalarına koydukları her şeyi yapabilme potansiyeline sahiptir.

2. Başaklar analitik bir zeka yapısına sahiptir.

Analitik, rakamsal ve mantık odaklı bir zekaya sahip olan başak burcu, karşısına çıkabilecek en zor problemlere bile mutlaka bir çözüm bulabilme özelliğine sahiptir. Başak burcu özellikleri arasında belki de en baskın gelen özelliği mantıklı ve sürdürülebilir sonuçlara ulaşabilmesidir.

3. Yetersizlik ve ahmaklık, başak burcunu sinir etmeye yeterlidir.

Başak Burcu Tahammülsüz

Mantıkçı ve hedef odaklı başaktan başka ne bekliyordunuz ki? Başak burcu günlük olarak etrafında yetersiz, bilgisiz ve kabiliyet yoksunu insanlarla karşılaşmak zorunda kalırsa bu, onun için adeta işkence gibi olur.

4. Başak burcu hassas ve duygusaldır – çoğu zaman göstermese bile.

Başak Burcu Duygusal

Başak burcu simgesi, elinde buğday tutan bir kadın sembolünden oluşur. Tıpkı bu simgedeki buğday gibi başak burcu da dışarıdan sert görünse de içten içe yumuşak, hassas ve kırılgandır.

5. Mükemmeliyetçidir.

Tabii ki başak burcu dendiği zaman atlanmaması gereken bir diğer belirgin özellik de mükemmeliyetçi olmasıdır. Özellikle eğer bahsi geçen başak burcu erkek ise, aşk hayatı konusunda baştan işiniz zor demektir. Zira başak burcu erkeği, mükemmel kadını bulana kadar asla nihai kararını vermez.

6. Başak burcunun bilinmeyen bir çılgın yanı vardır.

Tertipli, düzenli, her daim hazırlıklı ve organize olan başak burcu da bazen çılgınlık yapar ve tüm düzenini koyverip hayatı akışına bırakabilir. Çoğu zaman bu özelliğinden pişmanlık duyan başak burcu bunu yaptığının ertesi gününün tamamını düzenini yeniden yerine oturtmaya harcar.

7. Şüphecidir.

Kendi gözleriyle görene kadar söylenen hiçbir şeye inanmayan başak burcu şüpheci olduğu kadar özgür düşünceye ve bireysel sonuç üretmeye bağlıdır.

8. Başak burcu her daim güçlü kararlar alır.

Başak Burcu Mükemmeliyetçilik

Ve bu kararları dile getirmekten asla çekinmez!

9. Fazla düşünür, dolayısıyla da fazla endişelenir.

Tabii ki tüm bu mantık, şüphe ve mükemmeliyetçiliğin bir eksisi olmalı, değil mi? Sürekli rasyonel ve dört dörtlük olanın peşinde koşan başak burcu, koşuşturmaca sırasında edindiği bilgiler ile ilgili öyle enine boyuna düşünür ki, bu düşünceler arasında boğulacak gibi olur.

10. Başak burcu yıkıcı değil, yapıcıdır.

Sorun yaratmak yerine her daim sorun çözmeyi tercih eden başak burcu, baskı altında kaldığı anlarda sessiz kalmayı ve tartışmaktan kaçınmayı tercih eder. Her ne kadar bu başak burcunun olumlu özelliklerinden biri gibi görünse de bazı durumlarda ters teperek başağın ezilmesine ya da yok sayılmasına sebep olabilir.

11. Eleştirilmekten ve yargılanmaktan nefret eder.

Mükemmeliyetçi başak tabii ki kendinin de mükemmel olduğuna inanır, bu nedenle başkası tarafından eleştirildiği zaman buna tahammül edemez. Çoğu zaman eleştirilere gözünü kapatan başak burcu, kendine çok yakın gördüğü, dışarıya karşı örmüş olduğu duvarları aşabilen insanlara karşı daha yumuşaktır ve onların eleştirilerini kabul edebilir.

Renklerin psikoloji üzerindeki etkilerini merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

Önceki YazıSonraki Yazı