J. Burger

Jumbo Burger

19. ve 20. yüzyıllarda hayatımıza giren burger; hızlı üretilen, kolay tüketilen her bütçeye uygun meşhur bir yiyecek. Sadece iki ekmeğin arasına köfte konularak başlayan bu akım, zaman içinde çıtır soğanlar, yeşillikler ve türlü soslarla zenginleşti. Burger günümüzde en sofistike yemeklere taş çıkartırcasına “butikleşti”. Ama yine de Amerika’da ünlenen ve dünyaya yayılan burger, patates kızartması, gazlı içecek ve elmalı turta kombinasyonu fast food’u temsil eden yemek ikonu olmaya devam ediyor. Zincirlerden büfelere, okul kantininden fine-dining restoranlara, her yerde burger bulmak mümkün. Ancak son dönemde öyle mekanlar oluşmaya başladı ki tek yaptıkları burger! Her birinin kendine has yöntemleri ve tarifleri var. Bunlardan birkaç tanesini “İstanbul’da En İyi Burger Yiyebileceğiniz Mekanlar” listesinde paylaşmıştım. Sonrasında Moda’da bulunan Mini Eatery’yi de mercek altına almıştık. Hatta çok yakın zamanda bir keşfim olan Akali’yi de detaylandıracağım. Ancak bu yazımda çok da yeni olmayan, hamburgere yıllardır fazlasıyla özen gösteren ve kalitesinden asla ödün vermeyen J. Burger, diğer adıyla Jumbo Burger’i inceleyeceğiz.

Jumbo Burger

Jumbo Burger Çiftehavuzlar’daki yerinde 1977 yılından beri faaliyet gösteriyor. Anadolu yakasının imza adreslerinden biri. Bilenin bir daha bir daha geldiği çok özel bir mekan!

J. Burger’in burgeri klasik sulu, kabarık, köftesi iki parmak olan, marulu, domatesi, turşusu bol ve gösterişli burgerlerden değil. Yani Amerikan stili burgerlerden farklılaşıyor. Daha çok anne burgerine benziyor. Mütevazı kağıdının içinde, puf gibi ekmeği yumuşacık, köftesi ince ve soslandırılmış olarak masanıza geliyor.

Menüdeki burgerler arasında Hamburger, Cheeseburger, Şarkburger, Jumboburger, Eggburger, Chickenburger, Beefburger, Pastramiburger, Fishburger ve Vejetaryenburger seçenekleri mevcut. Öne çıkan ve ilk kez geliyorsanız muhakkak denemeniz gereken pek tabii ki Jumboburger. Jumboburger’in içinde hamburger köftesinin yanı sıra özel soslar var. Çok hafif acılı güzel kırmızı sos ve Jumbo’nun nam salmış mayonezi burgere çok yakışıyor. Şarkburger de denemeye değer bir lezzet, içinde sarımsaklı köfte ve soğan halkaları ile eritilmiş peynir bulunuyor. Burger deyince akla köfte gelse de Beefburger de biftek dilimleri ve soya sosu ile öne çıkan bir lezzet.

Jumbo Burger

Normal bir burger sizi doyuruyor ancak Jumbo’da lezzeti iki katına çıkarmak isteyenler için Big Burger ve İki Katlı Burger seçenekleri mevcut. Big Burger’lerin ekmeği ve köftesi büyük. İki Katlılar’ın ise içinde iki tane köfte bulunuyor. Benim tercihim bir burger yedikten sonra bir tane daha sipariş etmek yönünde. Zira bu şekilde hem farklı lezzetler deneyebilirsiniz, hem de hepsini sıcak sıcak yemiş olursunuz. Ayrıca aradaki bekleme zamanını da müthiş parmak patateslerin tadına vararak değerlendirebilirsiniz!

Kızartma olarak Chicken Fingers, Mozerella Sticks, Soğan Halkası seçenekleri var. Ancak mekanın olmazsa olmazı muhteşem parmak patatesleri yemeden J. Burger deneyimini tamamlamış sayılmazsınız. Ketçap ve mayonez kendi yapımları ve olağanüstü. Ketçap bildiğimiz fabrikasyon ketçaplar gibi kıvamlı değil, domates tadı baskın. Mayonez ise parlak ve şeffaf sarı renkte, hafif tatlı, gizemli ve müthiş bir lezzet. Bu mayonezin bağımlılık yaptığına eminim! Yoksa birkaç hafta gelmeyince canımın çekmesinin başka bir açıklaması olamaz!

Jumbo Burger

J. Burger nesilden nesile bağ kurmayı başaran bir işletme. Her zaman geldiğinizde genci yaşlısı müdavimleri arkadaş gruplarıyla beraber görebileceğiniz rahat bir mekan burası. Çiftehavuzlar’da Büyük Kulüp’ün ehemn karşısında yer alıyor. Dış alanda sandalyeleri ve içerde rahat koltukları mevcut. En önemlisi de burası tek ve tek olmaya devam etmeye kararlı bir işletme. 1977’den beri 40 yıldır aynı yerde, aynı kalitede aynı müthiş lezzeti sunan J. Burger’e daha nice 40 yıllar diliyorum!

Adres: Caddebostan, Operatör Cemil Topuzlu Cad., Çiftehavuzlar No:51, 34728 Kadıköy İstanbul
Telefon: 0216 369 49 70

Henüz tanışmadıysanız kendinize en yakın zamanda bir J. Burger deneyimi yaşatmalısınız!

Şimdi de sizi Çeşme’ye, ödüllü bir menemen yemeye davet ediyoruz!

Önceki YazıSonraki Yazı