Sahurda Tok Tutan Yiyecekler

Sahur Yemekleri

Ramazan ayını rahat ve sağlıklı geçirebilmek için iki önemli öğün olan sahur ve iftarda dikkatli beslenmek gerekiyor. Sahurda sağlıklı beslenmek ve vücudun ihtiyaç duyacağı su miktarını karşılamak gün boyu rahat etmemizi sağlayacaktır. Sahurda tok tutan yiyecekler yemek ve bol bol su içmek Ramazan ayını sağlıklı geçirmenin yollarından. Biz de sizler için sahurda tok tutan doyurucu yiyecekleri listeledik. 

1.Yumurta

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler Yumurta

Sahurda tok tutan yiyecekler denince akla ilk gelenlerden birisi yumurta oluyor. Gün boyu aç kalacak olan vücudun enerji depolamasına yardımcı olan yumurta aynı zamanda pratik bir öğün. Siz de yumurtayı en pratik şekilde haşlayabilir ya da kendinize güzel bir peynirli omlet hazırlayabilirsiniz. Ayrıca yumurta ile pratik bir şekilde hazırlanacak olan menemen de sahur yemekleri arasında tok tutanlardan.

2. Börek

Börek

Sahurda yiyebileceğiniz doyurucu yiyecekler arasında börekler de yer alıyor. Dilerseniz akşamdan hazırlayabileceğiniz bir tepsi börek dilerseniz de sahurda pişireceğiniz pratik börekler günü daha tok geçirmenize yardım edecek. Sahur için pişirebileceğiniz kolay börek tarifleri arasında gözleme ve tepsi böreği bulunuyor. Siz de hangisini isterseniz peynirli, patatesli, kıymalı ya da ıspanaklı olarak pişirebilirsiniz.

3. Süt

Süt

Süt, kalsiyum açısından en zengin besinlerden birisi. Sahurda içeceğiniz 1 bardak süt günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılamanıza yardım etmekle kalmayacak, aynı zamanda sizi tok da tutacaktır. Sahurda süt içmenin bir diğer faydası ise vücudun ihtiyacı olan sıvı miktarını karşılamaya yardımcı olmasıdır.

4. Bolca Meyve

Meyveler

Meyveler sahip oldukları lifli yapıları sayesinde son derece sağlıklı birer besin kaynağı. Aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan şeker miktarını da en sağlıklı şekilde karşılıyorlar. Sahurda tok tutan yiyecekler arasında meyveler de bulunuyor. Hem taze hem de kurutulmuş meyveler sayesinde gün içerisindeki açlık hissi ile daha kolay savaşabilirsiniz. Sahurda elma, muz ve avokado tüketebilirsiniz.

5. Kepekli Ekmek

Kepekli Ekmek

Pek çok kişi sahurda kahvaltılık ürünler tüketmekten hoşlanıyor. Sizler de sahurda yiyeceğiniz kahvaltılıklarınızın yanında hem sağlıklı hem de tok tutan kepekli ekmek tüketebilirsiniz.

6. Hurma

Hurma

Ramazan ayının olmazsa olmazı hurmadır. Hurma oldukça iyi bir besin kaynağıdır. Siz de sahurda tok tutması için birkaç tane hurma yiyebilirsiniz. Aynı zamanda hurma sayesinde, ihtiyacınız olan şeker miktarını da karşılamış olacaksınız.

7. Bulgur Pilavı

Bulgur Pilavı

Sahurda doyurucu yemekler yemek isteyenler için bir diğer öneri bulgur pilavı. Bulgur pilavı hem sahurda hem de iftarda tok tutan yiyecekler arasında. Ayrıca içerisinde bulunan vitaminler de son derece sağlıklı.

8. Haşlanmış Tavuk

Tavuk

Sahurda tok tutan ve yapılışı oldukça kolay olan yiyecekler arasında haşlanmış tavuk da bulunuyor. Tavuk eti, protein bakımından en faydalı besinlerden. Aynı zamanda uzun süre tok kalmaya da yardım ediyor. Sahurda tavuk eti tercih edecekseniz onu haşlanmış olarak tüketebilirsiniz. Bu sayede hem hafif hem de faydalı bir yemek olacaktır.

9. Yulaf

Yulaf

Kahvaltıda da sıklıkla tüketilen bir besin olan yulaf ezmesi, sahur için de tercih edilen gıdalar arasında. Yulaf ezmesini sahurda süt ya da yoğurtla birlikte tüketebilir, dilerseniz onu kurutulmuş meyveler ile de zenginleştirebilirsiniz. Sindirimi yavaş olan yulaf, tokluk hissini uzun süre yaşamanıza yardımcı olmaktadır. Bu nedenle sahurda tüketilebilecek yiyeceklerin başında gelir.

10. Ceviz ve Badem

Ceviz

Kuruyemişlerin sağladığı faydalar saymakla bitmez. Bunlar arasında vitaminler ve yağlar bakımından en zengin olanlardan bazıları ceviz ve bademdir. Tokluk hissini arttıran ceviz ve badem gibi faydalı yağlar sayesinde Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

11. Az Tuzlu Peynirler

Peynir

Protein bakımından en faydalı besinlerden birisi de tabii ki peynir. Sahurda peynir tüketerek gün içerisinde ihtiyaç duyacağınız proteini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda size enerji vereceğinden dolayı doyurucu bir yiyecektir. Fakat peynir tüketecekseniz az tuzlu ya da tuzsuz olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü gün boyu susuz kalacak olan bünye için tuzlu gıdalar sağlıklı değildir.

İftar sofralarının vazgeçilmez demirbaş tatlısı güllaç tarifi bu yazımızda sizleri bekliyor.

Önceki YazıSonraki Yazı