Bebek Bakım Çantası Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

anne bebek çantası

Anne ve babalar, bebekleriyle dışarıda vakit geçirmek istediklerinde her ana ve duruma hazırlıklı olmak istiyor. Bebek bakım çantası; parka, ev ziyaretine, doktor kontrolüne ya da herhangi bir gezintiye çıktığınızda bebeğiniz için ihtiyaç duyacağınız pek çok eşyayı yanınızda taşımanıza olanak tanıyor. Onun temiz ve kuru kalması, kendisini mutlu hissetmesi için kullandığınız bakım ürünleri ve çeşitli yardımcıları yanınızda taşımanız için kullanacağınız bu çantanın olmazsa olmaz ürünleri nelerdir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. İşte  bebek bakım çantası hazırlama aşamasında dikkat etmeniz gerekenler…

anne bebek çantası

Bebek Bakım Çantası Ne İşe Yarar?

Bebek bakım çantası, anne ve babaların bebeklerinin bakımı için ihtiyaç duydukları eşyaları düzenli bir biçimde yanında taşıması için kullanılılıyor. Çantada yer alacak ürünler, ihtiyaca yönelik olarak anne sütünü veya bebek mamasını ideal ısıda tutma, soğutucu özelliğe sahip olma veya alt değiştirme konusunda fayda sağlama gibi avantajlar sunuyor. 

Bebek bakım çantası sayesinde anne babalar, herhangi bir ortamda zorlanmadan bebekleri ile ilgilenebiliyor. Çantaya koydukları eşyalar sayesinde aradıkları tüm eşyaları kolaylıkla bulabiliyor. Bebek bakım çantalarının hemen hemen hepsinde çok sayıda göz ve bölme yer alıyor. Bu bölmeler, bebek bezi, ıslak mendil, mama, havlu, temiz çamaşır gibi çok sayıda eşya için yeterli alan sunuyor. Aynı zamanda bebeğiniz için aradığınızı ürünü kolaylıkla bulmanıza da yardımcı oluyor. 

Bebek bakım çantaları içerisinde yer alan bölmeler, yalnızca bebeklerin değil anne ve babaların da ihtiyaçlarını karşılıyor. Telefon, cüzdan ve anahtarlar için uygun genişlikte tasarlanan bölmeler, hem ebeveyn hem de bebekler için kurtarıcı haline geliyor. Eğer geniş ve çok bölmeli bir bebek bakım çantası tercih ederseniz kendiniz için ekstra bir el çantasına ihtiyaç duymanıza da gerek kalmıyor. 

Anne ve babaların tercih edecekleri bebek bakım çantası ile bebeğiniz ile dışarı çıkmak da kolaylaşıyor. Bebeğinizin altını değiştirmek istediğinizde, beslenme, uyku ya da saatinde ihtiyaç duyacağınız tüm eşyaları çantanızda taşıyabilirsiniz. 

anne bebek çantası

Bebek Bakım Çantası Nasıl Olmalı?

Bebek bakım çantası nasıl olmalı?” sorusu anne babaların en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Bebeğin tüm ihtiyaçlarının sığacağı genişliğe sahip bebek bakım çantaları çok daha kullanışlı olurken genişliğin yanında daha pek çok özellik de çantanın kullanışlılığını artırıyor. Gelin kullanışlı bir bebek bakım çantasında neler olmalı adım adım inceleyelim:

 1. Eşyalara Özel Bölmeler: Bir bebek bakım çantasında biberondan oyuncağa, su matarasından alt değiştirme bezine, ıslak mendilden yedek kıyafete pek çok eşya yer alıyor. Tüm eşyaların boyutları ve kullanım amaçları farklı olduğundan birden fazla bölmeye sahip olan çantalar çok daha kullanışlı oluyor. 
 2. Su Geçirmez ve Silinebilir Kumaş: Özellikle kış aylarında dışarı çıktığınızda çantanın su geçirmez olması büyük avantaj sağlıyor. Çantanın kolayca silinmesi ise hijyen açısından hayat kurtarıyor. 
 3. Doğal İçerik: Bebeğin giysilerinin, kişisel hijyen malzemelerinin daha sağlıklı kalması için bebek bakım çantalarının kimyasal içermemesi büyük önem arz ediyor.
 4. Hafif Tasarım: Anne babalar, bir yandan bebeğini, bebeğinin arabasını taşırken diğer yandan da bebek bakım çantasını taşımak durumunda kalıyor. Bu nedenle bebek bakım çantasının, dışarıda rahatlık sağlaması için hafif ve ergonomik olması oldukça önemli.
 5. Alt Değiştirme Minderi: Bazı bebek bakım çantalarında alt değiştirme için minder desteği yer alıyor. Böylece anne babalar, evlerinin dışında bir yerde olduklarında bebeğin altını değiştirme konusunda herhangi bir endişe duymuyor.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra bebek bakım çantalarının bebek arabasına takmak için aparatının bulunması, termal bölge ile mamayı ideal ısıda tutabilmesi gibi özelliklere sahip olması da tercih sebepleri arasında yer alıyor.

anne bebek çantası

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır?

Bebek bakım çantasının ne için kullanıldığını ve temelde nasıl özelliklere sahip olması gerektiğini öğrendik. Şimdi sıra bebek bakım çantasının nasıl hazırlanacağını öğrenmeye geldi. Bebek bakım çantasını hazırlarken işe bebeğinizin gün içerisinde en çok ihtiyaç duyduğu ürünleri listeleyerek başlayabilirsiniz. Kendi listenizi hazırlarken fikir almak için sizin için hazırladığımız bebek bakım çantasında olması gerekenler listesine göz atmayı unutmayın. İşte eksiksiz bir bebek bakım çantası için mutlaka yanınıza almanız gerekenler:

 • Bebek Bezi: Bir bebek çantasında olması gereken en önemli eşyalardan biri hiç şüphesiz ki bebek bezi. Evden uzakta olacağınız her iki veya üç saat için bir bez almanız yeterli. 
 • Islak Mendil: Bebeğinizin altını değiştirirken cildinin temiz kalması için mutlaka yanınızda ıslak mendil bulundurmanız gerekiyor.
 • Pişik Kremi: Bebeğinizin cildinin tahriş olmaması için pişik kremine mutlaka ihtiyacınız var. Yerden tasarruf etmek için seyahat boy olanlardan faydalanabilirsiniz.
 • Alt Değiştirme Minderi: Çoğu bebek bakım çantası alt değiştirme minderi ile geliyor ancak eğer yoksa mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.
 • Dezenfektan: Bebeğinizin altını değiştirmeden önce hassas bölgelerinin zarar görmemesi ve değiştirdikten sonra da elinizi temizlemek için dezenfektan almanız gerekiyor.
 • Emzirme Örtüsü: Bebeğinizi emzirmeniz gerekiyorsa ve dışarıda rahat bir ortam bulmaktan endişe ediyorsanız yanınıza emzirme örtüsü alarak kolayca emzirebilirsiniz.
 • Biberon ve Mamalar: Biberon, mama ve biberon ısıtıcısı gibi temel eşyalar, acıkma durumunda bebeğinizi rahatça doyurabilmenize yardımcı oluyor. Dolayısıyla bu tür besleme malzemelerine de mutlaka yer vermelisiniz.
 • Yedek Kıyafet: Bebeğinizin kusma, altına kaçırma gibi durumlarına karşı önlem almak istiyor veya gittiğiniz yerde konaklamayı düşünüyorsanız mutlaka yedek kıyafetler almanız gerekiyor. Tulumlar, çoraplar, pijamalar gibi yedek kıyafetler, bu tür seyahatlerde son derece kurtarıcı.
 • Su ve Atıştırmalık: Bebeğiniz, anne sütü dışında çeşitli yiyecek ve atıştırmalıkları tüketiyorsa seyahatinizin süresine göre birkaç paketi yanınızda bulundurabilirsiniz. Aynı zamanda hem sizin hem de bebeğinizin su ihtiyacı için mutlaka yeteri kadar suyu da yanınıza almanızda fayda var.
 • Kendi Kişisel Eşyalarınız: Bebeğiniz için hazırlık yaptığınız kadar kendiniz için de hazırlık yapmanız gerekiyor. Cüzdan, telefon, anahtar gibi mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken kişisel eşyalarınıza da bebek bakım çantasında yer verebilirsiniz.

Bu temel malzemelere ek olarak bebek bakım çantasında aynı zamanda hava koşulları için battaniye, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için bebek güneş kremi, şapka, bebeğinizin gittiğiniz yerde sıkılmaması için oyuncaklar, olası kazalara karşı bandajlar ve yara bantları, kullanması gereken ilaçlar, uyku tulumu, önlük, ateş ölçer, eğer kullanıyorsa emzik gibi eşyaların da bulunması gerekiyor. Anne için göğüs pedi, göğüs ucu kremi ve emzirme yastığı da annenin rahatlığı için oldukça önemli.

Sonuç olarak eksiksiz bir bebek çantası hazırlamak, hem anne babaların hem de bebeğin dışarıdaki rahatlığı için büyük bir öneme sahip. Bu nedenle dışarı çıkarken bu eşyalara ve ihtiyaç duyabileceğiniz diğer tüm eşyalara yer vermeniz her bir ihtiyacınızı sığdırabileceğiniz bir bebek bakım çantası sahibi olmanız gerekiyor.

Bebek çantasında olması gereken ürünlerden biri olan emzik için hazırladığımız “Bebeklerde Emzik Nasıl Seçilir, Nasıl Bıraktırılır?” yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı