Çocuk Beslenmesi: Sağlıklı Öneriler

Tüm yemek yapmak zorunda olan kadınlar arasında “günün en rahatsız edici sorusu” anketi yapılsa, kesin bu soru birinci sırada yerini alırdı. Minnoşum bugün de şu vitamini alsın, dün balık yedi bugün de et yesin ya da bugün sıra tahıl grubunda; o zaman haydi mercimeği sahneye alalım…

Nil, ek gıda almaya başladığından beri, ki bu da demek oluyor ki Nil 6 aylık olduktan sonra ona ne versem de gelişimine katkıda bulunsam diye kara kara düşünüyorum. Bir yaşına kadar aslında bu gıdalar pek yemek sayılmaz; daha çok püre şeklinde idi. 1 yaştan itibaren normal insan yemeğine dönebildik biz. Zaten yemekle çok arası olan bir çocuk olmadığı için minik sıkıntılar yaşadık tabi; ama yine de türlü şaklabanlıklarla çocuğuna yemek yedirmeye çalışanları tanıdığım için de kendi halimize şükrederim hep. :)

Buradan tarif vermeyeceğim, onları internetten çok rahat bulacaksınızdır zaten. Ben sadece “bugün ne pişirsem” çilesini belki bir nebze hafifletirim diye birkaç naçizane öneri sunacağım. Aslında ilk ve benim için en önemli olan iki şey vardı: yoğurt ve peynir. Onları evde kendim yapmayı çok istiyordum ve de yaptım. Tabi bunda çocuğunuzun alerjik bir bünyeye sahip olmaması önemli bir faktör; çünkü öyleyse bunları hep doktor kontrolünde yapmanız gerekebilir. Neyse, yoğurdumu ve peynirimi Nil ek gıdaya geçtiğinden itibaren hep kendim yaptım ve yapmaya da hala devam ediyorum. Çünkü dışarıda satılan peynirler hakkında pek de iyi şeyler duymadım. Kendim yaptığımda en azından içinde neler olduğunu bilerek daha huzurlu olacağım. (Bu muhtemelen benim kendi evhamlı yapımdan kaynaklı. :) )

Nil Bebek
Doktorumuzun ek gıdaya geçtiğimizden beri sürekli sorduğu soru “Balık yiyor mu? Yemiyorsa balık yağı yazayım” olduğu için balığın çocuk ve bebeklerdeki önemini biliyorum. Dolayısıyla en azından haftada bir vermek istediğim için (sanki biz hep balık yiyerek büyümüşüz gibi :) ) balıklı bir tarif mutlaka yapmaya çalışıyorum. Balık köftesi, protein ve potasyum bakımından oldukça bonkör ve yemesi kolay olduğu için bence oldukça ideal bir yemek. Yanına da kalsiyum, demir, magnezyum ve çeşitli vitaminlerle dolu tatlı patatesi püre yapıverin, olsun bitsin. Ya da balık çorbası… İstediğiniz sebzeleri, baharatları ve balığı düdüklü tencerede 45 dakika pişirerek kolayca balık çorbası yapabilirsiniz. Bunlara üşendiniz mi? Balığı yıkayın, temizleyin, biraz zeytinyağı ve baharatlar eşliğinde fırına atın. Balığın her türlüsü kabul. Nil’in bunlar arasındaki favorisi balık çorbası mesela. Yalnız hala şu inancımdan vazgeçemedim; balıkla ilgili bir şey verdiysem yoğurt veremiyorum çocuğa.

nilin-yemegi-2

Diğer bir denemem aslında ara öğün olarak verilebilir: Patates tostu. Hem yağda kızarmaması bakımından hem de Nil’in pek sevdiği sebzeyi bünyesinde barındırması bakımından en sevdiklerimiz arasında yine “top 5” e girer nitelikte. Tost makinesinde kolayca yapılabilir. Yanına da çocuğunuzun sevdiği bir içeceği eklediğinizde nefis bir ara öğün. Ben ev yapımı ayran verdim mesela. Ara öğün olarak bir de internetten bulabileceğiniz bebekler için kek tariflerinden birini deneyebilirsiniz. (Ben denedim ama pek beğenmediğim için buradan vermek istemedim.) Meyveler de tabi ara öğünlerimizin olmazsa olmazları arasında. Bizim en sevdiklerimiz kiraz, muz, şeftali, erik ve her ne kadar içindeki şeker oranı çok düşük olduğundan hem meyve hem sebze sayılsa da avokado ☺ (Tabi bunları Nil 1 yaşına gelene kadar küçük parçalar halinde elimle kopararak yediriyordum ama hiç böyle yapmayanlar da var, o kısmı size kalmış.)

Nil Meyve Yerken
Biz de arada bir bazı yaramazlıklar yapmıyor değiliz. :) Marketten alınan krakerlere, gofretlere ve çeşitli abur cuburlara yönelirse bazen ses çıkarmıyoruz. Normalde yumurta, ceviz, zeytin ve meşhur ev yapımı peynirimden veriyorum kahvaltıda ama o gün pazarsa ve biz de dışarıda bir yerlerdeysek, orada ne varsa onu yiyor Nil. ☺ Mesela anneannesiyle parkta gezerken en sevdiğimiz şey mısır yemek. Ayşe Sultan hiç dayanamaz alır prensesine bir mısır, o da kemirir durur; yetmez eve de alır ki evde de yesin.

Sonuç olarak, biliyorum ki siz de diğer anneler gibi çocuğunuz için hep en iyisini istiyorsunuz ama unutmayın ki bizler de robot değiliz, mükemmeli yaratmak her zaman mümkün olamayabiliyor. Mutfaktan arta kalan zamanınızda elinizdeki sihirli değneği kendiniz için sallayın. ;)

Sizin de çocuğunuz için hazırladığınız tarifleriniz varsa yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Anne sütü, çocukların sağlıklı gelişimi için son derece önemli. Anne sütünü arttıran yiyeceklerin neler olduğunu öğrenmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı