Sandzak Restaurant

Sandzak Restoran

Bu yazımızda İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan, meşhur bir Boşnak mutfağını merceğe alıyoruz: Sandzak Restaurant. Yöresel lezzetler için kısa bir yolculuk yapıyoruz. Mekanımız Pendik’te bulunuyor. Burası bildiğimiz gibi İstanbul’un en hızlı gelişen semtlerinden biri. Pendik sadece Anadolu’dan göç edip gelenlere değil, İstanbul’da yaşayan Boşnak nüfusunun büyük bir çoğunluğuna da ev sahipliği yapıyor.
1960’lı yıllarda toplu göç ile gelen Boşnak nüfus, bu topraklara Boşnak kültürünü, örf adetlerini, geleneklerini ve en önemlisi eşsiz Boşnak lezzetlerini getirip, Türk mutfağı ile harmanlamışlar. Pendik civarında çokça mekan yıllardır eşsiz Boşnak lezzetlerini misafirlerine servis ediyor.

Pendik sokaklarında dolaşırken, özellikle Samanbağları Mahallesi’ne doğru ilerlediğinizde, irili ufaklı, Boşnak börekçileri, Boşnak kentlerinden adlarını almış mekanlar, büfeler, kahveler size kısa süreliğine Balkanlarda dolaştığınız hissini verebilir.

İşte bu mekanlardan en popüler, en beğenilenindeyiz; hiç şüphesiz Balkan yemeklerinin en iyi sunulduğu yerlerden biri: Sandzak Restoran.

Sandzak Restaurant Pendik’te Boşnak nüfusunun çokça olduğu Samanbağları’nda yol aldığımızda Mimar Sinan Caddesi üzerindeki yer alıyor. Eski Yugoslavya’nın Sancak bölgesinden 1958 yılında göç eden Sancak ailesi, buraya yerleşmiş. 1974 yılından beri de Boşnak yemeklerini servis ettikleri bu mekanı nesilden nesile işletiyorlar.

Aslında Sandzak Restaurant, sadece Pendik’te değil, İstanbul’da farklı lokasyonlarda şubeleri de bulunuyor. İlk mekan Mimar Sinan Caddesi üzerinde olandır. Diğeri ise Pendik Marina’da son üç yıldır hizmet etmektedir. En son açılan ise Sapphire Çarşı’da misafirlerine lezzetli sunumları ile hizmet ediyor.

Eski antikalar, tarihi değeri olan müzik aletleri ve sandıklarla dekore edilmiş Sandzak Restaurant, iç tasarımıyla sizi eski zamanlara götürüyor. Birbirinden orjinal olan bu malzemeler mekana adeta ruh katıyor. Eşyalarda Boşnak kültürüne ait izler görebilirsiniz. Fakat buraya esas Balkanlar ruhunu veren müzikler. Çalan müzikler Balkanlar’ı en doğal haliyle yansıtıyor. Yöresel ezgiler eşliğinde lezzetli Boşnak mutfağı deneyimini yaşamak isterseniz Sandzak sizleri bekliyor.

Gelelim neler yiyebileceğinize;

Balkan Köftesi

Balkan Köftesi (Plaskavica): Özellikle dana etinin satır kıymasından hazırlanıyor. Yanında garnitür olarak acılı ezme ve mayonezlenmiş beyaz lahananın tüm lezzete kattığı farkı hissedeceksiniz!
Şimdiye kadar hiç Balkan Köfte yemediyseniz, ilginç bir detay olarak köftenin üzerine yerleştirilmiş olan Manda kaymağına şaşırabilirsiniz. Köfte üzerinde her geçen saniye erimesi ile köftenin lezzeti daha da eşsiz bir hal alıyor.

Soka

Soka: Boşnak mutfağına özgü çok farklı bir lezzeti olan mezedir Soka. Türk Mutfağı’nda olmayan bir lezzet olduğunu ilk dilimde anlayacaksınız. Özellikle Bosna – Hersek ve tüm Balkanlarda kahvaltı, öğle veya akşam yemeği, yani kısaca üç öğün ekmek arası afiyetle yenebilen bir lezzettir.

Balkan turşusu olarak da adlandırılan Soka; peynir, süt, kaymak ve etli dolmalık özel acılı sarı biberden hazırlanıyor. Biberin içi iyice doldurulduktan sonra tuzlanarak yaklaşık 1 ay kadar bekletilmesi ardından üzerine kaymak dökülmesi ile sofralarda yer ediyor. Uzun emek isteyen bir lezzet olduğu gerçek. Ama o da Boşnak mutfağının unutulmazları arasında yerini alıyor.

Bulgur Pilavı
Ayrıca mekanda sunulan diğer lezzetlerden olan Boşnak böreği, Boşnak mantısı, kuru et ile hazırlanan bulgur pilavını da denemeden mekandan ayrılmayın. Mutfak farkının aynı tarife kattığı farkı göreceksiniz.
Küçük Balkanları yaşamak istiyorsanız lezzet dolu Pendik hemen şehrin bir diğer ucunda sizleri bekliyor, tek yapmanız gereken yola çıkmak.

Yemek sonrasında Pendik sahilinde keyifli bir akşam yürüyüşü de yapmayı ihmal etmeyin.

Afiyet olsun!

Sandzak Restaurant Adres: Bahçelievler, Mimar Sinan Cad. No:30, Pendik İstanbul
Telefon: 0216 375 13 24

Yemeğin üzerine nefis bir kahve içmek isteyenlere önerilerimiz var: İstanbul’da En İyi Kahve İçin 8 Özel Adres.

Önceki YazıSonraki Yazı